Ana sayfa » Sağlık » Baş Döndüren Hastalık: Vertigo Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Baş Döndüren Hastalık: Vertigo Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vertigo halk arasında baş dönmesiyle özdeşleştirilmiş, kişiyi ayağa kalkmaktan bile çekinecek hale getirebilen bir sağlık sorunudur.

Hastada baş dönmesinin yanı sıra farklı vertigo belirtileri de görülebilir.

Baş döndüren bir hastalık olarak nitelendirebileceğimiz bu rahatsızlık karşısında çoğu hasta, umutsuzluğa ya da korkuya kapılabilir.

Siz de bu dertten muzdaripseniz şikayetlerinizin nasıl önüne geçebileceğinizin yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İşte vertigo hastalığı  hakkında tüm merak ettikleriniz!

Vertigo Nedir?

Genellikle büyük çoğunluğumuz vertigo nedir? sorusunun yanıtını direkt baş dönmesi olarak yanıtlıyoruz. Ancak bu hastalık, kişilerde yalnızca baş dönmesine yol açmıyor.

Bulantı, kusma, kulaklarda çınlama ve hatta kusma nadir bilinen vertigo belirtileri arasında yer alıyor.

vertigo belirtisi

Vertigo Nedir?

Yani baş dönmesi hastalığın kendisi değil, sanılanın aksine yalnızca bir belirtisi olarak karşımıza çıkıyor. Bahsedilen tüm bu şikayetler bir araya geldiğinde hastanın gözünüzü korkutabiliyor.

Ancak belirtiler; kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Bazen de vertigo  belirtilerine benzeyen şikayetler; başka bir hastalığa işaret edebiliyor.

Şayet, bulantı, baş dönmesi, kusma gibi oldukça yaygın görülen şikayetlere sahipseniz; bu belirtilerin iç organlarınızdaki başka bir sorunun da habercisi olabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Peki, sorunun ne olduğundan nasıl emin olabiliriz?

Şikayetleriniz, oldukça hafif bir şekilde seyredebileceği gibi, sizi oturduğunuz yerden kalkmaya korkar hale bile getirmiş olabilir.

Eğer yukarıda belirttiğimiz semptomlarla bir süredir yüzleşiyorsanız; şikayetlerinizin asıl nedenini öğrenmek adına hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Doktorunuz, sizi doğru bir şekilde yönlendirerek, şikayetlerinizi kontrol altına almanızı sağlayacak en doğru kişidir.

Doktorunuz, teşhis aşamasında sizi farklı testlere tabi tutabilir. Öncelikle sizi bir işitme testine tabi tutarak, şikayetlerinizin kulak içinden mi kaynaklandığı kontrol eder.

Ayrıca EEG, tomografi ya da MR gibi uygulamalarla sorunun nörolojik olup olmadığına da bakabilir.

Evde vertigo testi yapmak mümkün mü?

Evde kendiniz vertigo testi yaparak;  vertigo hastası olup olmadığınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Peki, evde vertigo testi nasıl yapabilirsiniz?

 • Öncelikle ayağa kalkın ve kendi etrafınızda 2/3 dakika boyunca dönün.
 • Ardından durun ve öne doğru eğilin.
 • Sonraki aşamada kafanızla havada yuvarlak çizmeye çalışın.

Doğrulduğunuzda başınız ciddi şekilde dönüyorsa ve kendinizi kötü hissettiğinizi düşünüyorsanız; muhtemelen vertigo hastası olduğunuzu ifade edebiliriz.

Çocuklarda Vertigo

Çocuklarda hastalık semptomlarının somut bir şekilde belirmesi, yetişkinlere göre daha uzun sürede gerçekleşebilir.

Bu nedenle çocuklarda 8 ila 9 yaşına kadar vertigo belirtileri bariz bir şekilde görülmeyebilir. Genelde bu yaşa kadarki süreçte, hastalığa dair önemli belirtiler;

 • Bulantı
 • Kulaklarda ağrı
 • Baş ağrısı
 • Kendine güvenmeme ve çekimserlik
 • Anne babaya yakın durma isteği, sürekli el tutma
 • Huzursuzluk

olarak kabul edilir.

Elbette bu semptomların çocukluk çağında yaygın görülen semptomlar olduğu, kesin tanı yapılmaksızın ebeveynlerin paniğe kapılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Tıpkı yetişkin bireylerde olduğu gibi çocuklarda da şikayetlerin altında yatan neden kesin olarak belirlendikten sonra, ilaç ya da egzersiz tedavisi uygulanabilir.

İlaç kullanımı için yaşı uygun olmayan çocuklarda doktorlar; kulak içi basıncı dengeleyecek özel manevra uygulamalarına başvurulabilir.

Doğru ve dengeli beslenme;  çocuğunuzun vücudunun su dengesini ve metabolik faaliyetlerini düzenleyeceğinden, tedavi sürecinde onun düzenli beslendiğinden emin olmanız gerekir.

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo hastalığı nedir? sorusunu yanıtladıktan sonra yazımıza vertigonun tedavisi ile devam etmek istiyoruz.

Tedaviye başlamadan önce doktorunuzun vertigo neden olur? sorusunu doğru bir şekilde yanıtlayabilmesi gerekir. Doktorunuz, bu noktada öncelikle sorunun kökenini bulunur.  Ardından 4 aşamada gerçekleşecek olan tedavi süreci başlar.

 • Vertigo, atakhalinde kendini gösterebildiğinden, atakları şiddetlendirebilecek alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekir. Örneğin sigara, alkol, kafein ve tuz tüketiminden kaçınmanız bu noktada önemlidir.
 • Vertigo, hareketlerietkilediği gibi, hareketlerden de tetiklenebilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle atakları tetikleyen pozisyonlardan kaçınmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

3- İlaçlarınızı düzenli olarak kullanarak ve doktorunuzun önerdiği vertigo egzersiz programına uyarak;  atakları büyük ölçüde azaltabilir ve şikayetlerinizi kontrol altına alabilirsiniz.

4- Eğer  ilaç ya da egzersiz uygulamaları yetersiz kalmışsa, doktorunuz orta kulağınıza ya da beyninize bazı cerrahi girişimlerde bulunmayı uygun görebilir.

Mesleğiniz yüksek binalarda bulunmanızı ya da sürekli ani hareket halinde olmanızı gerektiriyorsa, tedavi tamamlanana kadar işinize ara vermeniz gerekebilir.  Aksi halde süreç uzayabilir ya da 24 saate kadar sürebilme riski olan ataklar daha büyük bir risk haline gelebilir.

Vertigo Tedavisi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doktor tarafından uygulanan manuel tedaviler, pozisyonlamalar, ilaç takviyesi ya da egzersiz programı, bir bütün halinde tedavi kapsamında ele alınır.

Bu süreç sona erene kadar bazı alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz ve egzersizlerinizi düzenli olarak yaparak, tedaviyi desteklemeniz gerekir.

Vertigo nasıl geçer?

Siz de vertigo ataklarınızı ve şikayetlerinizi aşağıda yer alan önerilerimizi dikkate alarak, minimuma indirgeyebilirsiniz:

 • Stresin pek çok hastalığın en önemli nedeni ve tetikleyicisi olduğunu biliyoruz. Bu nedenle gündelik yaşamın getirdiği stresinizi kontrol altına almakla işe başlayabilirsiniz.
 • Ataklardan, baş dönmelerinden ya da bulantılardan kurtulmak için öncelikle strese girmenize neden olan etmenlerden kurtulmalısınız. Size iyi gelen aktiviteleri bulup onlara yönelerek sakinleşmeye çalışın.
 • Gün içerisinde düzenli beslenmeye özen göstermeli, öğünlerinizde özellikle protein içerikli gıdalara öncelik vermelisiniz.
 • Ara öğün olarak ceviz, fıstık, fındık, badem gibi kuru yemişler tüketmeli ve sabah kahvaltısında mutlaka yumurta tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Vertigonun bitkisel tedavi ve doğru beslenme ile desteklenmesi gerekir. Bu noktada bol miktarda D vitamini içeren besinler tüketmelisiniz. D vitamininin bir kısmı beslenme ile alınsa da asıl önemli kaynağı güneş ışığıdır. Baş dönmesine yol açmaması kaydıyla yeterli miktarda güneşe maruz kalmanız, şikâyetlerinizin azalmasında uzun vadede faydalı olacaktır.
 • Vertigo nedenleri arasında iç kulak dengesindeki bozulmaların ilk sırada yer aldığını daha önce belirtmiştik. Eğer sizin de şikayetlerinize iç kulak dengesindeki bozulmanın yol açtığı tespit edildiyse bir an önce tuz tüketimini azaltmalısınız. Çünkü tuz tüketimiyle birlikte iç kulakta bulunan sıvıların dengesi de değişir ve ataklarınız şiddetlenir.
 • Su tüketimini artırmak da iç kulaktaki sıvı dengesini korumanın bir diğer yoludur. Su ve tuz dengesini korumak adına yalnızca tuzu azaltmanız değil, her gün en az 2-2,5 litre su tüketmeyi de alışkanlık haline getirmeniz gerekir.
 • Çay, kahve tüketmek; olumsuz sonuçlar doğuracağından sıvı takviyesi yalnızca su ile karşılanmalıdır.
 • Ani hareketlerden kaçınarak atakları önleyebilirsiniz. Lakin daha uzun vadeli bir önlem olarak, düzenli şekilde spor yapmalısınız.
 • Spor yaparken başınızı hızlıca çevirmenize neden olabilecek ya da ani şekilde ayağa kalkmanızı gerektirecek tüm hareketlerden kaçınmalısınız.
 • Belirtileri şiddetlendirebilecek lunapark cihazlarına binme, hızlı araba sürme vb. eylem ve hareketlerden kaçınmayı da unutmamalısınız.

Not: Sağlık hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir