Ana sayfa » Sağlık » Varis Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Varis Tedavi Yöntemleri

Varis Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Varis Tedavi Yöntemleri

Varis; bacaklardaki toplar damarlarda kan dolaşımının yavaşlamasının yol açtığı bir sağlık sorunu olarak, özellikle kadınların bacaklarında son derece kötü bir görünüme neden oluyor.

En genel tanımıyla deri altında bulunan toplardamarlardaki genişlemeyi ifade eden varisler; toplardamarlardaki kapakçıklarının yapılarının bozulması sonrasında bacaklarda beliriyor.

Temel görevi kanı akciğerlerimize ve kalbimize taşımak olan kapakçıklardaki bozulma, kanın damarlarda birikmesine yol açarak, bacaklarda varis oluşumunu beraberinde getiriyor.

Kişinin hareket kabiliyetini kısıtlayabilen bu durum hareketsizlik, sürekli ayakta durma ya da oturma, düzenli alkol ve sigara kullanımı, karaciğer rahatsızlıkları gibi farklı etkenlerden kaynaklanabiliyor.

Varis hakkında sizleri bilgilendirmek istediğimiz bu yazımızda kısaca varis belirtilerine ve nedenlerine değinmek, ardından en etkili tedavi yöntemlerinden bahsetmek istiyoruz.

Varis Nedir?

Bacaklardaki genişlemiş ve kıvrımlaşmış toplardamarlar olarak tanımlayabileceğimiz bu rahatsızlık kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla görülüyor.

İlk zamanlarda şişliklerle belirgin olan varisler, ilerleyen süreçte damar paketlerine hatta damar çatlamalarına bile dönüşebiliyor.

Varis tedavisi nasıl yapılır

Varis

Toplardamarlarda yetmezliğin gelişmesi sonrasında bacaklarda şişme, damarlarda pıhtı atması doğrultusunda ise bacaklarda kızarıklık, şişlik ve ağrı gözlemlenebiliyor.

Bacaklardaki kan akımı yavaşlamaları ya da toplardamarlardaki fonksiyon bozukluklarının neden olduğu varisler, dışarıdan darbe aldıklarında kanayabiliyor.

Bazen bacaklardaki damar tıkanıklığının beraberinde getirdiği varislerde kolaylıkla pıhtı atarak, hastanın sağlığını önemli ölçüde tehdit edebiliyor.

Deride ya da derinin hemen altında bulunan genişlemiş toplardamarlar; yaklaşık 5 kişiden 1’inde görülen yaygın bir toplardamar hastalığı olma özelliği taşıyor.

Varis Neden Olur?

Toplardamarlardaki tıkanıklara ya da kan akışının yavaşlamasına bağlı olarak bacaklarda beliren damar genişlemelerinin en önemli nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Kadın olmak:

Kadınlarda erkeklere nazaran daha sıklıkla görülen varisler; genellikle hamile bayanlarda daha belirgin bir hale geliyor.

Hamilelik döneminde damarlardaki kan miktarının artarak, toplardamarlara ekstra yük bindirmesi, kalbe iletilen kanın güçleşmesine yol açıyor.

Özellikle anne ya da babası bu rahatsızlığa sahip kadınların aynı tehlike ile karşılaşma riskleri kat ve kat daha fazladır.

 • Yaşlılık:

Yaşın ilerlemesiyle birlikte esnekliğini kaybeden damarlardaki kapakçıkların fonksiyonelliklerindeki azalma bacaklarda toplardamar genişlemesine yol açan bir diğer önemli neden olarak karşımıza çıkıyor.

 • Obezite:

Aşırı kilolu yani obez kişilerde damarlara uygulanan aşırı baskı; damarların daha fazla çalışmasına neden olarak, bu rahatsızlığın oluşumuna aracılık ediyor.

 • Meslek:

Yer ve stand hostesliği gibi uzun saatler boyunca ayakta durmayı gerektiren işlerle meşgul kişilerde bu durumun oluşumuna daha fazla rastlanmaktadır.

 • Uzun süreli alkol ve sigara kullanımı:

Alkol ve sigara gibi damarlarda tıkanıklığa neden olan etmenler; toplardamarlarda kan akışını yavaşlatarak, kalbe kan iletiminin yavaşlamasına neden oluyor.

 • Toplardamar tıkanıklıkları:

Kolesterol, yağ gibi toplardamar duvarlarına yapışan maddeler, tıkanıklığa yol açarak, damarları genişletebiliyor.

Varis Belirtileri:

Toplardamarlardaki genişlemelerin en yaygın belirtilerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Ayak bileğinde ya da dizin hemen aşağısındaki damarlarda görülen şişlikler
 • Geceleri artan bacak krampları
 • Ayaklarda uyuşma hissi
 • Ayaklarda ağırlık hissi
 • Bacaklarda karıncalanma
 • Dizlerde ya da bileklerde eklem ağrıları
 • Ayak tabanında sıcaklık ya da yanma hissi
 • Rahatsızlık riski taşıyan bölgelerde kaşıntı
 • Cildin hemen altındaki genişlemiş damarlar
 • Bacaklarda zonklama
 • Ciltte kuruluk ve incelmeler
 • Riskli bölgenin cilt renginde solma

Belirtiler; uzun süre ayakta kalındığında ya da uzun süre oturulduğunda daha da artma eğilimi gösteriyor.

Bu durumda bacaklardaki kan dolaşımını hızlandırmak için hastanın mutlaka bacaklarını biraz yükseğe kaldırarak dinlenmesi ya da yürüyüşe çıkarak dolaşması gerekiyor.

Bununla birlikte varis belirtisi toplardamarlarda ki tıkanıklıkların ve genişlemelerin şiddetine göre değişiklik gösterebiliyor.

Hatta ilk zamanlarda rahatsızlık pek de belirti vermeksizin birkaç yıl boyunca sinsice ilerleyebiliyor.

Varis ne demek ve neden olur? sorularını yanıtladıktan sonra yazıma rahatsızlığın tedavi yöntemleri ile devam etmek istiyorum.

Tedavi İçin Hangi Yöntemler Kullanılır

Bacaklarınızda genişlemiş damarlar gözlemliyorsanız; bir Kalp-Damar cerrahisi uzmanına en kısa zamanda görünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Hastalığın teşhisi amacıyla doktorlar öncelikle hastaya fiziksel muayeneye tabi tutuyorlar. Muayene esnasında doktorlar; bacaklardaki damarları incelemenin yanı sıra hastanın şikayetlerini de dinliyorlar.

Bazen de damarlarda pıhtı oluşumu olup olmadığını teşhis etmek amacıyla hastanın ultrason ile muayene edilmesi gerekebiliyor.

Hastalığın şiddetine göre doktorlar, cerrahi operasyondan yararlanabilecekleri gibi hastaya bazı ilaçlar da reçete edebiliyorlar.

Varis tedavi yöntemlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Varis ameliyatı:

Soyma, cerrahi bağlama gibi bazı ameliyatlarla tıkalı damarlar açılarak, damarlardaki kan akışı hızlandırılıyor.

Böylelikle damarlardaki genişleme önlenerek, damarlar eski görünümüne ve işlevine kavuşturuluyor.

Lakin bu yöntem daha çok hastalığın şiddetli olduğu durumlarda tercih ediliyor.

Varis ameliyatı sinirlerde zedelenme, damarlarda pıhtı atması gibi bazı komplikasyonları beraberinde getirebileceğinden diğer tüm yöntemlerden sonuç alınamadığı durumlarda bu yöntemden yararlanılıyor.

 • Varis lazer tedavi:

Son yıllarda sıklıkla yararlanılan bu yöntemde damarların iç kısmına anjiyo yöntemi ile girilerek, hasarlı damar kapakları damarın iç kısmından kapatılıyor.

Lazer enerjisinin kullanıldığı bu yöntem ile varislerde gözle görülür bir küçülme elde ediliyor.

 • Varis çorabı:

Bazen de hastaya doktor tarafından hastalık semptomlarını hafifleten bazı çoraplar kullanmaları öneriliyor.

Bacakları sıkarak, büzülen ve genişleyen damarların stabilitesini arttırmayı amaçlayan bu çoraplar; kan dolaşımını düzenleyici ve hızlandırıcı bir etki gösteriyor.

 • Varis köpük tedavisi:

Skleroterapi isimli bu tedavi yönteminde sıvı ya da köpük şeklindeki bir madde ince bir iğne yardımıyla toplardamarlara veriliyor.

Böylelikle toplardamar duvarında hasar yaratabilecek birikintiler sıvı ve köpük madde ile yok edilmiş oluyor.

Köpük tedavi ile standart ameliyatlar gibi damarları yakmaya gerek kalmamış oluyor.

 • Varis kremi:

Bazen de doktorlar, hastalara bacaklardaki kan akışını geçici de olsa hızlandıracak krem kullanmalarını önerebiliyor.

Bacaklarda kan iletimini hızlandıran bu kremler, bir yandan da ağrı kesici bir etki gösteriyor. Ancak bu kremler; ek tedavi olarak öneriliyor. Yani yalnızca krem kullanımı ile hastalığı tedavi etmek maalesef ki mümkün olmuyor.

Varis Çorabı Nasıl Giyilir?

Çorapların hasta tarafından her sabah uyanır uyanmaz giyilmesi gerekiyor. Çorapların kullanım esnasında katlanması ya da kıvrılmaları verimliliklerini azaltıyor.

İlk zamanlarda kullanım zorluğu çeken kişilere doktorlar tarafından bu çorabı giymeden önce ayaklarına mutfak eldiveni geçirmeleri, çorap giyildikten sonra ise mutfak eldivenini çorabın açık kısmından çıkarmaları öneriliyor.

Doğal Tedavi İçin Destekleyici Nobel Ödüllü Bileşen ARGI+L-Arginine 

Damarları gevşeterek, genişleten ARGI; bileşenlerindeki nitrik oksit aracılığıyla bacaklarda kan akışının daha hızlı ve rahat olmasına olanak tanıyor.

Böylelikle bu rahatsızlığın oluşumunu engelleyerek tedavi edici bir özellik sergiliyor.

Yalnızca varise neden olan toplardamar tıkanıklıklarına değil her türlü damar tıkanıklığına iyi gelen ARGI; kalp-damar sağlığımızıda koruyor.

Damar tıkanıklığının neden olabileceği tüm bu rahatsızlıkların yanı sıra kalp krizi, felç ve inme riskini de önemli ölçüde azaltıyor.

Nobel Ödüllü Bileşen

Tüm vücudumuzda ki kan dolaşımını hızlandırdığı için erkeklerin penisinde ki kan akışınında hızlanmasına neden olur ve penise daha fazla kan pompalanır.

Bu  sayede erekte olamama yani iktidarsızlık tedavisinde de oldukça etkilidir.

Sizler de bacaklarınızda varis oluşumunu tedavi etmek ve rahatsızlıktan korunmak için Forever’ın dünya çapında ses getiren Nobel Ödüllü bu değerli bileşenini hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca bacaklarınızdaki kötü görünümü hafifletebileceğiniz gibi daha ağrısız, acısız ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Argi Nasıl Kullanılır?

Argi ürününü günde 1 paketi 200 ml suyla dolu pet şişede çalkaladıktan sonra aç karna tüketebilirsiniz. Günlük doz 1 paket olarak belirlenmiştir.

ARGİ L-Arginine Nereden Alabilirim?

Forever Argi ürününü satın almak için burada ki linke tıklayın. Açılan pencerenin sağ en üst köşesinde ki alışveriş yap butonuna basın.

Daha sonra önünüze gelen kategorilerden gıda takviyesi ürünlerini seçerek 473 ürün koduna sahip Argi ürününe ulaşabilirsiniz.

varis bitkisel tedavisi nasıl yapılır

Nobel Ödüllü Bileşen

Sağlık hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir