Ana sayfa » Sağlık » Tüp Mide Nedir? | Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Tüm Merak Edilenler

Tüp Mide Nedir? | Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Tüm Merak Edilenler

Tüp mide ameliyatı pek çok kişinin dikkatini çekiyor. Bu kişiler arasında kilo vererek hayatını değiştirmek isteyenlerden, obeziteden kurtulup bedenini baştan aşağı yenilemek isteyenlere kadar herkes var.

Yeni bir hayat vaat etmenin yanında yan etkileri ile de korkutan bu ameliyatlar sizleri de düşündürebilir.

Ölüme neden olabildiği gibi kısa sürede harika sonuçlar da sağlayabilen tüp mide diğer adıyla mide küçültme ameliyatı hakkında tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulacaksınız.

Tüp Mide Nedir?

Öncelikle tüp mide diğer adıyla mide küçültme ameliyatı hakkında ki detaylara geçmeden önce bir yanlışı düzeltmeliyiz.

En doğru ve sağlıklı kararı alabilmeniz adına bu ameliyatın bir son değil tam tersi farklı ve yepyeni bir hayata başlamak anlamına geldiğini kavramış olmamız gerekmektedir.

Tüp mide için uygun görülmüş ve ameliyatı atlatmış olmanız halinde sağlığın her daim ön planda olduğu bir hayata hazır olacağınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Gelelim tüp mide ameliyatı nedir konusuna… Hayatı fazla kilo ya da fazla kiloya bağlı ikincil sağlık sorunları nedeniyle risk altında olan kişiler için uygun görülen bir tür cerrahi işlemdir. Bu ameliyatı yalnızca belli şartları taşıyanlar olabilmektedir.

Midenin içerisinde açlık hormonlarının kontrol merkezinin de yer aldığı büyük bir kısmının vücuttan çıkarılmasına dayanan bir işlemdir.

Bu şekilde midenin küçülmesi ve  kişinin iştah durumu da kontrol edilmeye, etkili şekilde kilo kaybı sağlanmaya çalışılır.

Obezite cerrahileri arasında en yaygını ve en popüleri olan bu ameliyat ile midenin yaklaşık %80’i vücuttan ayrılır.

Geri kalan kısmın bir muza, hilale ya da bilimsel çerçevede bakarsak tüpe benzetilmesi mümkündür.

Ancak biçimsel olarak ne olursa olsun hacimsel olarak büyük bir değişikliğe uğramış olan mide, eskisinden çok daha az oranda yiyecekle tokluk hissine ulaşır.

Bu da az enerjili diyetlerin kilo vermek isteyenleri başarıya ulaştırmasını sağlar.

Kimler Tüp Mide Ameliyatı (Mide Küçültme Ameliyatı) Olabilir?

Obezite için kesin ve hızlı bir çıkar yol gibi görünse de ne yazık ki bu mucizevi etkilere sahip işlemin herkese uygulanması mümkün değildir.

Kişinin mide küçültme ameliyatı için uygunluğuna karar verilirken ilk olarak bakılan kriter beden kitle indeksidir.

Kişilerin kilosunu boyunun karesine bölmekle elde edilen değer eğer 40 ve üzerindeyse kişi morbid obez tanısı alır. Bu kişiler direkt olarak ameliyata uygun görülür.

Beden kitle indeksi 35-40 aralığında olanların ameliyat için obeziteyle ilişkili sağlık sorunları değerlendirilir. Değeri 35 altındaki kişiler için daha kapsamlı bir gözlem süreci gerekmekte ve doktorlar bu kişilerin uygunluğuna süreç sonunda karar vermektedir.

Tüp mide ameliyatı ve mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır

Tüp Mide ve Mide Küçültme Ameliyatı

Tüp mide kimlere yapılır sorusuna yanıt verilirken göz önünde bulundurulan bir diğer kriter de kilo vermede başarısızlıktır. Kişinin kendisine verilen diyet ve spor programına 2 sene süresince sadık kalmış olmasına rağmen metabolik ya da hormonal nedenlerle kilo vermede başarısız olması gereklidir.

Kişilerin sosyokültürel seviyesini ve bakım şartlarını da bu ameliyatı olması için değerlendirilen diğer özelliklerdendir. Ameliyat olanlar arasında yerini alması için kişinin bilinçli ve hijyenik şartlarda olması şarttır.

Ameliyat sonrasında kişinin yaşam koşullarına ekstra dikkat etmesi ve belli aralıklarla doktor kontrolünden geçmeye devam etmesi gerekmektedir. En önemlisi yaşanan hızlı değişimi iyi bir ruh haliyle karşılayabilecek psikolojik olgunluğa sahip olması beklenmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı sonrası kişileri, doğru ve sağlıklı bir şekilde sağlık uzmanlarının yönlendirmelerini takip ettikleri takdirde, yeni bir hayat beklemektedir.

  • Sağlık durumunun iyileşmesi,
  • Diyabetten uyku apnesine kadar pek çok rahatsızlığın tamamen giderilmesi ya da kontrol altına alınması,
  • Hareketliliğin, özgüvenin ve sosyal görünürlüğün büyük ölçüde artması,

bu yöntem ile kilo verenler için akla ilk gelen avantajlardan yalnızca birkaçıdır.

Tüp mide ameliyatı ayakkabısını dahi bağlayamadığını ya da çocuklarıyla oyun oynamaktan mahrum kaldığını söyleyen yetişkinlerin bile hayatını değiştirmiştir. Kiloları nedeniyle sosyalleşmeye karşı derin korkular besleyen gençler için ise yeni bir yaşam anlamına dahi gelebilir.

Kişilerin yalnızca sağlık durumu değil, buna bağlı olarak genel yaşam kalitesi de ciddi oranda yükselişe geçer.

İşlemin teknik avantajlarına bakıldığında ise cerrahinin kapalı olarak gerçekleştirilmesi dikkat çeker.

Kişinin gözetim amacıyla yalnızca tek gece hastanede kalmasının ardından, en kısa sürede gündelik yaşamına geri dönmesinin mümkün olduğu söylenebilir.

Ameliyatın Dezavantajları Nelerdir?

Mide küçültme ameliyatı kilo vermek isteyenlerin aklına ilk gelen çözümlerden biri olsa da beraberinde getirdiği sorumluluklar ile kapsamlı düşünülmelidir. Bahsedilen ameliyat  iyi araştırılması gereken ve ciddi bir süreçtir.

Zararları konusunda en çok endişe yaratan konu ölüm haberleri hakkında olmakla birlikte, öncelikle, doğru hastane ve doktor seçimi hayati önem taşımaktadır.

Ameliyat ekibinin tecrübesi yeterli olması halinde oldukça minimum seviyede risk içeren bu işlemin herhangi bir ölüm riski taşımadığı bilinmesi gerekir.

Kişinin mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme konusunda dikkatli olması gereklidir. Diyetisyen tarafından uygun görülen programa ve uygulanan genel prosedüre uygun beslenilmelidir. Kişinin ne yediği kadar ne kadar yediğine de özen göstermesi gerekmektedir.

Ameliyat izlerinin iyileşmesiyle birlikte yavaş başlayan ve ilerleyen bir süreçten oluşan uygun bir egzersiz programı takip edilmelidir. Alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı ve düzenli olarak doktor kontrolünden geçilmelidir.

Bu kurallara uyulmaması tüp mide ameliyatı dikişlerinde deformasyon, kanama, verilen kiloların geri alınması, psikolojik problemler gibi sağlık sorunlarına davetiye çıkarılmış olacaktır.

Ameliyat Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme sürecinde yalnızca sınırlı beslenmek değil, yeterli beslenmek de önemlidir.

Emilim yüzeyinin azalmasıyla birlikte vitamin ve mineral takviyesine ihtiyaç duyan kişiye doğru besinler sağlanmalıdır.

Gerekiyorsa saç dökülmesi ve ağız kokusu gibi tüp mide yan etkileri ile karşılaşmamak adına vitamin ve mineral kapsülleriyle destek verilmelidir.

Mide Küçültme Ameliyatı

Ameliyatı takip eden ilk hafta boyunca berrak, ılık, gazsız ve alkolsüz içecekler, gereksiz hava kaçmasına neden olmamak adına kesinlikle kamış kullanmadan, yavaş yavaş tüketilmelidir. Tek besin kaynağını bu berrak sıvı türleri oluşturmaktadır.

2. ve 3. haftalarda, ilk haftada yalnızca emme kapsülü ile sağlanabilen protein desteği artık et suyu gibi seçeneklerle çeşitlenmekte, yağsız yoğurt ya da çorbalara geçilebilmektedir.

3.haftada püre tüketimine ek olarak az pişmiş yumurta ve humus gibi farklı lezzetlere başlanabilmektedir.

Yiyeceklerin katılığı ve miktarı adım adım artırılmakta, aksi halde midede ciddi sağlık sorunları ya da gündelik yaşamı etkileyen ağrılara neden olunabilmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları Nasıldır?

Tüp mide ameliyatı fiyatları şüphesiz ki konuya dair uzman bir ekiple çalışmak isteyen ancak bütçesinin imkanlarını da düşünen kişiler için en çok merak edilen konudur.

Ancak tercih edilen hastaneye, doktora ya da şehre göre değişkenlik gösteren bu ameliyatın fiyatı için kesin bir rakam vermek mümkün değildir.

Tüp mide ameliyatı İzmir gibi büyük şehirlerde gün geçtikçe daha çok yaygınlık kazanmaktadır. Bu durum uzmanların tecrübesini artırırken fiyat aralıklarının da daha uygun bir hal almasını sağlamaktadır.

Yakın bir zamana kadar devlet hastanelerinde ücretsiz uygulanan ancak yoğun talep gereği ücretli olmasına karar verilen mide küçültme ameliyatı için bütçeniz her ne kadar önem arz etse de sağlığınızın en öncelikli kriter olduğu unutulmamalıdır.

Yani hastane ve doktor araştırmaları bağımsız bir şekilde ve detaylıca yapılmalı, sonrasında seçeneklerin bütçeye uygunluğu değerlendirilmelidir.

Sağlık hakında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir