Ana sayfa » Sağlık » Spor Dünyasının En Büyük Soru İşareti: Protein Tozu Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Spor Dünyasının En Büyük Soru İşareti: Protein Tozu Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Protein tozu spor yapan ya da yapmakta olup daha fazlasını isteyenlerin aklında en çok yer edinen konuların başında geliyor.

Farklı destekleyici besin takviyelerinden biri olan protein tozları, faydaları ve zararlarıyla çok konuşulurken hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Protein Tozu Nedir?

Adından da anlaşılabileceği üzere yoğun miktarda protein ve ek olarak vitamin ya da mineraller içeren toz şeklinde ki destekleyici ürünlere protein tozu denmektedir.

Protein tozu genel yargının aksine mucize bir ürün, tek başına yeterli gelecek bir gıda değil, yalnızca hali hazırda uygulanan diyeti daha etkili kılan ve istenen fiziksel hedefe daha kısa sürede ulaşmayı sağlayan bir takviyedir.

Protein tozundan bahsetmeden önce hammaddemiz olan proteini kısaca açıklamak gerekirse; yediğimiz besinlerde farklı türleri bulunan ve aminoasit adı verilen yapıtaşlarının bir araya gelmesiyle oluşan organik bir bileşen olduğu söylenebilir.

Protein vücuttaki pek çok yapının içinde yaşamın devamlılığı için bulunması gerekir çünkü vücudun aç kalması halinde en son yakılan enerji deposunu oluşturur.

Dokuların ve özellikle de kasların yapımında etkin ve vazgeçilmez bir role sahip olan protein, bu çerçeveden bakıldığında sporcular için ekstra önem arz eder.

Protein tozu zararları ve faydaları

Protein Tozu Nedir

Hatta hedeflenen fiziksel özellikleri inşa edilmek istenen bir binaya benzettiğimizde, tuğlalarını proteine benzetmek yanlış olmayacaktır.

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozu nedir sorusunu yanıtladığımıza göre bunun ne amaçla kullanıldığını da açıklamamız faydalı olacaktır.

Protein odaklı beslenme, spor yapanlar, vücut geliştirmek, sağlıklı şekilde yağ yakarak kilo vermek isteyenler için olmazsa olmaz bir odak noktasıdır.

Protein diyetleri oldukça detaylı ve kapsamlı olabilse de takviyesinin bir zararı yoktur.

Tam tersi destek almak, gün içinde her zaman süt ve süt ürünleri ya da et tüketme imkanı olmayanlar için bir avantajdır.

Ayrıca destek almak gün içinde tüketilmesi gereken diğer besin maddelerinin vücuda girmesini sağlarken dengeli beslenmeye yardımcı olur.

Hedefe uygun olarak içeriği ve kullanım şekli değişkenlik gösteren protein tozu ne işe yarar ve faydaları nelerdir, sorularının yanıtı da değişkenlik göstermektedir.

Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Oldukça farklı çeşitleri bulunan bu tozun en yaygın olarak tercih edilenleri whey ve kazeindir.

Hayvansal kökenli ve sütten üretilen bu ürünlerler aynı zamanda doğal olarak kenevir, bezelye ve soyadan da temin edilebilir.

Kilo alma konusunda endişelenenler için oldukça ideal bir seçenek olan whey protein tozu, peynir altı suyuyla aynı bileşenlerden elde edilen bir üründür.

Yağ oranı oldukça düşük, hatta doğru markalar seçildiğinde yağsız olarak bulunabilen bu ürün süt kaynaklı olması nedeniyle laktoz içermektedir.

Kazein ise yine sütten üretilmekle birlikte temel aminoasitlerin tamamını bulundurmasıyla büyük avantaj sağmaktadır.

Ancak yapışkan yapısı nedeniyle sindirimi geciktirmekte ve aminoasidin kana karışmasını yavaşlatmaktadır.

Diğer yaygın toz çeşitleri arasında yumurta proteini ve bitkisel proteinler yer almaktadır.

Yumurta temel aminoasitleri sağlaması ve yüksek protein oranıyla avantajlı görünse de yeterince doyurucu olamayabilmektedir.

Bitkisel olanlar ise vegan bireyler için iyi bir seçenek olmakla birlikte laktoz alerjisi olanlar da kullanabilmektedir.

Protein Tozu Faydaları Nelerdir?

Zararları ile sıkça gündeme gelse de aslında faydaları da bir o kadar gündemde olmayı hak edecek kadar fazladır.

Ancak uyguladığınız diyet günlük ihtiyacınızı karşılıyor ve maksimum limite ulaşmanızı sağlıyorsa takviyeye gerek olmadığı unutulmamalıdır.

Proteinin bir enerji kaynağı olmasının yanında vücudunumuzun yapı taşı olarak da eşsiz bir önemi olduğunu açıklamıştık.

Ancak protein tozu ne işe yarar diyorsanız bu konuyu şu maddelerle özetleyebiliriz:

 • Spor sonrasında kaslarda mikro boyutta yıkım ve hücre parçalanmaları meydana gelir.
 • Yeni hücrelerin gelişmesi için bu yıkım belli sınırlarda olmak kaydıyla faydalı olsa da yıkımın yerini doldururken bu bileşene ihtiyaç duyulur.
 • Protein tozu faydaları ile bu yıkım sürecini minimumda tutar ve sonrasında kas yapımını destekler.
 • Yeni doku oluşumu için vücutta her daim kullanıma uygun kaynaklar bulunmayabilir. Bu nedenle depo yıkımına gerek duyulacaktır.
 • Protein tozu enerji kaynaklarının parçalanmasını önlemek ve kas yapımı için hızlı reaksiyonlara yardımcı olacaktır.
 • Bu bileşeni içeren destekleyici ürünleraynı zamanda kalsiyum ve benzeri mineralleri de bünyesinde barındırır.
 • Bu sayede yalnızca kas değil, kemik yapımını da desteklemektedir. Örnek vermek gerekirse bir ölçek whey ürünü ile günlük kalsiyum ihtiyacının 5’te 1’i karşılanır.
 • Tempolu bir yaşamı olanlar için her daim protein bakımından yeterli ve sağlıklı menüler hazırlamak mümkün olmayabilir.
 • Bu nedenle toz kullanımı gibi farklı ve pratik seçeneklerin bulunması işleri kolaylaştıracaktır.
 • Diyet yapanlar için dakikalar içinde hızlı bir ara öğün hazırlayabiliyor olmak oldukça akıllıcadır.
 • Yalnızca kilo vermek isteyenler için değil, ayrıca kilo almak isteyenler için de bu tozun kullanımını öğrenmek faydalı olacaktır.
 • Çünkü bazı türleri yoğun miktarda aminoasidin yanı sıra karbonhidrat da içerdiğinden sağlıklı kilo alımını destekleyecektir. Bu sayede karbonhidrat almak adına zararlı seçenekleri tercih etmeniz önlenir.
 • Vegan bireyler için protein kaynağı temin etmek, bitkisel tozlarla oldukça kolaydır.
Protein Tozu Zararları Nelerdir?

Sosyal medya hesaplarında ya da televizyon programlarında sık sık protein tozu zararları hakkında konuşulduğunu görebilmekteyiz.

Ancak bu noktada neden bu kadar çok sporcunun ya da antrenörün protein tozu kullandığını da düşünmeliyiz.

Uzun senelerdir bu tozun zararları üzerine araştırmalar yapan uzmanlar, aynı zararların fazla kırmızı et ya da yumurta sarısı tüketimi halinde de yaşandığını görmüştür.

Yani tozun kendisinin değil, tıpkı faydalı olarak bildiğimiz diğer tüm besinler gibi bilinçli ve sınırlı tüketilmemesinin zararlı olduğu bilinmektedir.

Bu bileşenin böbrekleri çok daha fazla yorması, toz formunun da tehlike yarattığı gibi bir fikre yol açabilir.

Oysaki protein tozunun kullanımı konusunda bilinçlendiğinizde ve sınırlar dahilinde tükettiğinizde, bunu doğal yollardan almanız arasında hemen hemen hiç bir fark olmadığı söylenebilir.

Çünkü böbrekler için yorucu olan bunun toz halde olması değil, bileşenlerine ayrışmasının güç olmasıdır.

Protein tozu zararları arasında kalp sağlığına olan olumsuz etkilerinden de söz edilmektedir.

Kalp sağlığını yalnızca doping etkili steroid gibi hormonal takviyeler etkilerken, tozların bir kısmında hormon takviyesi bulunsa da birçok türünde tamamen doğal proteinler ve mineraller bulunmaktadır.

Araştırmalar kalp sağlığı ve protein tüketimi arasında direkt bir ilişkiyi henüz ispatlayamamıştır.

Kas kütlesinin gelişmesine bağlı spor performansında yaşanacak olan artışın dolaşım üzerine olumlu etkileri olabileceğini dahi söylemek mümkündür.

Diyetine sadık kalmakta güçlük çeken ve bu durumlarda sağlıksız seçeneklere başvuran kişileri de hesaba katarsak, protein tozu faydaları ile ön plana çıkmaktadır.

Fazla kullanımında böbreklerin yorulması gibi sık bahsedilen yan etkiler, düzenli doktor kontrolü ile sağlık sorunu yaşanmadan önlenebilmektedir.

Ancak yanlış beslenme alışkanlıklarının telafisi çok daha güç olabilir.

Tüm bu bilgiler ve olası yan etkiler düşünülerek protein tozu kullanımında karar yine sporculara ve sporcunun başvurduğu uzmana ait olacaktır.

Sağlık ve diğer konularda ki yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir