Ana sayfa » Sağlık » Propolis Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nereden Alınır?

Propolis Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Nereden Alınır?

Propolis ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istediğim bu yazımda aynı zamanda bu şifalı maddenin faydalarına da değinmek istiyorum.

Tarihte ilk kez Yunan ve Asur medeniyetleri tarafından pek çok hastalığın tedavisi amacıyla kullanılan propolis; en genel tanımıyla arılar tarafından üretilen reçinemsi bir maddeyi ifade ediyor.

B1, B2, E ve C vitaminleri açısından son derece zengin olan bu reçinemsi madde, harika bir demir, magnezyum, çinko ve bakır kaynağı olarak da biliniyor.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, vücudumuzun kanser başta olmak üzere pek çok sağlık sorunuyla daha kolay bir şekilde mücadele edebilmesini sağlayan propolis; vücut hücrelerimizin yenilenmesini sağlayarak, erken yaşlanma semptomlarını da en aza indirgiyor.

Peki, bu madde nasıl kullanılıyor? İşte, propolise dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Propolis Nedir?

Arıların birçok ağaç ya da bitki gövdesinden topladığı propolis; yapışkan ve reçinemsi bir madde olarak, sağlığımıza mucizevi katkılarda bulunuyor.

propolis fiyatları

Propolis

Çoğu zaman arı poleni ile karıştırılan ve arı poleninden tamamen farklı bir madde olan propolisi arılar; geçmişte olduğu gibi günümüzde de kovanlarını sıvamak amacıyla kullanıyorlar.

Kovanların iç kısımlarının daha temiz ve steril olması amacıyla arılar tarafından kullanılan bu reçinemsi madde; genellikle ağaçların ya da bitkilerin yapraklarından ya da gövdelerinden toplanılıyor.

Ardından arılar tarafından metazbolize edilerek, kovanların inşasında kullanılıyorlar.

Karaağaç, kayın ve kozalaklı ağaçların gövdelerinde ve yapraklarında rastladığımız bu madde, kovanların ağız kısmının kapatılmasında kullanılıyor yani diğer canlıların kovanın içine girmesini önlüyor.

Doğal bir antibiyotik olarak da kovanların iç kısmını bakteri ve mantarlardan koruyor.

Antibiyotik olmanın yanı sıra güçlü bir antioksidan da olan bu madde; genellikle koyu kahve bir renge sahip olsa da bazen toplandıkları bitki ve ağaç türlerine bağlı olarak sarımsı ve yeşil bir renge de sahip olabiliyor.

M.Ö 350’li yıllarda Yunanlılar tarafından ağız içinde oluşan apseleri tedavi etmek amacıyla kullanılan bu reçinemsi maddenin Asurlular döneminde ise yaraların ve tümörlerin tedavisinde kullanıldığını söyleyebiliriz.

Yani günümüzde daha çok gıda ve vitamin takviyesi olarak satışa sunulan propolis; geleneksel tıpta uzun bir zamandır kullanılıyor.

Ancak bu maddenin sağlığımıza katkıları, arılar tarafından hangi ağaçlardan ya da hangi bitkilerden toplandığına göre de değişiklik gösterebiliyor.

Bu yüzden de propolis vitamin takviyesi ya da hap alırken, en profesyonel markaların ürünlerini tercih etmeniz gerekiyor.

Propolis Faydaları:

Hafif acımsı bir tadı bulunan, hiçbir şekilde suda çözünmeyen bu maddenin sağlığımıza en önemli katkılarını kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Gastrointestinal sağlık sorunlarını tedavi ediyor

Anti-inflamatuar bir etki gösteren, bir diğer deyişle bakteri, virüs ve mikroplarla savaşan bu madde; mide, bağırsak gibi sindirim sistemimizde çoğalabilecek mikrop ve bakterileri yok ediyor.

Özellikle reflü, ülser ve gastrite yol açan H. Pylori isimli virüs ile mücadele ederek, bu virüsün sindirim sistemimizi ele geçirmesini önlüyor.

Güçlü bir anti-oksidan olduğu için bağırsaklarımızı ve midemizi toksinlerden arındırıyor, sindirim sistemimizin dolayısıyla da metabolizmamızın daha hızlı ve aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.

Reflü, gastrit, ülser vb. herhangi bir gastrointestinal sağlık sorununuz bulunuyorsa; karın şişkinliği, kabızlık, gazdan şikayetçiyseniz düzenli olarak propolis hap kullanabilirsiniz.

  • Ağız sağlığını Koruyor

Diş eti iltihaplanmalarının, ağız içinde çıkan yara ve apselerin tedavisi amacıyla Yunan medeniyetleri tarafından bile kullanılan bu madde, diş eti hastalıklarını kısa bir sürede iyileştiriyor.

Anti-inflamatuar etkisi sayesinde ağızdaki bakteri ve mikropları öldürüyor.

Ağızda bakteri ve plak oluşumunu destekleyen patojenlerin etkilerini yavaşlatıyor.

Ağız kokusunu gidermenin yanı sıra ağızdaki yaraları iyileştiriyor.

  • Bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor

Propolis faydaları arasında bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi de bulunuyor. Kış aylarında tüketildiğinde grip, nezle, soğuk algınlığı vb. üst solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskimizi düşürüyor.

Hastalıkları daha kolay ve sorunsuz bir şekilde atlatmamıza öncülük ediyor.

  • Cildimizi ve saçlarımızı güzelleştiriyor

Bol miktarda vitamin ve mineral içerdiğinden cilt ve saç sağlımızı da gözetiyor. Daha ışıltılı, sağlam ve hacimli saçlara sahip olabilmemizi sağlamanın yanı sıra, cildimizi toksinlerden arındırarak, güzelleştiriyor.

Antioksidan etkisi sayesinde cildimizdeki kırışıklık, ince çizgi vb. erken yaşlanma belirtilerini geciktiriyor.

  • Kansere yakalanma riskimizi azaltıyor

Asurlular döneminde tümörlerin büyümesini ve vücuda yayılmasını önlemek amacıyla kullanılan bu madde; kanserli hücreleri yok ediyor.

Kolajen etkisi göstererek, cilt ve hücre yenilenmesini teşvik ettiğinden kanser hücre ve tümörlerinin gelişimini durduruyor.

Yaraların iyileşmesini hızlandırmak, kulaktaki iltihaplanma ve ağrıları tedavi etmek, diğer önemli faydaları arasında bulunuyor.

Propolis Fiyatları:

Propolis fiyatları, ürünü satın aldığınız markaya ve ürünün hangi firma tarafından üretildiğine göre değişiklik gösterebiliyor.

Kaliteli markalarca üretilmiş, kullanım sonrası şikayetlerinizde iyileşmelere tanık olmanızı sağlayacak bir vitamin takviyesi ya da damla satın almak istediğinizde ödemeniz gereken miktarın 100 ile 200 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

UYARI:

Yalnızca uygun fiyatlı olduğu için ürün satın almanız, merdiven altında üretilen bir takviye ürün satın alabileceğiniz anlamına geldiğinden marka seçiminde son derece titiz davranmalı, güvenilir olmayan bir markanın ürününü asla satın almamalısınız!

Propolis Damla:

Bağışıklık güçlendirici bu vitamin takviyesi, genellikle damla ya da çiğneme tableti şeklinde satışa sunuluyor.

En az çiğneme tabletleri kadar etkili olan propolis damlayı oral bir şekilde tüketmeniz gerekiyor.

Bunun yanı sıra damlayı saç bakımında kullanmak istediğinizde şampuanınıza birkaç damla olacak şekilde ekleyebiliyorsunuz.

Nasıl Kullanılır?

Propolis; genellikle damla ya da çiğneme tabletleri şeklinde satışa sunuluyor. Ham maddesi oldukça pahalı olan bu ürün, SGK tarafından karşılanmıyor.

Yani bu ürünün bir ilaç olmadığını da belirtmek istiyoruz.

Kullanımı son derece kolay olan çiğneme tabletlerini günde iki sefer tüketebiliyorsunuz.

Ancak herhangi bir kronik rahatsızlığınız varsa reçeteli ya da reçetesiz düzenli ilaç kullanıyorsanız, bu ürünü kullanmadan önce ilaç etkileşimlerine bağlı olarak gelişebilecek yan etkilerden korunmak adına mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Propolis Nereden Alınır?

Vitamin takviyesi satışa sunan pek çok markanın propolis ürünleri piyasada bulunuyor.

Şehrinizde takviye gıda ve ürünler satın alabileceğiniz bir adres yoksa bu ürünü internet mağazalarında da bulabilirsiniz.

Biz size son dönemlerin en çok satılan, kullanıcılar tarafından memnuniyetle kullanılan FLP propolis çiğneme tabletini öneririz.

22 farklı aminoasit ve B-vitamin kompleksi içeren FLP çiğneme tabletlerini birkaç ay düzenli bir şekilde kullandığınız takdirde bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, gastrit, ülser, reflü vb. rahatsızlıklarınızın semptomlarını azaltabilir, en önemlisi yaşam ömrünüzü uzatarak, daha sağlıklı ve kaliteli bir ömre adım atabilirsiniz.

Herhangi bir renklendirici ya da koruyucu madde içermeyen FLP ürünü sayesinde vücut hücrelerinizi yenileyebilir, kanserden korunabilir, daha canlı, genç ve güzel bir cilde birkaç ay içerisinde kavuşabilirsiniz.

Dünyanın bir numaralı vitamin ve gıda takviyelerini sizlerle buluşturan FLP markasını gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Propolis satın almak için buradaki linke tıkladıktan sonra açılan ekranın sağ üst köşesinde ki alışveriş yap butonuna basın.

Önünüze gelen kategorilerden arı ürünlerini seçerek 27 kodlu propolis ürününe ulaşabilirsiniz.

Zararı Var mıdır?

Arı Sütü ile daha da güçlendirilen, %100 doğal olan, E, C, B2, demir, magnezyum vitamin ve mineralleri açısından zengin olan Forever Living Products çiğneme tabletlerinin günümüze kadar rapor edilmiş herhangi bir yan etkisi bulunmuyor.

Ancak ürünün içeriğinde bulunan maddelere karşı herhangi bir aşırı duyarlılığınız bulunuyorsa, hafif yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

Bu durumda ürünü kullanmayı bırakıp, bir doktora görünmelisiniz.

İlaç etkileşimleri yüzünden ortaya çıkabilecek yan etkilerle karşılaşmak istemiyorsanız; kullandığınız tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirmeli, ardından takviye ürün kullanıp kullanamayacağınıza dair muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Sağlık hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir