Ana sayfa » Sağlık » Polen Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? Polenin Faydaları

Polen Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? Polenin Faydaları

Polen; tarih boyunca pek çok medeniyet tarafından afiyetle tüketilen, tıpkı bal ve arı sütü gibi arıların bize sunduğu mucizevi besinler arasında yer alıyor.

Osmanlı Dönemi’nde yoğun bir şekilde kullanılan bu besin, harika bir gıda takviyesi olarak kalp ve damar sağlığımızdan tutun da cilt sağlığımıza kadar sağlığımızı ciddi anlamda gözetiyor.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, serbest radikallerin hücrelerimize zarar vermesini engelleyen arı poleni; günümüzde gıda takviyesi satışa sunan çoğu marka tarafından üretilse de takviye tercihinde bulunurken oldukça titiz davranmanız; kaliteli ve dünya çapında isim yapmış bir markayı seçmeniz gerekiyor.

Polen nedir? Ne işe yarar? başlıklı bu yazımda kısaca bu besinin faydalarına ve kullanım şekline de değinmek, ülkemizde çok az sayıda kişi tarafından bilinen bu harika gıda takviyesi ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istiyorum.

İşte polene dair bilmeniz gereken o ayrıntılar:

Polen Nedir?

Görünümü ile minik şekerleri andıran bu besin; arıların çiçeklerden alarak, kendi kovanlarına bal üretmek amacıyla taşıdığı, çiçeklerin erkek organ hücresi olma özelliği taşıyor.

Arılar; bir çiçeğin üzerine konduklarında kendilerine yapışan bu tozları ayaklarıyla yapıştırarak, kendi kovanlarına kadar taşıyorlar.

Polen Nedir

Polenin Faydaları

Başka bir çiçeğe konduklarında ise üzerlerindeki polen tozlarının yeni kondukları çiçeğin dişi organıyla temas etmesi sonrasında çiftleşme yani üreme gerçekleşmiş oluyor.

Kısacası arılar, bu madde sayesinde hem yeryüzündeki çiçeklerin çoğalmasını sağlıyor hem de polenleri bal üretiminde kullanıyor.

Polen Nasıl Elde Edilir?

Arılar; kovanlarına dönerken, bal üretimiyle ilgilen kişiler tarafından kurulan polen tuzaklarına, kanatlarına yapışan polen tozlarını döküyorlar. Bunun nedeni balcılar tarafından hazırlanan tuzakların kovanların hemen giriş kısmına, kovanın alt kısmında bir tepsi şeklinde yerleştirilmesinden kaynaklanıyor.

Tuzaklara arıların kanatlarından dökülen polenler, balcılar tarafından toplandıktan sonra önce kurutuluyor ardından da uygun ortamda saklanıyor.

Cam kavanozlarda saklandığında ortalama bir yıl gibi uzun bir zaman dilimi boyunca tazeliğinden ve lezzetinden hiçbir şey kaybetmeyen bu besin; gıda takviyesi imal eden firmalar tarafından da kullanılıyor.

Yani bu şahane besini hem doğal haliyle hem de gıda takviyesi olarak tüketme şansınız bulunuyor.

Polenin Faydaları:

İnsan vücudu için oldukça yararlı olan 22 farklı aminoasit içeren polende aynı zamanda yüksek miktarda A, B, C, E, D, H,P vitaminleri de yer alıyor.

Yalnızca aminoasit ve vitaminler değil mineraller açısından da zengin olan polende bol miktarda demir, sodyum, bakır, kalsiyum, magnezyum ve silisyum mineralleri de bulunuyor.

Alüminyum, nikel, çinko, titanyum elementleri açısından da ideal bir kaynak olan bu besin; insanlar tarafından tüketildiğinde bağırsak, göz, prostat, cilt, kalp sağlığına oldukça iyi geliyor.

En kısa sürede mutlaka tüketmeye başlamanız gereken bu muhteşem besinin en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor

Bileşenlerinde bulunan 22 farklı amino asit, A, C, E vitaminleri ve diğer mineraller sayesinde bağışıklığımızı güçlendiren bu besin, düzenli tüketildiğinde kendimizi enerjik hissetmemizi sağlıyor.

Yorgunluğa, bitkinliğe ve halsizliğe harika bir çözüm olarak, yeni güne daha pozitif ve mutlu bir şekilde uyanmamıza olanak tanıyor.

Bağışıklığımızı güçlendirdiği için hastalıklara yakalanma riskimizi düşürüyor. Hastalıkları daha kısa bir sürede atlatmamızı sağladığından yaşam kalitemizi önemli ölçüde yükseltiyor.

 • Kalp-damar sağlığımızı gözetiyor

Kan dolaşımımızı hızlandırarak, kalbimizden diğer organlara oksijenin daha hızlı bir şekilde taşınmasını sağlayan bu besin; damar sertleşmesi, damar tıkanıklığı, kalp krizi, inme ve felç gibi hastalıklarla yüzleşme olasılığınızı azaltıyor.

Kalp kaslarınızı güçlendirerek, taşikardi gibi kalp ritim bozukluklarını doğal bir şekilde tedavi ediyor.

 • Sindirimi düzenliyor

Doğal bir probiyotik besin olan polen; düzenli tüketildiğinde bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilerin sayısını arttırıyor.

Böylelikle huzursuz bağırsak sendromunun neden olabileceği kabızlık, ishal semptomlarını minimuma indirgiyor.

Bağırsak iltihaplanmalarını tedavi ederek, bağırsak ve sindirim sistemi sorunlarınızın genel sağlığınızı ve ruh sağlığınızı negatif yönde etkilemesini önlüyor.

 • Düşünme yeteneğimizi arttırıyor

Beyin hücrelerimizi de serbest radikallere karşı koruyan bu besin; odaklanamama, hatırlayamama gibi beyin hücrelerimizin yaşlandığını gösteren sağlık sorunlarını önlüyor.

Bu özelliği sayesinde Alzheimer, Parkinson gibi özellikle yaşımızın ilerlemesinin yol açtığı hastalıklardan bizleri koruyor.

Üstelik stresimizi ve gerginliğimizi alarak, kendimizi daha huzurlu, sakin ve dingin hissetmemize aracılık ediyor.

Beyin ve ruh sağlığınızı güçlendirmek adına arı poleni kullanabilirsiniz.

 • Cilt hastalıklarını iyileştiriyor

Genellikle vücudumuzun sağlıklı hücrelerimize saldırması sonrasında gelişen cilt hastalıklarını tedavi ederek, iyileştiren bu besin; sedef, mantar, egzama gibi cilt sorunlarının yol açtığı kaşıntıyı alıyor.

Vücudumuzun bu hastalıklarla daha kolay bir şekilde mücadele edebilmesine öncülük ediyor.

 • Cildimizi güzelleştiriyor

Bileşenlerindeki aminoasitler ve vitaminler sayesinde cildimize parlaklık ve ışıltı katarak, erken yaşlanma belirtileriyle savaşıyor.

Cildimizde yeni hücre oluşumunu teşvik ederek, cildimizin yenilenmesine yardımcı oluyor.

Daha aydınlık, genç ve güzel bir cilde sahip olabilmek adına kullandığınız kozmetik malzemelerin yanı sıra arı poleni gıda takviyelerini kullanmayı deneyebilirsiniz.

 • Akciğerlerimizi temizliyor

Antioksidan etki göstererek, vücudumuzu toksinlerden, bakterilerden arındıran bu besin; akciğerlerimizi temizliyor. Böylelikle akciğer kanserine karşı bizleri koruyor.

Üst solunum yolu hastalıklarından korunmamıza da katkıda bulunan bu besini sigara tüketiyorsanız; mutlaka düzenli olarak kullanmanızı öneriyorum.

Astım ataklarını ve semptomlarını hafifleterek, bronşları ve solunum yollarını rahatlatıcı bir etki gösteriyor.

 • Kansızlığı tedavi ediyor

Genellikle düzensiz ve dengesiz beslenmemizden yani vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri besinler aracılığıyla vücudumuza kazandıramamamızdan kaynaklanan anemi tedavisinde etkili olan bu gıda; kan yapıcı yönü ile de ön plana çıkıyor.

Yorgunluk, bitkinlik, halsizlik ile dolu günleri bir an önce geride bırakmak için bu besini tüketebilirsiniz.

 • Kısırlığı önlüyor

Bileşenlerinde yer alan doğal hormonlar sayesinde hem erkeklerin hem de kadınların üreme yeteneklerini olumlu bir şekilde etkileyerek, kısırlığı önlüyor.

 • Bebeğin sağlıklı gelişimini destekliyor

Hamileler ve emziren anneler tarafından tüketildiğinde bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek, bebeğin beyin ve vücut gelişimini destekliyor.

Çocuklar tarafından tüketildiğinde onların kas ve kemiklerini güçlendiriyor.

 • Saç dökülmelerini önlüyor

Saç köklerini güçlendiren bu besin, saçlarımıza hacim katarak, saçlarımızın daha gür görünmesine öncülük ediyor.

Aynı zamanda vitamin eksikliğinden kaynaklanan aşırı saç dökülmelerini, saçlardaki kopmaları ve incelmeleri azaltıyor.

Kısacası bu besinin faydaları saymakla bitmiyor. Genel sağlığınızın yanı sıra saç, cilt, ruh sağlığınızı da korumak adına FLP arı poleni gıda takviyelerinden kullanabilirsiniz.

Tamamen doğal polenlerin kullanıldığı gıda takviyeleri sayesinde birkaç ay gibi kısa bir sürede kendinizi ruhsal açıdan huzurlu ve mutlu hissedebilir, bağışıklığınızı güçlendirebilir, cildinizin, saçlarınızın, tırnaklarınızın hatta dişlerinizin bile güçlendiğine şahit olabilirsiniz.

Polen Nasıl Yenir?

Bu besini sade bir şekilde tüketebileceğiniz gibi balla, ılık sütle hatta meyve suyuyla bile karıştırarak yiyebilirsiniz. Dilerseniz, bir çay kaşığı poleni bir kase yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

Bu şifa dolu ve lezzetli besini smoothielerinizde kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Ancak her şeyin aşırı tüketiminin yan etkiler doğurabileceğini unutmamalı, günde 30-35 gramdan daha fazlasını tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Bu besini aktarlardan, bal üreticilerinden ya da internette bal vb. arı ürünleri satışı gerçekleştiren adreslerden satın alabilirsiniz.

Ancak ürünü satın alırken, dikkatli davranmalı; piyasada sahte arı poleni ve bal satışı gerçekleştiren sitelerin olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız!

Gıda takviyesi olarak bu besini kullanmak istediğinizde dünyanın bir numaralı markalarından biri olan FLP ürünlerini tercih edebilirsiniz.

BONUS: Forever Arı Poleni

Forever’in dünya çapında en çok satan ürünlerinden biri olan bu ürünün bileşenlerinde B kompleks vitaminleri, C,D,E,K vitaminleri, çeşitli mineraller, bitkisel yağ asitleri, karbonhidratlar, 22 farklı aminoasit çeşidi, enzimler, koenzimler ve betakaroten bulunuyor.

Tamamen doğal olan bu ürün günlük enerji ihtiyacınızı karşılamanızın yanı sıra bağışıklığınızı güçlendiriyor, stresinizi alıyor ve kendinizi dinamik hissetmenizi sağlıyor.

Kaliteli ve %100 doğal bir gıda takviyesi kullanmak adına Forever Arı Polenine bir şans verebilirsiniz.

Sağlık hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir