Ana sayfa » Sağlık » Papatya Çayının 14 Önemli Faydası ve Hazırlanışı | Nelere İyi Gelir

Papatya Çayının 14 Önemli Faydası ve Hazırlanışı | Nelere İyi Gelir

Papatya çayı son yıllarda faydaları ile oldukça popüler olmakla birlikte sarı, beyaz ve yalancı papatya gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır.

Güzel ve kendine has kokusu ile parfüm imalatında bileşen olarak kullanılan bu bitki; salisik asit, flavon glikozitleri, azülen gibi içeriğinde yer alan maddeler sayesinde mide ve sindirim sistemi sağlığımızı korumaktadır.

Ayrıca bağışıklık sistemimizi güçlendirirken boğaz ağrılarımıza da iyi gelir.

Güçlü bir anti-enflamatuar etki gösteren papatya bitkisinden elde edilen papatya çayı ise başta bronşit ve sinüzit olmak üzere çoğu üst solunum yolu enfeksiyonunu doğal bir şekilde tedavi ediyor.

Papatya çayının faydaları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istediğim bu yazımda aynı zamanda papatya çayı nasıl demlenir? sorusunu da cevaplandırmak istiyorum.

İşte, mucizevi etkiler gösteren bu çayın faydalarına dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Papatya Çayının En Önemli Faydaları:

Saymakla bitmeyecek kadar faydası bulunan papatya çayının sağlığımıza en önemli katkılarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

papatya çayı nasıl hazırlanır

Papatya Çayı Faydaları

Uyku bozukluklarını tedavi ediyor

Özellikle gece uyku saatinden yaklaşık 30 dakika önce tüketilen bu çay kişinin kas ve eklemlerini gevşeterek, kendini daha huzurlu ve sakin hissetmesine olanak tanıyor.

Gevşetici özelliği sayesinde kişinin uykuya dalmasını kolaylaştırarak, deliksiz bir uyku çekmesine yardımcı oluyor.

Uyku düzensizliğinden şikayetçiyseniz her gece yatmadan önce bir bardak tüketebilir ve uykusuzluk şikayetinizden en kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Kas ve eklem ağrılarını hafifletiyor

Romatizmal hastalıkların tedavisinde oldukça etkili olan bu çay fibromiyalji, romatoid artrit vb. kas-eklem rahatsızlıklarından kaynaklanan ağrıların şiddetini hafifletiyor.

Bu yüzden romatizmal hastalıklardan muzdarip olan hastalara uzmanlar tarafından günde 2-3 bardağı aşmayacak şekilde bu çaydan tüketmeleri öneriliyor.

Sindirim sistemi sağlığını gözetiyor

Bu bitkinin etkin maddeleri arasında bulunan alfa bisabolol isimli madde; ülser semptomlarını ciddi ölçüde hafifletirken; azulene isimli madde mide yanması, mide ekşimesi, yemeklerin mideden boğaza doğru geri kaçması vb. gastrit ve reflü semptomlarını gideriyor.

Kabızlık, şişkinlik, gaz gibi mide sorunlarına da iyi gelerek, sindirim sistemini ve bağırsakları rahatlatıcı bir etki gösteriyor.

Karaciğeri toksinlerden arındırıyor

Sindirim sistemimizin en önemli parçalarından biri olan karaciğer sağlığını da koruyan papatya çayının faydaları arasında karaciğeri toksinlerden arındırması da bulunuyor.

Tam anlamıyla detoks etkisi gösteren bu şifalı çay; bir yandan da bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, serbest radikallerin hücrelerimize zarar vermesinin önüne geçiyor.

Karaciğerde besinlerin yağ şeklinde depolanmasını önlediğinden doğal bir şekilde zayıflamanıza da öncülük ediyor.

Günde 2-3 bardak papatya çayı tükettiğiniz takdirde sindirim sisteminizi uyarabilir, kısa bir sürede kolaylıkla zayıflayabilirsiniz.

Lakin bu çayın metabolizmayı ve sindirim sistemini hızlandıran zayıflatıcı özelliğinden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, çayınıza hiçbir şekilde şeker eklememelisiniz.

Aynı zamanda diyet listenize sadık kalmalı, kalorisi yüksek olan besinler tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Ağız ve diş sağılığını koruyor

Dişleri ve diş etlerini güçlendirerek, diş eti kanamasına iyi gelen papatya çayı gargara olarak kullanıldığında ise ağızdaki apselere, yaralara, diş eti kanamalarına ve diş çürüklerine çare oluyor.

Ağız ve diş sağlığınızı korumak için bu çay ile düzenli olarak gargara yapabilirsiniz.

Ayrıca papatya çayının diğer faydalarından yararlanmak istiyorsanız 1 su bardağı suda 5 dakika boyunca hafif ateşte kaynatın.

5 dakikanın sonunda çayı ocaktan indirin ve suyunu süzün. Ardından bu suya diş fırçanızı bandırın ve dişlerinizi bu su ile fırçalayın.

Haftada bir kez bu işlemi tekrar ederek, daha sağlıklı diş ve diş etlerine kısa sürede sahip olabilir, diş eti kanamalarını durdurabilirsiniz.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarını gideriyor

Kış aylarında tüketildiğinde kişiyi grip, nezle, sinüzit, bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmaktan kurtaran papatya çayı, aynı zamanda bu rahatsızlıkları daha kolay ve rahat bir şekilde atlatmanızı sağlıyor.

Soğuk ve karlı günlerde ıhlamur ve adaçayına iyi bir alternatif olarak bu çayı tüketebilir; bağışıklık sisteminizi bu hastalıklara karşı güçlendirebilirsiniz.

Sinüzitinizi doğal bir şekilde iyileştirmek için bir tencerede yarım litre su kaynatın.

Kaynamakta olan suyun içerisine dört hazır poşet papatya çayı ya da bir tutam kurutulmuş bitkisinden ilave edin.

Ardından başınıza bir havlu örtün ve ocakta kaynamakta olan çayın buharına doğru yüzünüzü yaklaştırın.

Buharı soluyun, bu esnada burnunuzdan nefes alıp verin. 5 dakika boyunca burnunuzla, arada sırada ağzınızla nefes alıp vermeye devam edin.

5 dakikanın sonunda yarım saat ara verin. Mola bittiğinde aynı işlemi 5 dakika daha tekrar edin.

Regl sancılarına iyi geliyor

Adet döneminde salgılanan östrojen hormonundaki azalışa bağlı olarak normal günlere nazaran kat ve kat daha da artan karın ve baş ağrılarını hafifleten papatya çayı kadınların yardımına koşarak, bu dönemdeki migren tarzı ağrıları, karın ve kasık ağrılarını en aza indirgiyor.

Öğle ve akşam yemeklerinden 30 dakika sonra tüketildiğinde sinirleri de yatıştırarak, kişinin üzerindeki negatif enerjiyi ve gerginliği alıyor.

Adet döneminizi çok zor bir şekilde geçiriyor, karın ağrılarınız yüzünden sık sık işinizi aksatıyor, kendinizi yataktan kalkamayacak kadar yorgun ve bitkin hissediyorsanız, bu çaydan 2-3 bardak içerek rahatlayabilirsiniz.

Papatya Çayının Diğer Faydaları:
 • Alerji semptomlarını hafifletiyor
 • Stres ve gerginliği alıyor
 • Anksiyete ve depresyona iyi geliyor
 • Bağırsak iltihaplanmasını tedavi ediyor
 • Sırt ve bel ağrılarını gideriyor
 • Boğazları yumuşatarak, boğaz ağrılarını hafifletiyor
 • Sedef başta olmak üzere deride döküntüye neden olan cilt sorunlarının tedavisine yardımcı oluyor.
Papatya Çayının Zararları:

Bu çayın sağlığımıza bilinen herhangi bir ciddi zararı ya da yan etkisi bulunmuyor.

Ancak uzmanlar düzenli olarak reçeteli ya da reçetesiz ilaç kullananları, hamileleri, emziren anneleri ve çocukları bu çayı tüketmeden önce doktorlarına danışmaları konusunda uyarıyorlar.

Tansiyon, şeker ve epilepsi hastalarının da papatya çayı tüketiminden muhakkak kaçınmaları gerekiyor.

UYARI:

Her şeyin fazlası zarar gerçeğinden yola çıkarak, papatya çayı tüketiminde de tıpkı diğer bitki çayları tüketiminde olduğu gibi aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Marketlerde poşet halinde satışa sunulan çaylar, sizin kurutulmuş papatya bitkisinden hazırlayabileceğiniz çay kadar etki göstermiyor.

Bu yüzden hazır poşet almak yerine aktarlardan kurutulmuş olarak almanızı ve çayınızı kendi ellerinizle hazırlamanızı tavsiye ediyoruz.

Peki, papatya çayı nasıl demlenir?
 • Öncelikle yarım litre steril suyu bir çaydanlıkta kaynatın.
 • Ardından 3 yemek kaşığı kurutulmuş bitkiyi çaydanlığa ilave edin.
 • Çayın 3-5 dakika demlenmesini bekleyin.
 • Son olarak çayınızı süzün ve afiyetle için.
 • Dilerseniz, çayınızı tatlandırmak amacıyla çayınıza bir çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

Eğer bahçenizde bu bitkiden bulunuyorsa onları kurutarak kendi çayınızı kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Ancak bunu yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu bitkinin çiçek açanlarını en geç 10 gün içinde toplamalı, ardından açık havada ve gölge bir yerde iyice kurutmalısınız.

Kurutma işleminin öncesinde hiçbir şekilde yıkamamalı, kuruyanları cam bir kavanozda ve ışık görmeyen bir ortamda muhafaza etmelisiniz.

Bu yazımda papatya çayının faydalarından kısaca bahsetmeye çalıştım.

Yazımın aydınlatıcı olması ve sağlıklı bir yaşam sürmeniz dileğimle…

Buraya tıklayarak ana sayfamıza ulaşabilir ve diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir