Ana sayfa » Sağlık » Omega 3 Faydaları Nelerdir ve Hangi Besinlerde Bulunur?

Omega 3 Faydaları Nelerdir ve Hangi Besinlerde Bulunur?

Omega 3 faydaları ile vücudun alması gereken temel yağlar arasında yer alan ancak ne yazık ki önemi çoğumuz tarafından göz ardı edilen, sağlıklı bir vücut kadar zihin sağlığı için de gerekli olan eşşiz bir bileşendir.

Batılı ülkelerin beslenme alışkanlıkları nedeniyle yeterince alamadığı tespit edilen omega 3 faydaları ile düşünüldüğünde gerekirse balık hapları ya da kapsül formlu takviyelerle mutlaka alınması gereken yapı taşlarındandır.

Siz de bu değerli yağın önemine dair tüm merak ettiğiniz detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Omega 3 Nedir?

Çoklu doymamış yağ türlerinden biri olan omega 3 yağ asitleri, kimyasal formülü gereği n-3 ya da ω-3 olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Sağlığımız için oldukça elzem olan bu yağın vücudumuz tarafından üretilememesi ise sağlıklı beslenmenin önemini ön plana çıkarmaktadır.

Omega 3 Nedir

Omega 3 Faydaları Nelerdir?

Bu değerli bileşen formülü gereği esansiyel yağlar arasında sınıflandırılmaktadır.

Omega 3 Çeşitleri Nelerdir?

Tek bir formülü var gibi görünse de omega 3 nedir sorusunun farklı çeşitlerin varlığının düşünüldüğü bir çerçevede açıklanması gerekmektedir.

Bu kategoride yer alan en önemli 3 asit yapısı şu şekildedir:

 • EPA (Eikozapentaenoik Asit)

Bu değerli besindan faydalanmak adına en çok tercih edilen kaynak olan balık ve diğer deniz ürünleri içerisinde bol miktarda bulunan EPA, temel görevlere sahip önemli bir yağ asidi çeşididir.

Depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkları önlemede, zihinsel sağlığı korumada ve vücudun enfeksiyonlara karşı savaşmasında önemli rol oynar.

Ayrıca eikozanoid olarak isimlendirilen moleküllerin içerisinde de yer alır. Bu yapılar birer sinyal taşıyıcı molekül olarak önemli bileşenlerdir.

 • DHA (Dokozahekzaenoik Asit)

22 karbon içeren bu yağ asidi de yine deniz mahsullerinde bolca bulunmakta, ayrıca algler ve balık yağından da sağlanmaktadır.

Yani omega 3 balık yağı ile alındığı takdirde bu yağ asidi de vücuda temin edilecektir.

Bu yağ asidinin temel görevi ise başta beyin ve sinir sistemi hücreleri olmak üzere, hücrelerin zar kısmındaki kimyasal değişiklikleri tamamlamaktır.

Beyinde bulunan çoklu doymamış yağ türlerinin %40’ı DHA sınıfına girmektedir.

Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesinde rol aldığından ve anne sütünde de bulunmasından dolayı, özellikle gebeler ve emzirme dönemindeki anneler için daha da ön plana çıkarmaktadır.

 •  ALA (Alfa-Linolenik Asit)

18 karbonlu bir bileşen olan ALA, yüksek oranda keten tohumu, chia tohumu ve ceviz gibi faydalı bitkiler içerisinde bulunmaktadır.

Diyet programları ile alınabilen en yaygın omega 3 takviyesi türüdür.

Bu tür vücut içinde aktif hale gelmediği sürece kullanılamaz ve kullanılabilir olması için EPA ya da DHA’ya dönüşmesi gerekir.

Ancak dönüşme tamamlandığında yalnızca %5’i EPA ve %0.5’i DHA olabildiğinden tek başına oldukça yetersiz kalan bir kaynaktır.

Vücut alınan ALA’nın büyük yüzdesini bir enerji yakıtı olarak kullanmaktadır.

Omega 3 Faydaları Nelerdir?

Dünya üzerinde en kapsamlı araştırmaların yapıldığı besin kaynaklarından biri olan bu değerli yağların faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kandaki trigliserit oranı büyük bir ölçüde kontrol altına alınır.
 • Yüksek oranda alınan balık yağı kapsülleri kanser hücreleri üzerinde ölümcül bir etkiye sahiptir.
 • Özellikle kolon, prostat ve meme kanserinde etkili olduğu bu alanda devam etmekte olan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.
 • Omega 3 kapsül desteği sağlandığı halde karaciğer yağlanmasının önüne geçebildiğini bilimsel olarak göstermiştir.
 • Çağımız hastalıklarından depresyon için de önerilen besin gruplarından biri olmakta ve anksiyeteyle savaşmaktadır.
 • Vücudun kendi bağışıklık sistemi tarafından yaratılan romatoid artrit gibi otoimmün hastalık türlerinden kaynaklanan ağrı ve iltihaplanmaları kontrol altına almada etkilidir.
 • Çocuklarda çevresel etmenlerden kaynaklı büyük artış gösterdiği kaydedilmiş olan konsantrasyon bozukluğu ve hiperaktivite sorunlarına yönelik belirtileri azaltmaktadır.
 • Genç yaşlarda astım krizlerinin önüne geçmeye yardımcı olabilmektedir.
 • Özellikle DHA, bebek gelişimi esnasında zekânın, göz yapısının ve sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için gerekmektedir.
 • Alzheimer ve demans gibi yaşa bağlı gelişen zihinsel kusur ve hastalıkların önüne geçmek için önemli bir faktör olduğu ileri sürülmektedir.
 • Uyku kalitesini ve süresini optimum seviyeye çıkarır. Bu sayede gün içindeki enerjinin ve mutluluk halinin korunmasına yardımcı olur.
 • Cilt güzelliği ve sağlığı üzerinde de etkilidir. Cildin hapsettiği nemi koruyarak yaşlanma belirtilerini geciktirir ve kırışıklıkları azaltır.

Pek çok internet ve gazete yayını balık tüketmenin ve balık yağı kapsüllerini takviye olarak almanın kalp sağlığı ve felç riski gibi durumlar üzerinde etkili olduğunu iddia etse de ne yazık ki bu alandaki çalışmalar yetersiz kalmaktadır.

Yani felç ve kalp krizi gibi ani gelişen ve uzun süreli etkiler bırakan rahatsızlıklar karşısında henüz yağ asitlerinin kesin bir etkisi görülememiştir.

Ancak trigliserit oranını dengelemesi (%15-30 oranında azaltması), tansiyonu düşürmesi ve iyi kolesterol olarak sınıflandırılan HDL’nin artışını sağlaması ile kalp sağlığı için direkt olmasa da dolaylı olarak önemli faydaları görülmektedir.

Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur?

Omega 3 kapsülleri gerekli besin takviyesinin sağlanması için sıklıkla tercih edilen pratik bir yöntemdir.

Ayrıca herhangi bir yan etki endişesi olmadan, doğru besinlerle de vücudun ihtiyacını karşılamak mümkündür.

Omega 3 hangi besinlerde bulunur sorusunun yanıtı ise şu şekilde listelenebilir:

 • Suda büyüyen somon, tuna ve sardalya gibi yağlı türleri başta olmak üzere; balık
 • Deniz mahsülleri
 • Keten tohumu ve yağı
 • Ceviz
 • Chia
 • Soya fasulyesi
 • Kanola yağı
 • Yumurta
 • Süt ve yoğurt gibi hayvansal ürünler

Omega 3 Nasıl Kullanılır?

Balık yağı kapsülleri özellikle dikkat bozukluğu, iştahsızlık gibi sorunlarda etkili olması nedeniyle uzun yıllardır tercih edilmektedir.

Gençler, çocuklar ya da kişisel kullanım için yağ asitlerini bu şekilde temin etmek isteyenlerin eczacılarına danışarak farklı markaların ürünleri hakkında bilgi almaları mümkündür.

Omega 3 nasıl kullanılır sorusu ise takviye amaçlı hap formu tercih edenler için merak konusudur.

Bu konu tercih edilen markanın tek kapsüldeki gramajı, içeriğinde bulunan ek bileşenlerin varlığı ya da kullanacak kişinin yaşı gibi birçok farklı etmene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Suyla birlikte rahatça alınabilen bu hapların ihtiyaca yönelik gün içerisinde 1 ya da 2 defa kullanması gerekebilir.

Omega 3 fiyat aralığı markadan markaya değişiklik gösterirken, sağlığınız için ucuz markaları tercih etmemenizi öneririz.

Buraya tıklayarak ana sayfamıza ulaşabilir ve diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir