Ana sayfa » Sağlık » Nitrik Oksit Nedir? Faydaları Nelerdir? Nitrik Oksit Ürün Takviyesi

Nitrik Oksit Nedir? Faydaları Nelerdir? Nitrik Oksit Ürün Takviyesi

Nitrik oksit; birer adet nitrojen ile oksijen atomunun bir araya gelmesinden oluşan bir molekül olma özelliği taşıyor.

Vücut hücrelerimiz arasındaki iletişimde önemli bir rol oynayan nitrik oksit; nitrojenin oksitlenmesi sonrasında elde ediliyor.

Vücudumuz tarafından kendiliğinden üretilen bu hormon; kimyasal bir haberci olarak, dolaşım, solunum, üreme, sinir vb. sistemlerinin fonksiyonlarını düzenliyor. Yani bu sistemlerin sorunsuz bir şekilde görevlerini yerine getirebilmelerine olanak tanıyor.

Kan damarlarımızın genişleyerek, artan kan ihtiyacını karşılamasını sağlamak gibi son derece önemli bir rol üstlenen nitrik oksit; damarlarımız yaralandığında ise damarlarımızın daralmasına ve böylelikle kanamanın azalmasına yardımcı oluyor.

Nitrik oksit nedir? Ne işe yarar? başlıklı bu yazımda aynı zamanda bu moleküllerin faydalarına da değinmek istiyorum.

Nitrik Oksit Nedir?

Vücudumuz tarafından üretilerek, yaklaşık 50 trilyon hücrenin birbirlerine sinyaller göndermesini sağlayan bu molekül; beynimizdeki sinir hücreleri arasında bilgi akışının gerçekleşmesine katkıda bulunuyor.

Kan damarlarını gevşeterek, tansiyonu dengelemenin yanı sıra mide hareketliliğimizi geliştiriyor. Yani midemizin yediğimiz besinleri daha kolay bir şekilde sindirebilmesine öncülük ediyor.

Yıllar boyunca üzerine pek çok çalışma yapılan bu molekülün sağlığımız üzerindeki hayati önemi ise 1998 yılında bilim dünyası tarafından kabul ediliyor.

Üç bilim adamı tarafından yıllardır yürütülen bilimsel çalışmalar doğrultusunda keşfedilen nitrik oksit; 1998 yılında Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü’ne layık görülüyor.

Nitrik oksit ürünleri

Nitrik Oksit Nedir

Nitrik Oksit Faydaları

En önemli görevleri kalbimizin ve beynimizin düzgün bir şekilde çalışmasını düzenlemek olan bu molekülün sağlığımıza sunduğu mucizevi katkıları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Kan akışını hızlandırıyor

Damarlarımızı gevşeterek, kanın damarlarımızda daha rahat ve kolay bir şekilde akmasını sağlayan nitrik oksit; böylelikle kalbimize ve beynimize oksijenin yeterli miktarda iletilmesine aracılık ediyor.

Bir diğer deyişle oksijen iletiminin yetersiz olmasından kaynaklanan beyin kanaması, kalp krizi, damar tıkanıklığı ve damar sertleşmesi riski ile karşılaşma riskimizi en aza indirgiyor.

Kas hücrelerimizin gevşemesinden ve kan damarlarımızın genişlemesinden sorumlu olan bu molekül; kalp-damar rahatsızlıklarına da oldukça iyi geliyor.

 • Kalp ve Damar Rahatsızlıklarına Karşı Bizleri Koruyor

Kalp-damar rahatsızlıklarının doğal tedavisinde kullanabileceğiniz nitrik oksit; damarlarda biriken plakların neden olduğu damar sertleşmesi ve damar tıkanıklığı ile etkili bir şekilde mücadele ediyor.

Damar arterlerini açarak, damarlarda tıkanıklığı tetikleyen zararlı maddelerin birikimini önleyerek, kan dolaşımını rahatlatıyor.

Kalp-damar rahatsızlıklarının tedavisinin yanı sıra bu hastalıklara karşı önlem almak adına da nitrik oksit içeren besinleri sık sık tüketmenizi öneriyoruz.

 • Bağışıklığımızı güçlendiriyor

Kalp-damar, sinir, sindirim ve beyin sistemimizin sağlıklı çalışmasını destekleyerek, performanslarını yükselten bu madde; böylelikle bağışıklık sistemimizi ciddi ölçüde güçlendiriyor.

Vücut organlarımızda tümör oluşumuna neden olan serbest radikallerin yanı sıra bakteri ve mikroplarla da savaşıyor.

Kan damarlarını genişletici etkisi sayesinde yüksek tansiyonu düzenliyor. Aynı zamanda uykumuzun düzene girmesine yardımcı olarak, uykusuzluk problemimize iyi geliyor.

 • Yorgunluğu alıyor

Kaslarımızı gevşetmenin yanı sıra güçlendirerek, kaslarımızın dayanıklılığını arttırıyor. Böylelikle ağır kaldırma, spor vb. kaslarımız için zorlayıcı aktivitelerin neden olduğu yorgunluğu alıyor.

Bu molekülün fitness, kas geliştirme vb. ağır sporlarla ilgilenen sporcular tarafından yeterli miktarda alınımı; sporcuların performanslarını önemli ölçüde yükselterek, maksimize ediyor.

Spor ve egzersiz yapmanın hayalini kuruyor ancak vücudunuzun ve kaslarınızın ağır aktivitelere dayanacak gücü olmadığını düşünüyorsanız; spora kendinizi hazırlamak adına nitrik oksit içeren besin ya da gıda takviyelerinden hemen tüketmeye başlamanızı tavsiye ediyorum.

 • Kanseri önlüyor

Kan basıncını dengeleyerek, yüksek tansiyonu düşüren bu molekül; bağışıklığımızı güçlendirerek, vücudumuzda tümörlü hücrelerinin oluşumunu ve yayılmasını engelliyor.

Kanserden korunmada özel bir yeri bulunan nitrik asit alınımı, böylelikle yaşam ömrünüzü uzatıyor.

 • Cinsel performansınızı arttırıyor

Artan iş yükü, ailevi problemler, maddi imkansızlıklar, stres vb. faktörler yüzünden erkeklerde iyiden iyiye düşen cinsel performansı olumlu bir şekilde etkileyerek, yükselten nitrik oksit; penis kan damarlarını gevşeterek, penisin dikleşmesine ve sertleşmesine katkıda bulunuyor.

Böylelikle özellikle 40 yaş üstü erkeklerde sıklıkla görülen erken boşalma, sertleşememe, dikleşememe v. erektil disfonksiyon semptomlarını tedavi edici bir görev üstleniyor.

Kişinin cinsel performansını arttırdığından tıpkı eskisi gibi renkli ve çoşkulu bir cinsel yaşama sahip olabilmesine aracılık ediyor.

Sertleşmenin daha uzun saatler boyunca devam etmesini sağladığından erkeğin daha tatmin edici bir cinsel birliktelik yaşamasına öncülük ediyor.

Yani doğal bir Viagra etkisi gösteren bu molekülün vücut tarafından yeterli üretimi; erkeğin cinsel gücünü arttırdığından partnerini de daha iyi tatmin edebilmesine yardımcı oluyor.

Erken boşalmanın doğal ve etkili tedavisinde nitrik oksit içeren besinler tüketebileceğiniz gibi bu maddeyle zenginleştirilmiş gıda takviyelerinden de kullanabilirsiniz.

Nitrik Oksit Hangi Besinlerde Bulunur?

Bu maddenin vücudunuz tarafından salgılanımını arttırmak için nitrik oksit içeren besinler tüketebilirsiniz.

Bol miktarda nitrik oksit içeren besinleri tüketerek, vücudunuzun bu besinleri nitrik oksite daha kolay bir şekilde çevirmesini garantileyebilirsiniz.

Peki, nitrik oksit içeren besinler hangileri?

 • Kereviz
 • Ispanak
 • Pancar kökü
 • Marul
 • Maydanoz
 • Dereotu
 • Hindiba
 • Su teresi
 • Rezene
 • Reyhan
 • Çin lahanası

Yukarıdaki besinlere düzenli olarak öğünlerinizde yer vererek, kalp-damar ve beyin sağlığınız başta olmak üzere genel sağlığınızı gözetebilirsiniz.

Nitrik Oksit Zararları:

Bu molekülün genel sağlığımıza ya da ruh sağlığımıza herhangi bir olumsuz etkisi bulunmuyor. Lakin her şeyin aşırı tüketiminin zararlı olabileceğini unutmamalı, tüketimde doz aşımına kaçmamalısınız.

Şayet, takviye gıda kullanmayı düşünüyorsanız, ürünlerin üzerinde yer alan kullanım talimatlarında belirtilen miktarı aşmamalısınız!

Nitrik Oksit Takviyesi:

Belirli besinlerin düzenli tüketiminin yanı sıra gıda takviyeleri kullanarak da vücudunuzdaki bu molekülün miktarını arttırabilirsiniz.

Bu noktada gıda takviyesi seçiminde titiz davranmalı, herhangi olumsuz bir yan etki ile karşılaşmamak adına mutlaka kaliteli ve güvenilir markaların ürünlerini kullanmayı tercih etmelisiniz.

Aksi halde kullandığınız ürünlerden istediğiniz verimi alamama durumu ile karşılaşabilmeniz mümkün!

Nitrik Oksit Fiyatları:

Piyasada bu molekülü içeren, kan damarlarını genişleterek, kan akışını hızlandırdığını belirten pek çok supplement yani gıda takviyesi bulunuyor.

Bu gıda takviyelerinin fiyatları ise hangi marka tercihinde bulunduğunuza göre değişiklik gösterebiliyor.

Ancak ucuz ürünlere yönelmeniz; sahte ürün alacağınız anlamına geldiğinden piyasa fiyatının altında satışa sunulan ürünlerden uzak durmanızı öneriyoruz.

 • Nitrik Oksit Satın Al:

Bileşenlerinde bol miktarda nitrik oksit barındıran takviye ürünleri internet sitelerinden satın alabilirsiniz.

Kaliteli bir ürün satın almak istiyorsanız, dünyanın en başarılı markalarından biri olan FLP’nin ARGI+L-Arginine isimli ürününü kullanabilirsiniz.

BONUS: Nitrik Oksit Takviyesi ARGI+L-Arginine

L-Arginine içeren ARGI; nitrik asit açısından son derece zengin bir gıda takviyesi olarak, FLP’nin en beğenilen ürünleri arasında bulunuyor.

Damarları gevşeterek, kasları güçlendiren ürün, aynı zamanda kas kütlesini arttırıyor. Yani sporcular tarafından da kullanılması tavsiye edilen, ideal bir takviye olarak ön plana çıkıyor.

Büyüme hormonu ve prolaktin salgılanımını uyaran ARGI’de yer alan nar suyu, güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücudumuzu toksinlerden arındırırken, üründeki bir diğer bileşen olan kara üzüm kabuğu; kolesterolün sağlıklı seviyelerde olmasını sağlıyor.

Üründeki çilek, dut ve böğürtlen vb. meyve özleri ise bağışıklığımızı güçlendirmenin yanı sıra kalp-damar sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor.

ARGI+L-ARGI Nasıl Kullanılır?

 • Toz karışım içeren ambalajlar şeklinde satışa sunulan üründen günde 1 ölçek yani 10 gram kullanmanız gerekiyor.
 • 10 gramlık toz karışımı 240 ml su ile karıştırarak, tükettiğinizde nitrik oksitin yazımızda bahsettiğimiz faydalarından yararlanmaya başlıyorsunuz.

ARGI Ürününü Nereden Alabilirim?

Forever Argi ürününü satın almak için burada ki linke tıklayın. Daha sonra açılan pencerenin sağ en üst köşesinde ki alışveriş yap butonuna basın.

Önünüze gelen ekrandan gıda takviyesi ürünleri kategorisini seçerek 473 kodlu Argi ürününe ulaşabilirsiniz.

nitrik oksit takviyesi

UYARI:

Hamileyseniz, bebeğinizi emziriyorsanız ya da herhangi bir kronik rahatsızlığınız mevcutsa bu ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Bu yazımda kısaca nitrik oksitin faydalarından bahsetmeye çalıştım.

Sağlıklı ve mutlu günler.

Sağlık hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir