Ana sayfa » Sağlık » Menisküs Nedir? Belirtileri Nelerdir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Menisküs Nedir? Belirtileri Nelerdir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Menisküs; halk arasında daha çok sporcu hastalığı olarak bilinse de her yıl pek çok kişinin diz bölgesinde ağrı, acı, kitlenme vb. semptomlara neden olabiliyor.

Diz bölgesinin zorlanması sonrasında gelişen bu rahatsızlık, gençlerin yanı sıra yaşlılarda da görülebiliyor.

Aynı zamanda diz eklemlerindeki C şeklindeki yapılara verilen isim olan menisküs; diz eklemlerinde iç ve dış menisküs olmak üzere 2 sınıfa ayrılıyor.

Genellikle dize alınan darbeler, dizin aşırı zorlanması ya da yaşlılık yüzünden kişide görülen rahatsızlık; günümüzde tıp dünyasındaki gelişmeler sayesinde kolaylıkla tedavi edilebiliyor.

Bu yazımda Menisküs zedelenmesi neden olur? Menisküs ameliyatı nedir? vb. menisküse dair merak ettiğiniz soruları yanıtlamaya çalışacağım.

Yazımın faydalı ve aydınlatıcı olması dileğimle…

menisküs nedir

Menisküs

Menisküs Nedir?

Toplumda yaygın bir şekilde görülen bu rahatsızlık; dizlerin aşırı zorlanması ya da birtakım yanlış sert hareketler sonucunda diz eklemlerinin hemen arasında bulunan kıkırdak dokunun yırtılmasını ifade ediyor.

Diz kapaklarının arasında yer alan, iki C şeklindeki kıkırdak disklerin yani menisküslerin temel görevi; dizlerimizi sabit tutmak olarak biliniyor.

Ancak eğildiğimiz anlarda ya da aniden hızlı bir şekilde ayağa kalktığımızda lastiksi yapıdaki bu kıkırdak dokuda yırtılmalar ortaya çıkabiliyor.

Eklemlerin stabiletesinin yanı sıra eklemlerin yağlanmasından da sorumlu olan menisküs yırtılmaları; dizlerimizin düzgün çalışmasına engel olduğundan özellikle şiddetli yırtıklara cerrahi bir operasyon ile müdahale edilmesi yani kişinin ameliyat olması gerekebiliyor.

Menisküs Yırtılması Nedir?

Daha çok futbol, basketbol gibi temas sporlarıyla ilgilenen sporcularda görülen rahatsızlık; ani bir dönüş ya da durma hareketi, çömelmiş pozisyondan hızlı ve ani bir şekilde ayağa kalkma, ağır kaldırma vb. pek çok yanlış hareket sonrasında ortaya çıkabiliyor.

Diz eklemlerinin uyumlu bir şekilde görevlerini yerine getirmesinden ve yük absorsiyonunu sağlamakla görevli olan menisküsteki yırtılmalar, gençlerde daha çok darbe vb. birtakım travmatik olaylar sonrasında gelişse de yaşlılarda daha çok bu kıkırdak dokunun kalitesinin azalması yüzünden meydana geliyor.

Hastalığın tedavisinde yırtığın yeri, derecesi, tipi ve hastanın ne denli hareketli bir kişi olduğu belirleyici oluyor.

Menisküs yırtılmasının dizlerin hareket kabiliyetini ciddi ölçüde azaltması ya da tamamen önlemesi durumunda hastanın mutlaka ameliyat olması gerekiyor.

Menisküs Belirtileri:

Belirtiler, kişiden kişiye, yırtılmaların şiddetine göre değişiklik gösterse de yaygın görülen belirtileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Diz bölgesine dokunulduğunda daha da şiddetlenen ağrı
 • Dizde şişme
 • Dizi hareket ettirirken zorlanma, diz hareket kabiliyetinde azalma
 • Dizde kitlenme hissi

Hastalığın ilk semptomları arasında merdiven inip çıkarken, tuvaletteyken, namaz kılarken şiddetlenen ağrılar bulunuyor.

Yırtığın ileri seviyede olduğu durumlarda hasta dizinde takılma, kilitlenme hissediyor. Hatta dizlerinde ‘klick sesi’ duyduğu için doktora görünenler bile oluyor.

Hasta, düz yolda yürürken dizlerinde herhangi bir anormallik hissetmese de dizlerini hareket ettirmesi, eğilmesi ya da dönmesi gerektiğinde ağrılardan şikayetçi olabiliyor.

UYARI:

Dizlerinize dokunduğunuzda ağrı hissediyorsanız, çömelirken ya da eğilirken bu ağrılar artıyorsa vakit kaybetmeksizin bir uzmana görünmenizi öneriyoruz.

Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığın teşhisi amacıyla doktorlar, hastayı öncelikle fiziksel bir muayeneye tabi tutuyor. Muayene esnasında doktorlar, dizleri kontrol etmenin yanı sıra hastanın şikayetlerini de dinliyor.

Doktorlar menisküs yırtılmasından şüphelendiğinde kesin teşhis amacıyla hastaları MR, ultrason, X-Ray gibi bazı görüntüleme testlerine tabi tutuyor.

MR ile dizdeki kıkırdakların ve bağ dokunun detaylı fotoğrafları çekilirken, ultrasonda dizde görüntü elde edebilmek için ses dalgalarından yararlanılıyor.

Test sonrasında hastaya menisküs yırtılması teşhisi konulduğunda yırtılmanın şiddetine göre doktorlar, uygun tedaviyi başlatıyor.

Menisküs Tedavisi:

Hastalığın tedavisi amacıyla doktorlar, öncelikle hastaya dinlenme, dizlere buz uygulama gibi bazı yöntemler öneriyorlar.

Bu yöntemlerden herhangi bir sonuç alamayan hastaların ise menisoktemi ameliyatı olmaları gerekiyor.

Menisküs tedavisinde başvurulan yöntemleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Menisküs fizik tedavisi:

Dizlerdeki kas ve dolaşım sisteminin fonksiyonunu geliştirmeyi ve arttırmayı hedefleyen fizik tedavi, hastanın diz eklemlerini dengeleyebilmesine olanak tanıyor.

Hastaların fizik tedavi uzmanı tarafından önerilen menisküs egzersizi ve hareketlerini yapmaları, iyileşebilmeleri ve ağrılardan kurtulabilmeleri adına oldukça önem arz ediyor.

Ayrıca hastaların her egzersiz ve spor öncesi mutlaka yapmaları gereken ısınma ve gerilme hareketlerini öğrenmeleri; dizlerinde tekrar yırtılma ile karşılaşmamaları adına önemli bir yer tutuyor.

 • Menisküs ameliyatı:

Artroskopik kısmi menisektomi ameliyatı ile ucunda minik bir kameranın bulunduğu cihazlarla öncelikle menisküsün durumu görüntüleniyor ardından da dizden sorunlu parçalar çıkarılıyor.

Ortalama 15-30 dakika süren bu ameliyat, genel anestezi altında gerçekleştiriliyor. Hasta, anestezinin yol açtığı geçici uyuşukluk geçtikten yani ameliyattan yaklaşık 2-3 saat sonra dizlerini hareket ettirerek, normal bir şekilde yürüyebiliyor.

İşlemin hemen sonrasında hasta, taburcu olarak evine gidiyor. Ancak hastanın eski sağlığına kavuşabilmesi ve dizlerindeki ağrı ve acılardan kurtulabilmesi için ameliyatın üzerinden en az 3-4 hafta geçmesi gerekiyor.

Hasta, ameliyattan 10-20 gün sonrasında iş yaşantısına geri dönebiliyor.

 • İlaçla tedavi

Dizlerdeki menisküs ağrısının şiddetli olduğu durumlarda doktorlar, genellikle ibuprofen, asetaminofen içeren ağrı kesici ilaçlar reçete edebiliyor.

Dizlerdeki ağrıyı kesen bu antienflamatuar ilaçlar, aynı zamanda iltihabı gidererek, bölgedeki şişliği alıyor.

Menisküse Ne İyi Gelir?

Doktorunuz; ameliyata karar vermeden önce birtakım yöntemlerle hastalığı tedavi etmek isteyebilir.

Hastalığı atlatabilmenize yardımcı olacak, menisküs yırtılmalarına iyi gelen yöntemleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Dizlerinizle çökme vb. hareketlerden kaçının.
 • Diz eklemlerine ağrılık yüklememek için koltuk değnekleri kullanın.
 • Dizinizdeki ağrıları hafifletmek için ağrıları daha da şiddetlendiren hareketleri yapmayın.
 • Dizlerinize tedavi süresince 3-4 saat aralıklarla buzla tampon yapın.
 • Doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ilaçları düzenli olarak kullanın.
 • Dizlerinizdeki iltihabın yayılımını durdurmak için dizlerinizi elastik bir bandajla sıkıştırarak, sarın.
 • 3-4 haftalık iyileşme sürecinde dinlenirken dizlerinizi yüksekte tutmaya çalışın. Örneğin, dizlerinizin alt kısmına dizlerinizi yükseltmek adına birkaç adet yastık koyabilirsiniz.
 • Şayet doktorunuz da önerdiyse menisküs için dizlik kullanın.

İbrahim Saraçoğlu Menisküs Kürü:

Şifalı kür tarifleri ile hastalıklarımıza şifa olan Profesör Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun bu kür tarifinden Menisküs ağrılarını hafifletmek için yararlanabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 fincan buğday kepeği
 • 1 yemek kaşığı dereotu
 • 1 fincan zeytinyağı
 • 1 adet orta boy siyah turp
 • 3 adet lahana yaprağı
 • 1 yemek kaşığı kekik
 • Az bir miktar su

Hazırlanışı:

 • Turpları kabuklarıyla rendeleyin.
 • Dere otunu kıyın.
 • Lahana dışındaki diğer malzemeleri az bir miktar suda haşlayarak, lapa kıvamına getirin.
 • Lahanayı başka bir tencerede haşlayın.
 • Hazırladığınız lapayı dizlerinizde ağrıyan yere sürün.
 • Ardından sıcak lahana yaprakları ile ağrıyan yeri sarın.
 • Dizinizi streç bir filmle sararak, 30 dakika bekleyin.
 • Bu kürü haftada 2-3 sefer tekrarlayın.

BONUS: Menisküs İçin Forever Freedom Besin Takviyesi

Vücudumuzdaki eklemlerin düzgün bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmeleri adına geliştirilen FLP Forever Freedom; eklemlerin hareket kabiliyetini arttırıyor.

Eklemlerin kayganlığını olumlu yönde etkileyen Aloe Vera ile zenginleştirilen ürün; bileşenlerindeki glukozamin sülfat, kondroitin sülfat sayesinde kıkırdak sağlığını gözetiyor.

Eklem ve kıkırdaklardaki kuruluğu gideren ve eklem akışkanlığını yükselten Forever Freedom, yaşlanmanın yol açtığı eklem aşınma ve yıpranmalarını da onarıyor.

Aynı zamanda antiinflamatuar etki göstererek, eklem iltihaplanmalarıyla savaşıyor.

İçeriği tamamen doğal olan yani sağlığımızı tehdit eden hiçbir madde içermeyen FLP Forever Freedom; lezzetli içimi ile güne daha enerjik ve zinde başlamamıza, yani kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı oluyor.

Eklem ağrılarına oldukça iyi gelen ürünü romatoid artrit vb. eklem romatizmalarının tedavisi amacıyla veya romatizmadan korunmak adına kullanabilirsiniz.

Düzenli kullanım sonrasında eklem ağrılarınızın ciddi ölçüde hafiflediğine, hatta birkaç ay sonra tamamen geçtiğine tanık olabilirsiniz.

Forever Freedom Ürününü Nereden Alabilirim?

Forever Freedom ürününü satın almak için burada ki linke tıklayın. Daha sonra açılan pencerenin sağ en üst köşesinde ki alışveriş yap butonuna basın.

Önünüze gelen ekrandan aloe içecekleri kategorisini seçerek 196 kodlu Freedom ürününe ulaşabilirsiniz.

Forever freedom satın al

Forever Freedom Nasıl Kullanılır?

Portakal tadındaki bu lezzetli içeceği her sabah bir bardak olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Ürünü açtıktan sonra 45 gün içerisinde buzdolabında saklayarak muhafaza edebilir ve bu süre içerisinde tüketebilirsiniz.

Sağlık hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir