Ana sayfa » Sağlık » Lazer Epilasyon Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Lazer Epilasyon Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Lazer Epilasyon vücutta ki tüylerken kurtulmanın en etkili yöntemlerinden biridir.

Bu yöntem ilgili uzmanlar tarafından yapıldığı zaman son derece güvenli bir yöntemdir. Lazer sistemleri kullanım alanında talep artınca, farklı cihazlar da tercih edilmeye başlanmıştır.

Etki mekanizmaları farklı olan cihazlar, bir yandan kullanım süresini azaltırken bir yandan da acı hissedilmemesini sağlar.

Gebelik döneminde lazer ile epilasyon yapılması önerilmez. Bunun dışında tüylerin sararması ya da koyulaştırılması için kullanılan ürünlerden de kaçınılmalıdır.

A vitamini içeren kremler ve cilt soyucu retinoik asit içeren kozmetik ürünler kullanılmamalıdır. Sedef hastalığı gibi ciltte hassasiyet olan problemli bölgelerde bu yöntem uygulanmaz.

Seansa gitmeden önce epilasyon yapılacak olan bölgede parfüm ve makyaj malzemesi gibi ürünlerin etkileri mutlaka temizlenmelidir.

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır?

Dalga boyu prensibi ile çalışan lazer yöntemi, kıl köklerine siyah rengi veren melanin pigmenti tarafından emilim yapılmasını sağlar.

Lazer Epilasyon Fiyatları

Lazer Epilasyon Uygulaması

Bu sayede kıl kökleri tahrip edilir. Günümüzde kullanılan lazer yöntemleri, kullanıcıların ağrıya maruz kalmadan tüylerden kurtularak optimal sonuçlar elde etmesi için geliştirilmiştir.

Yalnızca kıl kökleri üzerinde etkisini gösterir, dokuya zarar vermez. Tutulan enerjinin ısıya dönüşmesi ile epilasyon sağlanır.

Bu yöntem kısa sürede tamamlanmaktadır. Ancak uygulamadan önce jilet kullanılması önerilir. Çünkü jilet yalnızca deri dışında kalan tüylerin alınmasını sağlar.

Burada kıl köklerinin deri altında kalması gerekir. Bu yüzden ağda gibi kıl köklerini alan ya da tahribine yol açan yöntemler uygulanmamalıdır.

Uygulama öncesinde bu noktalardan sonra kişinin ten ve kıl rengine göre lazer değerleri ayarlanır. Evreye göre kişiye en uygun dozun belirlenmesi gerekir.

Jilet ile boyları kısaltılan tüylerin bulunduğu bölge lazer cihazı ile taranır.

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

İstenmeyen tüy problemleri için %90’a varan çözüm üreten lazer epilasyon yöntemi, gelişen teknoloji sayesinde farklı ten ve kıl renkleri için de etkili sonuçlar almasını sağlar.

Bu uygulamanın çeşitleri üç ana başlıkta toplanır. Diyot, Alexandrite ve Nd Yağ olarak belirlenen çeşitlerin hepsinde farklı özellik ve avantaj bulunuyor.

Alexandrite yöntemi, özellikle açık tenli kişilerde en etkili sonucu verdiği için tercih ediliyor. Diğer yöntemlere göre oldukça ağrısızdır.

Beyaz ten ve koyu renk kıllar üzerinde etkisi fazladır. Seans sonrasında işlemin yapıldığı vücut bölgesinde hiç tüy kalmaz.

Bacak, sırt ve bel gibi geniş yüzeyli alanlarda da kullanıma uygundur. Ciltte hafif kızarıklık ve hassasiyet etkileri görülebilmektedir.

Diyot epilasyon yöntemi, koyu tenli kişilerde, kalın ya da ince gelişmiş tüyler üzerinde etkilidir. En yeni lazer epilasyon cihazı teknolojilerinden bir tanesidir.

Uygulama şekli sebebiyle ütüleme yöntemi olarak da bilinir. Sahip olduğu uzun dalga boyu sayesinde cildin alt katmanlarına etki eder ve deri tarafından emilir.

İyileşme süreci hızlıdır. Yüz bölgesi de dahil olmak üzere tüm vücut için uygundur. ND yağ lazer epilasyon yöntemi, çok koyu cilt tipleri için geliştirilen bir sistemdir.

En ince tüylerde etki gösterir. Seans aralıkları diğer yöntemlere göre daha uzundur. Ağrılı bir epilasyon yöntemi olarak bilinir.

Lazer Epilasyonun Zararları Nelerdir?

Lazer epilasyon zararları, en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Uygulamanın her hangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Ancak çeşitlerine göre kullanılan epilasyon yöntemlerinde dalga boyları farklı olduğu için vücut üzerinde bıraktığı etki de farklıdır.

Derine giden yöntemlerde cilt kızarıklıkları, hafif kaşıntı ve hassasiyet durumları görülebilir.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelerde Kullanılır?

Epilasyon, kıl cinsi ve cilt yapısına göre vücudun çeşitli bölgelerine uygulanır. Yeni nesil cihazlar sayesinde burun içi ve kulak içi de dahil olmak üzere her bölgede kullanılır.

Bu yöntemin kullanılabilmesi için kişide herhangi bir hormonal bozukluğun olmaması gerekir. Doku sebebiyle göz çukurunun bulunduğu bölge uygulama için tercih edilmez.

Koltuk altı, alt ve üst bacak, göbek, bikini bölgesi, göğüs ucu, kollar, boyun, yanaklar, çene ve çene boyu, dudak üstü bölge, bikini bölgesi, el ve ayak üstü bölgesinde lazer kullanılır.

Erkeklerde ise bu bölgelere ek olarak kaş ortası, sırt, sakal ve sakal üstü, ense ve omuz bölgelerinde kullanılır.

Seanslar Ne Kadar Sürer?

Vücuttaki tüylerin ortadan kaldırılması için yapılan seanslar, vücut bölgesine göre farklılık gösterir.

Tüylerin tam anlamıyla yok olması için bu seansların takip edilmesi ve tamamlanması gerekir. Genital bölgede bulunan tüyler en az 4 ya da 5 seans olacak şekilde uygulanıyor.

Bu uygulama için verilen bir seansın süresi, tüylerin rengine ve incelik kalınlık oranına göre 10 dakika ile 15 dakika arasında değişim gösteriyor.

Ortalama 5-6 seansta vücut tüylerinden kurtulmak mümkün. Yüz bölgesinde ise 7-8 seanslık epilasyon sonrası tüylerden tamamen kurulabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Seansından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Seans sonrasında dikkat edilmesi gereken durumlar aşağıdaki gibidir;

  • Lazer epilasyon makinesi kullanımı sonrasında ciltte bir takım hassasiyet durumları ortaya çıkabileceğinden dolayı güneşe çıkmak zararlıdır. Zorunlu olarak güneşe maruz kalacak kişilerinse en az 30 faktör koruyuculuk içeren güneş kremlerini kullanması gerekir.
  • Epilasyon sonrasında solaryuma girilmemesi önerilir.
  • Uygulamadan birkaç saat sonra ılık su ile duş alınabilir. Ancak cildi tahriş edebilecek peeling ve kese gibi yöntemlerden kaçınılması gerekir.
  • Kıl kökleri, uygulama sonrasında 3 ile 10 gün içinde hafifçe uzar. Uzayan kıllar kendiliğinden dökülebileceği gibi elle çekildiğinde de kolayca çıkar.
  • Seans aralıklarına doktor tavsiyesine göre dikkat edilmelidir.
  • Bir seansta kıl yoğunluğu yaklaşık %20’ye kadar kalıcı olarak azalma gösterir.
  • Bir sonraki seans için vücut bölgelerinde yaklaşık 2 ay, yüz bölgesinde 1 ay beklenmelidir.
  • Uygulama sonrası cilt yapısına uygun olan nemlendiriciler kullanılabilir. Meydana gelebilecek soyulma ve kabuklanma durumu da geçicidir ve iz bırakmaz.
Operasyon Öncesi Ağda Yapmak ve Cımbız Kullanmak

Uygulama öncesi ağda yapmak, en büyük hatalardan biridir. Ağda yapmak ya da cımbız kullanmak kıl köklerinin tamamını dışarı çekeceğinden bu yöntemlerin kullanılması önerilmez.

Çünkü bu yöntemde kullanılan lazer epilasyon aleti, kıl köklerini yok etmek için işlem gösterir. Cımbız ya da ağda gibi kıl köklerini dipten çekebilecek yöntemler kullanılmaması gerekir.

Lazer Epilasyon Fiyatları Pahalı mı? Operasyon Ücretleri Yüksek Mi?

Bu uygulama tıp merkezi ve hastane gibi bilinen, güvenilir olan sağlık kuruluşlarında yapılmalıdır. Lazer epilasyon fiyatları, uygulamanın yapılacağı vücut bölgesine, kullanılan cihaza ve kuruluşa göre farklılık gösterir.

Genellikle vücutta daha çok verim elde etmeyi sağlayan cihazlarla yapılan seanslar daha pahalıdır. Bunun dışında tüylerin bulunduğu alan ve tüylerin kalınlığı da incelenerek yönteme uygun fiyat oluşturulur.

Vücutta tüy alımına ihtiyaç duyulan bölgeye göre fiyatlar hazırlanır. Bazı sağlık merkezlerinde uygulamalar paket şeklinde sunulur.

Komple yüz bölgesi, komple vücut bölgesi ya da hem vücut hem de yüz bölgesi şeklinde oluşturulan kampanyalı paketlerde fiyatlar, tekli fiyatlara göre avantajlı olarak belirlenir.

Değişen vücut bölgesine göre seans sayısı da artabileceği gibi bu durum fiyata da doğrudan etki edebilir.

Cilt bakımı hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir