Ana sayfa » Sağlık » L-Arginine Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir? L-Arginine Takviyesi

L-Arginine Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir? L-Arginine Takviyesi

L-Arginine; proteinlerin temel yapısını oluşturan 20 farklı aminoasitten biri olarak, insanların ve hayvanların sağlıklı gelişiminde oldukça önemli bir yer teşkil ediyor.

Vücudumuz tarafından büyüme çağında üretilse de yetişkinlik dönemine girdiğimizden sonra üretilemeyen bu aminoasitin mutlaka dışarıdan besin takviyesi ile alınması gerekiyor.

Aksi halde kişide damarların yeterince gevşememesine bağlı olarak, kan akışı yavaşlayabiliyor. Sonuç olarak kişi, damar tıkanıklığı, damar sertliği başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa kolaylıkla yakalanabiliyor.

Türkçe karşılığı Arjinin olan bu aminoasitle ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istediğim bu yazımda aynı zamanda bu aminoasitin en önemli faydalarına da kısaca değinmek istiyorum.

İşte, L-Arginin’e dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

L-Arginine Nedir?

Bir alfa aminoasit çeşidi olan L-arginine; birer adet amin(NH2), karboksil(COOH) ve R karbon zincirinden oluşuyor.

Arjinin, düzenli ve dengesiz beslenen ya da birtakım kronik rahatsızlıklara sahip olan kişilerin vücudunda yeterli miktarda bulunmadığında nitrik oksit eksikliğine neden olarak, damar ve kaslarının yeterince gevşememesine yol açabiliyor.

L-Arginine

Nitrik oksit üretiminde oldukça önemli bir görevi bulunan L-arginine eksikliği, hücre bölünmesini yavaşlatabileceği gibi hücrelerin erken yaşlanmasını da beraberinde getirebiliyor.

Daha çok süt, yoğurt, deniz ürünleri gibi hayvansal kaynaklarda yer alan bu aminoasit; özellikle vejetaryen beslenen kişilerin vücudu tarafından yeterli miktarda alınamayabiliyor.

Şayet, vejetaryenseniz ya da düzenli olarak et, balık gibi hayvansal gıdalar tüketmiyorsanız; ilerleyen süreçte L-arginine eksikliği ile karşılaşma riski altında olduğunuzu ifade edebiliriz.

Bu eksikliği gidermek adına en yakın zamanda gıda takviyeleri kullanmaya başlayabilir; bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, nitrik oksit eksikliği semptomları ile karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz.

L-Arginine Faydaları:

Vücudumuzda ki nitrik oksit üretimi için gerekli olan Arjinin; bu bileşenin sentezi aşamasında vücudumuz tarafından kullanılıyor yeterli miktarda bulunmadığında vücudumuz hayati önem taşıyan görevlerini yerine getiremiyor.

Temel görevi kan damarlarının gevşemesini sağlayarak, kan dolaşımını arttırmak, yani organlarımız arasında ki oksijen iletimini sağlamak olan nitrik oksitin yetersizliği yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, kalp krizi, felç vb. hastalıklara maruz kalma olasılığımızı arttırıyor.

Bu temel aminoasitin en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Kalp sağlığımızı koruyor

İnflamasyonu yani iltihaplanmayı azaltarak, kan damarlarını genişleten Arjinin, koroner arter hastalığı bulunan kişiler tarafından düzenli olarak kullanıldığında tıkanmış arterleri yani damarları gevşeterek, genişletiyor.

Böylelikle kalpten vücut organlarımıza doğru gerçekleşen kan akışının kesilmesini engelliyor. Yani kalp krizi ve felç gibi beynimize ve kalbimize yeterli miktarda oksijen iletilmemesine bağlı olarak gelişen hastalıklara karşı yüksek korunma sunuyor.

Kalp sağlığını iyileştiren ve nitrik oksit üretimine öncülük eden bu aminoasit; göğüs ağrılarının tedavisinde de etkili oluyor.

Dolaşım ve kalp rahatsızlığı bulunan kişilere uzmanlar tarafından düzenli olarak Arjinin takviyeleri kullanmaları tavsiye ediliyor.

 • Yaşlanma sürecini yavaşlatıyor

Güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücudumuzu toksinlerden arındıran L-Arginine’nin faydaları arasında yaşlanma sürecini yavaşlatması, erken yaşlanma semptomları ile mücadele etmesi de bulunuyor.

Vücudumuzdaki kırışıklık oluşumunu da yavaşlattığından daha genç ve güzel görünen bir cilde sahip olabilmemize olanak tanıyor.

 • Bağışıklığımızı güçlendiriyor

Damarları gevşeterek, kan basıncını dengeleyen yani yüksek kolesterolü düşüren L-Arginine, bağışıklığımızı güçlendirerek, kendimizi daha enerjik ve sağlıklı hissetmemize aracılık ediyor.

Bağışıklığımızı güçlendirdiği için grip, nezle vb. hastalıkları daha kolay bir şekilde atlatmamamıza yardımcı oluyor.

Bağışıklığımızın yanı sıra merkezi sinir sistemimizi de güçlendirdiğinden erken bunama, unutkanlık, işe odaklanama, dalgınlık vb. yaşlılık belirtilerini hafifletiyor.

Beyin hücrelerinin daha aktif bir şekilde çalışmasını sağladığından Parkinson ve Alzheimer vb. beyin sağlığını yakından ilgilendiren merkezi sinir sistemi hastalıklarına karşı bizleri koruyor.

Üst solunum yolu enfeksiyonları, kanser türleri, akciğer hastalıkları gibi ciddi hastalıklardan korunmamızda belirleyici bir rol üstleniyor.

 • Yaraları iyileştiriyor

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde ve tedavisinde yüksek performans gösteren Arjinin, kanın daha hızlı şekilde akmasını sağladığından vücudumuzdaki yara ve şişliklerin daha kısa sürede iyileşmesini sağlıyor.

Yaraların yanı sıra güneş yanıklarının tedavisinde de etkili olan bu aminoasit, ağız içi yaralarını ve diş eti iltihaplanmalarını tedavi ediyor.

Vücudumuzda bulunan enfeksiyonlarla ve bakterilerle savaşarak, iltihapların geniş alanlara yayılımını önlüyor.

Bıçak yaralarının, hafif kesiklerinin yanı sıra ameliyat yaralarının tedavisinde bile başarılı oluyor.

 • Egzersiz performansımızı olumlu yönde etkiliyor

Egzersiz ve sporla ilgilenen kişiler tarafından yoğun bir ilgi gören Arjinin, spor esnasında kan damarlarını genişleterek, kanın kas ve eklem dokularına daha fazla miktarda besin ve oksijen taşımasını sağlıyor.

Kan akışını hızlandırdığından spor sonrası kas ve eklem ağrılarının ve yorgunluğunun hafiflemesine öncülük ediyor. Bir diğer deyişle kasları gevşeterek, kasılmalarını önlüyor ve kasılma ve kramplardan kaynaklanan ağrı ve acı hissini alıyor.

Uzmanlar tarafından sporcuların yanı sıra kas ya da eklem romatizması bulunan kişilere, diyabet hastalarına yani dolaşım sorunu bulunan kişilere düzenli olarak bu ürünü tüketmeleri öneriliyor.

Sindirim sistemi fonksiyonlarını güçlendiren, kaslarda ve eklemlerde ağrılara neden olan enfeksiyonlarla savaşan, kas dokusunu kuvvetlendiren bu ürünü kas ve eklem ağrılarınızdan kurtulmak adına da kullanabilirsiniz.

 • İktidarsızlığı ve kısırlığı tedavi ediyor

En önemli görevi nitrik osit sentezinde yer almak olan L-arginine; penisteki kan damarlarını gevşetip, peniste kanın daha hızlı şekilde akmasını sağladığından erkeklerdeki erektil fonksiyon bozukluklarını tedavi edici bir özellik gösteriyor.

L-Arginine iktidarsızlık ve erken boşalma sorunlarına harika bir çözüm olarak, cinsel performansınızı yükseltiyor.

Cinsel ilişki sürenizi uzatarak, cinsellikten daha çok keyif alabilmenize katkıda bulunuyor.

L-arginine yumurta kalitesi üzerinde de belirleyici olduğundan iktidarsızlığı ve kısırlığı önlüyor. Yani cinsel birleşmenin kadınlarda gebelik ile sonuçlanmasına yardımcı oluyor.

Sperm kalitenizi yükseltmek, bebeğinizin daha sağlıklı doğmasını sağlamak ve kısırlıkla mücadele aşamasında Arjinin kullanmayı deneyebilirsiniz.

L-Arginine Zararları

Sağlığımıza mucizevi katkıları bulunan bu harika aminoasitin herhangi bir yan etkisi yani zararı bulunmuyor.

Ancak her şeyin aşırı kullanımının birtakım komplikasyonları beraberinde getirebileceğini göz önünde bulundurmalı, doz aşımına hiçbir şekilde kaçmamalısınız!

Şayet kronik bir rahatsızlığınız mevcutsa, düzenli olarak reçeteli ya da reçetesiz birtakım ilaçlar kullanıyorsanız, hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız; L-Arginine kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz!

FOREVER ARGI+L-Arginine Besin Takviyesi

FLP’nin en gözde ürünleri listesinde başı çeken ARGI; kısa sürede damarlarınızı gevşetiyor, kan basıncınızı dengeliyor, kaslarınızı güçlendiriyor, kas ve eklem ağrılarından sizleri kurtarıyor.

Nar suyu gibi güçlü antioksidanlarla, çilek, dut ve böğürtlen gibi antioksidan meyve özleri ile daha da geliştirilen ve zenginleştirilen ürün; günlük tüketebileceğiniz bir ürün olarak bağışıklığınızı güçlendiriyor.

argi l-arginine faydaları nelerdir

Nobel Ödüllü Bileşen

Günde yalnızca 1 ölçek ARGI’yi 240 ml su ile karıştırarak, tükettiğinizde kendinizi daha enerjik hissediyorsunuz.

Üstelik cinsel gücünüzün yani cinsel isteğinizin arttığına kullanımdan kısa bir süre sonra tanık oluyorsunuz.

Erkeklerde sperm kalitesini, kadınlarda ise doğurganlığı maksimize eden FLP ARGI+Arginine ile en yakın zamanda tanışmanızı öneriyorum.

L-Arginine Nasıl Kullanılır?

Doğal yollarla bu aminoasiti vücudunuza kazandırmak istediğinizde Arjinin içeren besinleri tüketebilirsiniz.

Arjinin içeren doğal kaynakları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Ton balığı, karides, somon ve yengeç gibi deniz ürünleri
 • Sığır, hindi, tavuk eti gibi et çeşitleri
 • Soya proteini
 • Yumurta

Yukarıdaki besinlerin yanı sıra L-Arginine takviye gıdaları da kullanmayı deneyebilirsiniz.

 • L-Arginine Kullanımı

Dünyanın en kaliteli gıda takviyelerini üreten Forever Living Products ARGI+L-Arginine ürünü; kısa sürede etkilerini göstermeye başlayarak, kan basıncınızı dengeliyor, damarlarınızı gevşeterek, erekte olamama probleminizi çözüyor.

L-Arginine kullanmaya karar verdiyseniz, FLP ARGI+Arginine ürününü tercih etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Özellikle kas ve eklem ağrılarını hafifletmek bir yana neredeyse sonlandıran ürün, aynı zamanda kendinizi daha dinç ve dinamik hissetmenizi de sağlıyor.

Toz şeklinde satışa sunulan üründen günde 1 ölçek suyla karıştırıp içtiğinizde tüm gün boyunca kendinizi enerjik ve güçlü hissediyorsunuz.

Egzersiz ve spor yaparken, bu üründen yararlanabilir, egzersize ve daha önce zorlandığınız hareketlere dayanıklılığınızın arttığını kısa sürede fark edebilirsiniz.

ARGİ L-Arginine Nereden Alabilirim?

Forever Argi ürününü satın almak için burada ki linke tıklayın. Açılan pencerenin sağ en üst köşesinde ki alışveriş yap butonuna basın.

Daha sonra önünüze gelen kategorilerden gıda takviyesi ürünlerini seçerek 473 ürün koduna sahip Argi ürününe ulaşabilirsiniz.

L-Arginine Fiyat:

Gıda takviyesi şeklinde piyasada bulabileceğiniz ürünü internetten satın alabilirsiniz. Ancak internet üzerinden ürün satın alırken dikkatli olmalı, güvenilir markaların kaliteli ürünlerini tercih etmelisiniz.

Nobel ödüllü bileşene sahip Forever Argi ürününü ortalama 300 TL gibi bir fiyata satın alabilir; egzersizlerinizden maksimum verim elde edebilirsiniz.

Sağlık hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir