Ana sayfa » Sağlık » Fazla Kilolarınıza Sonsuza Kadar Veda Etmenizi Sağlayacak Kalıcı Yöntemler

Fazla Kilolarınıza Sonsuza Kadar Veda Etmenizi Sağlayacak Kalıcı Yöntemler

Kilo vermek, fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak, en önemlisi bu durumu ömür boyu koruyabilmek çoğumuzun hayalidir. Bu hayalin önündeki en büyük engel ise sağlıklı kilo vermenin zor ve uzun bir süreç olmasıdır.

Ancak doğru yöntemlerle kalıcı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün olduğu gibi konuya dair tüm merak ettiklerinizi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Hızlı Kilo Vermek Mümkün müdür?

Kilo vermek gibi önemli bir karar aldıysanız öncelikle bilmeniz gereken genel ve temeller kurallardır. Kilo vermenin hızlı olmasını beklemek birtakım sağlık sorunlarına davetiye çıkarmanın yanında zorlayıcı bir hayal de demektir.

Bunun yerine uzmanlarca tavsiye edilen adımları sabırla takip etmeli, en önemlisi kiloyu korumanın ömür boyu sürmesi gereken alışkanlıkları kapsadığı unutulmamalıdır.

Hedeflenen kiloya ulaşmak ve kilo vermek kadar, kiloyu korumak da oldukça zorlu olabilir. Ancak sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıklarını bir diyet değil, bir yaşam şekli haline getirmek herkes için süreci daha sağlıklı ve kolay kılacaktır.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kilo vermenin yolları karışık gibi görünse de sağlıklı yaşam kuralları çerçevesinde uygulanan doğru beslenme programlarıyla kafa karışıklığına yol açmadan istenilen fitliğe ulaşılabilir. Bu nedenle öncelikle doğru beslenmenin temel kurallarını incelemek faydalı olacaktır.

Nasıl Beslenmek Gerekir?

Kilo vermeyi hedefleyenlerin öncelikle ne yediği kadar ne ölçüde yediğini de sorgulaması gerekmektedir. Porsiyonlar eğer sizde şişkinliğe yol açıyor ya da sonrasında uykulu hissetmenize neden oluyorsa, fazla yemek yediğiniz anlamına gelir.

Porsiyon küçültmek kesinlikle kendinizi aç bırakmak anlamına gelmemelidir. Yediklerinizin gün içinde açlık krizi yaratmayacak ölçülerde olması da sınırlı olması kadar önemlidir.

Kilo vermek isteyenlerin genelde sadece salata, sadece çorba tüketmek gibi tek yönlü ve düşük kalorili beslenme şekillerini tercih ettiğini görebilirsiniz.

Ancak gözlemleyeceğimiz bir diğer gerçek de bu tek yönlü beslenmenin kısa sürede son bulduğudur. Kişide halsizlik ve yorgunluğun yanı sıra uzatıldığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen tek çeşit beslenme şekilleri, vücudun ihtiyaç duyduğu kaynaklardan mahrum kalması demektir.

Bu gibi yanlış davranışların bir diğer sonucu da kilo verme motivasyonunu ciddi şekilde düşürmesi ve verilmiş olan kiloların hızlıca geri alınmasına yol açmasıdır.

Kilo verme programınız ne olursa olsun beslenmeniz çeşitlenmeli, tabaklarınız renkli ve menüleriniz cezbedici olmalıdır.

Sebze ağırlıklı bir diyet uyguluyor olsanız da peynir, tavuk göğsü, balık dilimleri gibi yoğun protein kaynakları ile salatanızı renklendirebilirsiniz.

Eğer diyetiniz protein odaklıysa ev yapımı meyve sebze suları ile harika ara öğünler hazırlayabilirsiniz. Bu örneklere bakıldığında aslında sayısız faydalı besin olduğu ve gerisinin sizin yaratıcılığınıza kaldığını fark edebilirsiniz.

Kilo vermenin yolları ya da diyet programları hakkında televizyon ya da internet siteleri üzerinde pek çok öneri görmekteyiz. Ancak beslenme programı ve diyetlerin yalnızca alanında uzman kişilerce ve türlü testler neticesinde oluşturulması gerektiği bilinmelidir.

İnternet üzerinde rastladığımız kısa süreli diyetler ne derece sağlıklı görünse de her bireyin ihtiyaçları ve sağlık durumu kişiye özgü diyetlerin oluşturulmasını şart kılmaktadır.

Kilo verme kararı alanların kendi araştırmaları kadar uzman önerileri çerçevesinde hareket etmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Kilo Vermek için Ne Kadar Yemek Gerekir?

Kilo vermek  için bir diğer önemli odak noktası da yeme sıklığıdır. Pek çok kişi diyet yaparken gün içinde kendini açlığa mahkum etmekte, kahvaltı gibi önemli bir ana öğünü daha az kalori almak adına atlamaktadır.

kilo vermek yolları

Hızlı Kilo Vermek Mümkün mü?

Ancak vücudu aç bırakmak ilk etapta hızlı kilo verme etkisi yaratsa da kısa bir süre sonra vücudun alınan her yemeği depolamasına neden olmaktadır.

Aç kalan bünyeye giren ilk yiyecek, vücutta şok etkisi yaratmakta ve çalışmadığı için yavaşlatılmış olan metabolizma yeterince çalışmamaktadır.

Gün içinde 3 ana ve 3 ara öğün yemeye özen göstermek, ara öğünleri kalorisi düşük, ana öğünleriyse doyurucu yiyeceklerden oluşturmak gerekmektedir.

Kilo Verme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kilo vermek hakkında yaptığımız küçük bir araştırmada bile karşımıza beslenmeden sonra hemen egzersiz konusu çıkar.

Oysaki yoğun iş hayatları, zaman ayırmayı gerektiren aile hayatları kişileri spor hayatından uzaklaştırmaktadır.

Bu noktada bilinmesi gereken, egzersizin sağlıklı ve normal kilolu olan kişiler için dahi yaşamın vazgeçilmez bir parçası, bir felsefe olarak benimsenmesi gerektiğidir.

Egzersizi yalnızca kilo verme program gereği uygulayanlar için hem motivasyonun kaybolması kaçınılmaz hem de etkileri sınırlı bir hal alır.

Kilo verme egzersizleri dendiği zaman özellikle spora yaşamında yer vermeyi reddedenler için yorucu, sıkıcı ve zor birtakım hareket dizisi akla gelir. Ancak en pratik ve hızlı egzersizlerle dahi kısa sürede pek çok fayda görmek mümkün olabilmektedir.

Eğer siz de egzersiz yapmak için yeterince vaktiniz ya da enerjiniz olmadığını düşünenlerdenseniz hayatınızda yer vereceğiniz birkaç küçük hareketle bile, sabır gösterdiğinizde, göreceğiniz etkilere şaşırabilirsiniz.

Kolay Kilo Verme Egzersizleri Nelerdir?

Otobüsünüzden birkaç durak önce inmek ya da aracınızı evinizden uzağa park etmek, gün içinde daha çok yürümenizi sağlayabilir. Evcil hayvanınızla gezmeye çıkmak ya da çocuklarınızla parka gitmek de gün içinde hareketliliğinizi artırabilir.

Kötü havaları bahane etmeden hareketlenmek isteyenlerin ise asansör yerine merdiven kullanmaya başlaması bile küçük ancak etkili bir fikirdir.

Özellikle masa başı işlerde çalışmanın yarattığı ortopedik hastalıklar ya da ağrılar için yine masa başında yapılabilen basit egzersizler, germe hareketleri ile yakılan kalorinin yanı sıra dayanıklılık da artırılabilir.

Hangi Egzersizler Tercih Edilmelidir?

Görüldüğü gibi kilo verme egzersizleri yapmaya hazır olmadığını söyleyenlerin daha çok hareket ederek daha zinde hissetmek ve daha çok enerji yakmak için pek çok alternatifi bulunmaktadır.

Ancak sporun etkilerini çok daha yakından görmek ve kilo verme sürecini hızlandırmak için farklı sportif aktivitelere zaman ayırmanın faydaları yadsınamayacaktır.

Kendiniz için uygun spor türüne karar vererek bu kilo verme hareketleri hakkında bilgi almak hem daha çok eğlenerek hedefe ulaşmanızı hem de sporu yaşamınıza daha kolay adapte etmenize yardımcı olur.

Kadınlar için pek çok pilates stüdyosu özel kilo verme program hizmetleri sunmakta ya da agresif sporlar ile zihninizi de boşaltmak istiyorsanız fitness salonlarını değerlendirmeniz önerilmektedir.

Her mevsim suyla vakit geçirmek isteyenlerin yüzmeyi ya da açık havayı tercih edenlerin koşuyu değerlendirmeleri akıllıca olacaktır.

Kilo Vermek Zor Mudur?

Görüldüğü üzere kilo vermek hep sıkıcı, yorucu ve zor gibi görünse de aslında süreci kendi alışkanlıklarınız ve zevklerinize adapte ederek oldukça eğlenceli ve hızlı şekilde kilo verme mümkün olabilmektedir.

Kendinize güvenmenin, sabrın, uzman desteği almanın ve bilinçli olmanın kilo verme yöntemleri konusundaki tercihlerinizden çok daha önemli olduğunu unutmamalısınız.

Bir kilo verme günlüğü tutmak, sık olmasa da aralıklarla tartılmak, ödül öğünü tüketmek gibi farklı motivasyon araçları bularak durumu daha da kendinize özgü kılabilirsiniz.

Kilo verme adına edinilen her bir alışkanlığın birbiri ile ilişkili olduğu ve tek başına bir diyetin ya da sporun faydalı olmayacağı unutulmamalıdır.

Sağlıklı yaşam geniş alanları olan bir konsept anlamına gelmekte ve bu yaşama dair tüm kurallar zevkli bir hale getirilerek benimsenmelidir.

Sağlıkla ilgili diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir