Ana sayfa » Sağlık » Kan Grubuna Göre Beslenme Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kan Grubuna Göre Beslenme Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kan grubuna göre beslenme başlıklı bu yazımda A, B, AB ve O kan gruplarının hangi besinleri tüketerek zayıflayabileceklerine değinmek ardından kan grupları için yasak olan besinlerle ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyorum.

Daha sağlıklı bir yaşam sürmek, fazlalık kilolarınızdan en kısa sürede kurtulmak, mide şişkinliği, kabızlık, gaz vb. sindirim sistemi sorunlarınızı en aza indirgemek, bağırsaklarınızın daha aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak istiyorsanız; bu yazımızı mutlaka sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

Denediğiniz onlarca farklı diyete rağmen bir türlü zayıflayamıyorsanız; bunun nedeninin kan grubunuza uygun bir diyet tercihinde bulunmamanız olabileceğinin altını çiziyor, diyete başlamadan önce muhakkak bir diyetisyenden yardım almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Peki, kan grubuna göre beslenme nasıl olur? Gelin, bu soruyu birlikte yanıtlamaya çalışalım.

Kan Grubuna Göre Beslenme Mantıklı mı?

Özellikle son dönemlerde oldukça popüler olan, ünlüler tarafından yoğun bir ilgi gören kan grubuna göre beslenme çeşidi, pek çok diyetisyen tarafından öneriliyor.

Kan grubuna göre beslendiğimizden bir ömür boyu emin olmamız gerektiğini vurgulayan diyetisyenler; farklı kan gruplarının besinlere gösterdiği tepkilerin farklı olduğunu belirtiyor.

kan grubuna göre beslenme nedir

Kan Grubuna Göre Beslenme

Yani severek tükettiğimiz bir besin, hızlı bir şekilde kilo almamıza neden olurken, bu besin farklı bir kan grubuna mensup olan arkadaşımız ya da aile bireyimiz tarafından tüketildiğinde onun hızlıca zayıflamasına katkıda bulunabiliyor.

Ancak herkesin metabolizma hızı farklı olduğundan kan gurubuna göre beslenmenin yeterli olmayacağını savunan, bu yüzden diyet listelerinin muhakkak bir diyetisyen tarafından hazırlanması gerektiğini savunan diyetisyenler de yok değil!

Bu yüzden her ne olursa olsun, yazımızı okuduktan ve bize hak verdikten sonra bile mutlaka bir diyetisyene danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Olur?

Hastalıkların beslenmeyle ilişkilerinin araştırılmasına yönelik çalışmalar doğrultusunda keşfedilen bu beslenme çeşidine göre kan grubumuz üzerinde yaşadığımız coğrafya ve tükettiğimiz besinler belirleyici oluyor.

Çalışmalar sonrasında edinilen bilgilere göre yeryüzündeki en eski kan grubu ‘0’ kan grubu olarak kabul ediliyor.

Çalışma sonuçları, M.Ö 100.000-300.000 yılları arasında tüm insanların,‘O’ kan grubuna dahil iken, avcılıktan tarıma geçiş sürecinin diğer kan gruplarının ortaya çıkmasını tetiklediği ifade ediliyor.

Araştırmaya göre sıcak iklim bölgelerinden biri olan Mezopatomya’da çiftçilikle uğraşmaya başlayan insanların kan gruplarının mutasyona uğraması ile A kan grubu tarih sahnesindeki yerini almaya başlıyor.

Doğu Afrika’nın kuzey topraklarına doğru göç ederek, soğuk iklimlerde yaşayan ve avcılığa devam ederek beslenen insanların kan grubunun mutasyona uğramasıyla B kan grubu oluşurken, A ve B kan gruplarının kaynaşması ile son kan grubu olan AB kan grubu devreye giriyor.

1950’li yıllarda Peter James D’Adamo’nun yaptığı çalışmalar sonucunda ortaya koyduğu kan grubuna göre beslenme teorisi, günümüzde pek çok diyetisyen tarafından kabul görüyor.

Amerikalı doktorun aynı zamanda bilgilerini kaleme aldığı, toplam 65 dile çevrilen ve dünyanın en faydalı ve en doğru sağlık kaynaklarından biri olarak tıp dünyasında sıkça bahsedilen bir kitabı da bulunuyor.

Benim bir çırpıda okuduğum, okumaktan büyük bir keyif aldığım kitabı sizler de temin ederek, kan grubuna göre doğru beslenmeye dair daha geniş çaplı bilgi edinebilirsiniz.

Kan Grubuna Göre Beslenme Çeşitleri:

4 farklı sınıfta ele alınan kan grubuna göre beslenme çeşitlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Kan Grubuna Göre Beslenme A Grubu:

Çiftçi kan grubu olarak bahsedilen A kan grubuna mensup kişiler; hassas ve son derece zayıf bir sindirim sistemine sahip olduklarından bu kişilerin mümkün olduğunca vejetaryen beslenmeye sadık bir yaşam sürmeleri gerekiyor.

Aksi halde et tüketimi, A grubunun metabolizma hızını yavaşlatarak, obezite başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa yakalanmasına yol açıyor.

Formda bir vücuda sahip olmak ve ideal kilolarından şaşmamak isteyen tüm A kan guruplarının etin yanı sıra süt ve süt ürünlerini, mandalina, portakal vb. turunçgilleri, salam ve sosis gibi işlenmiş et ürünlerini, patates, lahana ve domates gibi sebzeleri de mümkün olduğunca az tüketmeleri gerekiyor.

UYARI: 

Şayet A kan grubuna sahipseniz, soya proteinlerini, tahıl ürünlerini, pek çok sebze çeşidini, balık etini, ıspanak, sarımsak, brokoli gibi sebzeleri düzenli olarak tüketmeli; öğünlerinizde mümkün olduğunca sebzelere, balık çeşitlerine ve tahıl ürünlerine yer vermelisiniz.

Et ve süt tüketimini asgari seviyede tutmalı, özellikle yağlı et tüketiminden muhakkak kaçınmalısınız. Et tüketiminin obezite, kalp krizi ve kanser riskini ciddi anlamda arttırdığını asla aklınızdan çıkarmamalısınız!

  • Kan Grubuna Göre Beslenme B Grubu:

Tüm kan grupları arasında en sık kalp hastalıklarına ve kansere yakalanan grup olma özelliği taşıyan B gurubu; kolaylıkla kilo verebilen bir grup olmasına rağmen en uzun yaşam ömrüne sahip olan kişiler de bu gruptan çıkıyor.

Kırmızı et ve sebze tüketmelerinde herhangi bir sakınca bulunmayan B grubunun beyaz et tüketiminden ise uzak durmaları gerekiyor.

Tavuk eti yerine hindi eti yemeleri önerilen B kan grubu, öğünlerinde sıklıkla dana ve hindi etine, süt ve süt ürünlerine, balık çeşitlerine, zeytinyağına yer verdiği takdirde daha güçlü ve sağlam bir bağışıklık sistemine sahip oluyor.

UYARI:

Şayet B kan gurubunun bir üyesiyseniz, kan şekerinizin düşmemesi için az az ve sık sık olacak şekilde yani günde 6 öğün beslenmeye özen göstermelisiniz.

Piliç, tavuk ve kuzu eti tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmalı, yemeklerinizde ayçiçek yağı yerine zeytinyağı kullanmayı tercih etmelisiniz.

  • Kan Grubuna Göre Beslenme AB Grubu

A ve B kan grubunun kaynaşması ile ortaya çıkan AB grubunun da tıpkı A ve B kan grubu gibi beslenmesi gerekiyor.

Yani A ve B gurubu yasaklar listesindeki pek çok besin, AB grubu için de tehlike arz ediyor.

Kanser, diyabet, karaciğer, kan ve cilt hastalıklarına yakalanma olasılıkları oldukça yüksek olan AB grubu kişilerin bağışıklık sistemleri güçlü olsa da hassas sindirim sistemlerine sahip olmaları onların mide-bağırsak hastalıklarına karşı risk grubunda olmalarına neden oluyor.

Bol miktarda deniz ürünleri, süt ürünleri, sebze, yumurta, yoğurt ve domates tüketmeleri gereken AB grubunun dana, sığır, tavuk ve piliç eti tüketiminden ise kaçınmaları önem arz ediyor.

UYARI:

Kan grubunuz AB ise dana, sığır, piliç ve tavuk etinin yanı sıra sarımsak, sirke ve hayvansal yağ tüketimini de en aza indirgemelisiniz.

Muz, avokado, mango, nar ve ayva tüketimini sınırlamalı, mısır unu, turşu ve enginarın yasaklar listenizde olduğunu unutmamalısınız!

  • Kan Grubuna Göre Beslenme O Grubu

Metabolizma hızlarındaki düşüklük ile ön plana çıkan, genellikle tiroid hormonunun az çalışmasından kaynaklı iyot eksikliği riski altında olan O gurubunun metabolizma hızını daha da düşüren süt ve yumurta tüketiminden kaçınmaları gerekiyor.

Ciddi anlamda gluten hassasiyeti bulunan bu kişilerin kilo verememelerinin en önemli nedeni glüten olduğu için gluten açısından zengin tahıl, ekmek ve taneli sebze tüketiminde dikkatli davranmaları tavsiye ediliyor.

Güçlü bir sindirim sistemine sahip olan O grubunun tüketebileceği besinler arasında kırmızı et, beyaz et, balık ve deniz ürünleri, iyotlu tuz, maden suyu, yeşil çay, ıspanak ve brokoli ilk sıralarda bulunuyor.

UYARI:

O kan grubuna mensupsanız; yemeklerinizde mutlaka zeytinyağı kullanmalısınız.

Ekmek ve makarna gibi tahıl ürünleri, buğday, süt ürünleri, yumurta ve taneli sebzelerin sizde kilo alımına neden olabileceğini unutmamalısınız.

Armut, portakal ve mandalina gibi yüksek oranda asit içeren meyveler yerine muz, mango, kiraz gibi asit oranı düşük meyve tüketimine ağırlık vermelisiniz.

Bu yazımda kısaca kan grubuna göre doğru beslenme nasıl olmalı? sorusunu yanıtlamaya çalıştım.

Sağlık ve afiyetle kalmanız dileğimle…

Sağlık hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir