Ana sayfa » Sağlık » Kabızlık Nasıl Geçer? Kabızlığa Ne İyi Gelir? Çözümleri Nelerdir?

Kabızlık Nasıl Geçer? Kabızlığa Ne İyi Gelir? Çözümleri Nelerdir?

Kabızlık pek çok insanın yaşam kalitesini düşürerek gün içinde kendisini sancılı ve rahatsız hissetmesini sağlar.

Her yaştan ve cinsiyetten bireyin hayatını olumsuz şekilde etkileyebilen bu rahatsızlık için

 • Kabızlık nasıl geçer,
 • Bitkisel tedavisi nasıl yapılır,
 • Çocuklar ve hamileler için tedavi yöntemleri nelerdir

gibi merak edilen tüm soruları sizler için yanıtlıyoruz.

Kabızlık Nedir?

Tıbbi adı konstipasyon olan kabızlık ciddi olmayan ancak kişileri gündelik hayatlarında etkileyen ve bazı hastalıkları işaret edebilmesiyle uzun sürdüğünde tedirginliğe yol açabilen bir bağırsak rahatsızlığıdır.

Bu sorunun tam tanımı için ‘’haftada 3-4 ya da daha az dışkılama yapmak ya da tamamını yapamamak’’ demek doğru olacaktır.

Dışkılamada yaşanan bu güçlük ve tam olarak boşaltma yapılmaması, ağrı, şişkinlik, hareket güçlüğü gibi sonuçlara yol açmaktadır.

kabızlığa ne iyi gelir

Kabızlık Nasıl Geçer

Bazen bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından ileri gelen bu rahatsızlık, bazen de bağırsakta tıkanma sonucu yaşanabilmektedir.

Farklı nedenleri olabilen bu durumun kadın, erkek, çocuk ve bebeklerde görülmesi mümkündür.

Dışkılamada güçlük nedenleriarasında yanlış beslenme ve olumsuz yaşam koşulları en yaygın olarak görülenlerdir.

Şişkinliğin ve sancının olumsuz etkilediği kişinin, erken dönemde sıvı tüketimi, doğru besinlerle beslenme gibi önerilere dikkat etmesi yeterli olabilirken ileri safhalarda ilaç kullanımı gerekebilmektedir.

Kabızlık çözümleri özellikle uzun süren şikayetlerin varlığında daha da merak edilen bir konu olmaktadır.

Ancak kronikleşen boşaltım sorunlarına karın ağrısı, istemsiz kilo kaybı, kanlı dışkılama gibi şikayetler ekleniyorsa, kolonoskopi gibi görüntüleme yöntemlerine ya da laboratuar testlerine başvurma amacıyla mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Dışkılamanın çok sert olması ya da çok az olması halinde tanı konabilmektedir. Sıklığın az olan ya da zorlanarak yapılan dışkılama, belirgin kabızlık belirtileri olarak görülmektedir.

Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

Yalnızca sindirim sistemiyle alakalı olduğu düşünülen kabızlık için bir o kadar sinir sistemi ile de alakalı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Dışkılamada güçlük yaratan yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik, bağırsak hareketlerinin azalmasına neden olacaktır. En yaygın kabızlık nedenleri ise şu şekildedir:

 • Rektum ya da kolonlarda tıkanıklık ve darlık
 • Fazla katı gıda tüketimi ya da yetersiz su tüketimi
 • Fazla inek sütü tüketimi
 • Tuvalete çıkma ihtiyacını ertelemek
 • Sinirsel ya da hormonal anormaliler
 • Dışkılamadan sorumlu kaslarda bozukluklar

Ayrıca bazı yiyeceklerin fazla tüketildiği takdirde kabızlık için tetikleyici olduğu, bu nedenle faydaları olsa da sınırlı tüketilmeleri gerektiği unutulmamalıdır.

Bu besinler muz, pirinç/pilav, süt, makarna, fast food yiyecekler olabilmektedir.

Beslenme düzeninin yanı sıra hareketliliğe de özen göstermesine rağmen şikayetleri devam eden kişilerin uzman doktora başvurması önerilmektedir.

Kabızlık Nasıl Geçer?

Sindirim sorunları yaşamamak adına alınması gereken en önemli önlem doğru beslenme yönünde olacaktır.

Kabızlık ne geçirir sorusundan önce nasıl önlem alınır, diye düşünülmesini gerektiren, çünkü direkt olarak yaşam alışkanlıkları ile ilgisi olan bir rahatsızlıktır.

Hem birer önlem hem de tedavi niteliği gösteren öneriler ise şu şekildedir:

 • Bol sıvı ve sulu gıda tüketimi
 • Düzenli hareket ve egzersiz
 • Bakliyat, sebze, meyve, yulaf gibi lifli besinler tüketilmesi
 • Yemek yerken iyice çiğnedikten sonra yutmaya dikkat etmek
 • Kafein, süt ve süt ürünleri tüketmekten kaçınmak
 • Tuvalete aynı saatlerde çıkmak
 • Dışkılama ihtiyacını ertelememek
Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık ne iyi gelir sorusunu akıllara getiren, çünkü direkt olarak beslenme ile ilişkisi olan bir rahatsızlıktır.

Doğru besinlerin tüketilmesi ya da tüketiminin sınırlandırılması ile kısa sürede şikayetler azaltılabilmektedir.

 1. Su: Su tüketiminin sınırlı olması halinde kabızlık tedavisi gecikmekte, hatta sorunun çıkış nedeni dahi yetersiz su tüketimi olabilmektedir. Su içme alışkanlığı kazanmak için kişiler bu dönemlerde telefon uygulamaları ya da alarmdan yardım alabilmektedir.
 2. Keten tohumu: Bu faydalı besin, sindirim sistemini düzenlemesinin yanında pek çok farklı sağlamaktadır. Öğütülmeden ve yoğurda karıştırılarak tüketilmesi önerilmektedir.
 3. Kuru meyve: Sabah aç karna tüketilen kuru kayısı, incir ya da erik gibi kuru meyveler bağırsak hareketliliğine büyük yardım sağlar. Şiddeti ağır vakalarda kuru meyveleri suyla birlikte tüketmek etkililiğini artıracaktır.
 4. Zeytin ve yağı: Yemeklerinizi zeytinyağı ile yapmak, hatta alternatif tıbba göre zeytin yemek ve zeytinyağını direkt kaşıkla tüketmek, kabızlık nasıl geçer sorusuna yanıt olabilir.
 5. Beyaz et: Kırmızı et tüketiminin yerini balık ya da tavuk etiyle doldurmak sindirim sistemindeki zorlanmaları azaltacaktır. Ayrıca zeytinyağını aç karna tüketmek ve zeytini üzerine kekik ekleyerek tüketmek, sindirimi rahatlatan etkileri artıracaktır.
 6. Lifli besinler: Lif içeren taze meyve ve sebzeler kabızlık için ilaç niyetine dahi kullanılacak kadar sindirime faydalıdır. Bunlar ıspanak, pancar, lahana, kızılcık, kereviz gibi sebzeler, baklagiller ile elma, avokado, erik, üzüm gibi meyvelerdir.

Kabızlığı ne geçirir sorusunu yanıtladığımıza göre, bu yiyeceklerin aşırı tüketilmemesi gerektiğini ve bağırsağın fazla tüketimde etkilere karşı bağışıklık kazanarak tembelleşeceğini hatırlatmak isteriz.

Çocuklar için Kabızlık Çözümleri

Çocukların sıklıkla yaşadığı bir sorun olan sindirim problemlerigenel olarak yetersiz su tüketimi, psikolojik sorunlar, fazla süt tüketimi, stres, kaygı, tuvalete gitmeyi erteleme ya da fast food tüketimi neticesinde olmaktadır.

Çocuklarda kabızlık fitili ya da kabızlık ilacı kullanımı ebeveynlerin aklına gelen ilk çözümlerden olsa da aslında gereksiz kimyasal kullanımına gerek kalmadan birkaç küçük dikkat edilmesi gereken noktayla çözüme ulaşılabilir.

 • İnek sütü yerine keçi sütü tüketmek ve süt tüketimini azaltmak
 • Şeker tüketimini azaltmak
 • Tam buğday ekmeği tüketmek
 • Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı yemek
 • Kuru meyve, posalı yiyecekler ve yoğurt tüketimine gereken özen verilmesi
 • Asitli yiyecekler, çay ve kahve tüketilmemesi
 • Hareketsizliğe karşılık egzersiz alışkanlığı kazandırılması

Bebeklerde ise dışkılamamanın nedenleri daha çok çeşitlilik kazanmakta ve sorunun nedenini tam olarak tespit edebilmek adına iyi şekilde gözlemlenmelidir.

Katı beslenme, aşırı süt alımı, genetik olarak bağırsak disfonksiyonları, anatomik problemler, huzursuzluk direkt olarak kendini dışkılamama sorunu olarak gösterebilmektedir.

Sorunun varlığını anlamak için bebeğin 2 ila 3 günde bir dışkılaması, tuvaletinin sert olması ve zor çıkması, belirgin belirtiler olacaktır.

Dışkıda kan varlığı ise direkt olarak doktora başvurulmasını gerektirmektedir.

 • Bebeği ılık suda yıkamak ve gevşemesi için 5-10 dakika suda oturtmak
 • Makata vazelin veya gliserin sürmek
 • Dört aydan büyük bebekleri ana öğün yanında su ve kuru meyve ile beslemek
 • Bebeğin bacaklarına egzersiz yaptırmak
 • Karın bölgesine yağlarla masaj yapmak

bebeklerin sindirimine ve dışkılamasına yardımcı olmak adına yapabileceklerinizdir.

Hamileler için Kabızlık Çözümleri

Hamilelik döneminde vücutta yaşanan pek çok değişim göz önünde bulundurulduğunda, hamilelerde kabızlık erkeklere göre daha büyük bir merak konusu olabilmektedir.

Gebelik hormonu bağırsak hareketliliğini olumsuz etkilerken, düzensiz beslenme, hamileliğin yarattığı stres, şişkinlik sorunun hamilelerde görülme sıklığını artıran nedenlerdir.

Hamilelikte sıvı tüketimini artırmak ve lifli besin tüketimine özen göstermek gerektiği unutulmamalı, tahıllı besinler alınmalı, hamileliğe uygun bir egzersiz programı için yardım alınmalıdır.

Ancak sindirim yolları ve mideyi rahatlatmak adına bitki çayı içilmesi sıkça başvurulan bir yöntem olmakta ancak hamilelikte bitki çayı tüketirken gebeliğin olumsuz etkilenmemesi adına oldukça dikkatli olunmalıdır.

Buraya tıklayarak ana sayfamıza ulaşabilir ve diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir