Ana sayfa » Sağlık » İktidarsızlık Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İktidarsızlık Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İktidarsızlık; son dönemlerde erkekler arasında görülme sıklığı giderek daha da artan bir cinsel sağlık sorunu olarak, toplumumuzda neredeyse dört erkekten birinde görülüyor.

Ereksiyon güçlüğü olarak da isimlendirilen iktidarsızlık, erkeklerin psikolojilerinin yanı sıra özel yaşamlarını hatta iş hayatlarını bile olumsuz bir şekilde etkileyebiliyor.

En genel tanımıyla erkekte cinsel birleşim için gerekli olan penis sertliğinin sağlanamaması olarak ifade edebileceğimiz iktidarsızlık; kişide libido kaybı, erken boşalma, boşalamama, peniste eğrilik, boşalma sorunları, penis sertliğinin kısa sürede sönmesi şeklinde belirtilerini gösteriyor.

Daha çok 40-50 yaş üstü erkeklerde görülen iktidarsızlığa, 30’lu yaşlardaki erkekler de farklı etmenlere bağlı olarak yakalanabiliyor.

30’lu yaşlarda erken boşalma şeklinde seyreden rahatsızlık, ilerleyen süreçte cinsel isteksizlik ile devam ediyor.

İktidarsızlık konusunda sizleri bilgilendirmek istediğim bu yazımda hastalığın nedenleri ve tedavi yöntemlerine de değinmek istiyorum.

İktidarsızlık Nedir?

Erkek cinsel organının yani penisin cinsel ilişki esnasında yeterince sertleşmemesi ya da sertliğin keyifli ve tatmin edici bir cinsel birliktelik için yeterli olmaması anlamına gelen iktidarsızlık; erkeklerin cinsel performanslarını önemli ölçüde düşürüyor.

iktidarsızlık tedavi

İktidarsızlık

Öyle ki erkekte sertleşme bazen 3-5 dakika devam ederken bazen de hiç gerçekleşmeyebiliyor.

Sertleşmenin 3-5 dakika sürmesi ise hem erkeğin hem de partnerinin orgazm olamamasına ve ilişkinin tarafları tatmin etmemesine yol açıyor.

Erkeğin ilişkiyi orgazm ile taçlandırmaması, kendini yetersiz hissetmesine neden olduğundan pek çok erkek, bu durumda kendini suçluyor ve depresyona girebiliyor.

Sevgilisini, eşini ya da partnerini yeterince tatmin edemeyen erkeklerin sırf utandıkları ya da erkekliklerine laf ettirmemek istemedikleri için bir uzmana görünmeyi reddetmeleri, sorunun ilerleyen yıllarda daha da büyümesine neden oluyor.

Bu noktada öncelikle tüm erkekleri bilgilendirmek, iktidarsızlık ve erken boşalmanın stres, yorgunluk gibi farklı nedenlerden kaynaklanabileceğini erkeklere anlatmak gerekiyor.

İktidarsızlık Neden Olur?

Her yaş grubundan erkekte görülebilen erekte olamama sorununu 3 sınıfta ele alabiliriz.

 • Genç yaşlarda görülen iktidarsızlık nedenleri:

Cinselliği yeni yeni öğrenen, cinselliği keşfeden gençlerde erken boşalma, penisin yeterince dikleşememesi vb. sorunlar; genellikle erkeklerin tecrübesizliğinden ya da heyecanından kaynaklanıyor.

Bu dönemdeki bekar erkekler; partnerlerinin hamile kalabileceğini düşünerek, stres yapabiliyorlar.

Kendini baskı altında hisseden erkeklerde erken boşalma sorununa sık sık rastlanabiliyor.

 • Orta yaşlarda iktidarsızlık:

Alkol, sigara kullanımı, uyuşturucu kullanımı, stres, ağır iş yükü, üzüntü; orta yaşlardaki erkeklerde görülen iktidarsızlığın en önemli nedenleri arasında bulunuyor.

Özellikle yakın bir sevdiğini örneğin annesini ya da babasını kaybeden ve travma yaşayan erkekler, cinsel isteklerini kaybederek, içine kapanabiliyor.

Bazen de şeker hastalığı, merkezi sinir sistemi hastalıkları, prostat rahatsızlığı gibi daha ciddi rahatsızlıklar da iktidarsızlığa yol açabiliyor.

 • Yaşlılarda iktidarsızlık:

İlerleyen yaş, penis başta olmak üzere vücut uzuvlarındaki pek çok organda yetenek ve işlev kaybını beraberinde getirebiliyor.

Bu süreçteki iktidarsızlığın ardında ise genelde temel görevi peniste kan akışını sağlayarak, penisin sertleşmesini sağlayan damarların tıkanması yer alıyor.

Bu noktada hastaların tıbbi yardım almaları hem cinsel yaşamlarının yoluna girmesi hem de daha sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri adına oldukça önem arz ediyor.

Nedenleri:

Genellikle psikolojik etmenler doğrultusunda gelişen bazen de sistemik bir rahatsızlığın yol açtığı iktidarsızlık nedenlerini aşağıdaki şekilde sınıflandırabiliriz:

 • Depresyon, anksiyete vb. psikolojik rahatsızlıklar
 • Yüksek kolesterol, damar sertliği, hipertansiyon vb. sistemik rahatsızlıklar
 • Omurga yaralanmaları vb. merkezi sinir sistemi sorunları
 • Kronik karaciğer ve böbrek rahatsızlığı vb. kronik rahatsızlıklar
 • Tiroid bezinin az çalışması vb. bazı hormonal bozukluklar
 • Prostat vb. bazı idrar yolu rahatsızlıkları
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı
 • Tansiyon ilaçları vb. bazı ilaçların düzenli kullanımı
 • Şişmanlık ve obezite
 • Peniste eğrilik, küçük penis vb. penisin anatomik bozuklukları

Belirtileri:

Penisin sertleşmemesi ve erken boşalma, en önemli belirtiler olmakla birlikte belirtiler, kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor.

Belirtiler, psikolojik ve organik iktidarsızlık belirtileri olmak üzere 2 sınıfta değerlendiriliyor.

 • Psikolojik iktidarsızlık belirtileri:

Psikolojik etmenlerden kaynaklanan iktidarsızlık; kişilerde aniden görülüyor. Bazen peniste sertleşme gerçekleşirken bazen de gerçekleşmeyebiliyor.

Psikolojik iktidarsızlık, genellikle ailevi problemlerden, stres ve yoğun iş koşturmacasından kaynaklanıyor.

Hastaların gece sertleşmelerinde ve sabah ereksiyonlarında herhangi bir anormalliğe rastlanmıyor.

 • Organik bozukluğa bağlı iktidarsızlık belirtileri:

Özellikle yaşlılarda görülen iktidarsızlığın bu çeşidi, genellikle uzun bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşiyor.

Hastalarda gece sertleşmeleri ve sabah ereksiyonları ya çok az oluyor ya da hiç olmuyor.

İktidarsızlık Tedavisi: 

Uzun süredir sertleşememe problemi yaşayan erkeklerin muhakkak bir doktordan yardım almaları gerekiyor.

Erken boşalma sorunundan kurtulmak isteyen tüm erkeklerin öncelikle doktorunun reçete ettiği, erken boşalmayı geciktiren iktidarsızlık ilaçlarını belirli bir süre için kullanmaları gerekiyor.

Aynı zamanda hastaların sigara ve alkol tüketimini sonlandırmaları, düzenli olarak egzersiz yapmaları; peniste kan dolaşımını hızlandırarak, sertleşmenin elde edilmesine son derece yardımcı oluyor.

Bu rahatsızlığın tedavisinde bazen penise yapılan birtakım topikal uygulamalar ve enjeksiyonlar da gerekli olabiliyor.

Vakum cihazı, şok terapi; tedavide başvurulan diğer uygulamalar arasında bulunuyor.

Erekte olamamanın kronik bir rahatsızlıktan kaynaklandığı durumlarda temel hastalığın da tedavi edilmesi önem arz ediyor.

Penis damarlarındaki tıkanıklık ya da daralmaların neden olduğu sertleşememe ve erken boşalma tedavisinde ise birtakım damarsal ameliyatlara başvurulabiliyor.

Kısacası nedenlerine göre pek çok iktidarsızlık çözümü bulunuyor.

İktidarsızlık Bitkisel Tedavi

Cinsel isteği arttıran, libidoyu uyaran bazı gıdaların ve besinlerin tüketimi, erken boşalma ve sertleşememe sorununun doğal çözümünde oldukça etkili oluyor.

Özellikle bol lif içeren sebzelerin ve meyvelerin tüketimi, düzenli ve dengeli beslenme, gün içerisinde bol bol sıvı ve su tüketimi; penisteki damar tıkanıklıklarına iyi gelerek, penis boyunca kan akışını hızlandırıyor. Kan akışının hızlanması ise sertleşmenin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesine olanak tanıyor.

İktidarsızlığa iyi gelen aynı zamanda cinsel isteği arttıran besinleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Avokado
 • Kabak çekirdeği
 • Fıstık
 • Karpuz
 • Sarımsak
 • Keçiboynuzu
 • Muz
 • Çikolata
 • İstiridye
 • Havuç
 • Badem
 • Zencefil
 • Zeytinyağı
 • Kara üzüm
 • Hurma
 • top
 • Ceviz
 • Çemen
İktidarsızlık İçin ARGI+L-Arginine Besin Takviyesi

Dünyanın en kaliteli gıda takviyelerini bizlerle buluşturan FLP’nin bu ürünü; kan damarlarını gevşetip, genişleterek; peniste kan akışını uyararak, hızlandırıyor.

Nobel Ödüllü Bileşen

Damar tıkanıklığı ve sertleşmesi tedavisinde oldukça etkili olan ARGI; bileşenlerindeki nitrik oksit sayesinde damarları temizliyor. Kanın tüm organlarımıza bol miktarda oksijen ve besin taşıyabilmesine katkıda bulunuyor.

Bu harika ürün; özellikle damar tıkanıklığı ya da damar sertleşmesinden kaynaklanan iktidarsızlığın tedavisinde üstün bir performans gösteriyor.

Üstelik stresin ve kronik rahatsızlıkların yol açtığı damarların yeterince gevşememesi sorununa da iyi geliyor.

Peniste sertleşme ve dikleşmenin daha uzun bir süre boyunca devam etmesini sağlayan ürün; vücudumuzdaki tüm damarları gevşetip, kaslarımızı güçlendirdiğinden kalp krizi, damar tıkanıklığı ve inme riski ile karşılaşma olasılığımızı da düşürüyor.

İktidarsızlık çözümleri arasında değerlendirebileceğiniz bu ürünü düzenli kullanarak, sertleşememe, erken boşalma vb. problemlerinizi en aza indirgeyebilir, aynı zamanda damar tıkanıklığı, felç vb. hastalıklara karşı önlem alabilirsiniz.

Kullanımı oldukça basit olan bu ürünü düzenli olarak kullandığınızda cinsel performansınızın eskiye nazaran kat ve kat daha arttığına tanık olabilir, ruhsal açıdan kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

ARGİ L-Arginine Nereden Alabilirim?

Forever Argi ürününü satın almak için burada ki linke tıklayın. Açılan pencerenin sağ en üst köşesinde ki alışveriş yap butonuna basın.

Daha sonra önünüze gelen kategorilerden gıda takviyesi ürünlerini seçerek 473 ürün koduna sahip Argi ürününe ulaşabilirsiniz.

Sağlık hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir