Ana sayfa » Sağlık » Şüpheye Yer Yok: Erken Dönem Hamilelik Belirtileri ve Gebelik Testleri

Şüpheye Yer Yok: Erken Dönem Hamilelik Belirtileri ve Gebelik Testleri

Hamilelik belirtileri kadınların hayatındaki en heyecan verici ve en farklı süreçlerden biri olmakla birlikte, pek çok soru işaretini de beraberinde getirir.

Hamile olup olmadığı konusunda şüphe duyan ve bir an önce durumu kesinliğe ulaştırmak isteyen anne adayları için her bir belirti büyük anlam ifade etmektedir.

Siz de hamile olduğumu nasıl anlarım, diye meraklanıyor, hamilelik belirtileri hakkında şehir efsanelerinden uzak, tamamen bilimsel nedenlere dayanan en doğru bilgileri almak istiyorsanız bu yazımızda ihtiyacınız olan tüm detayları keşfedin.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyor ya da hamile kalmak için uğraşıyorsanız elbette belirtilerin ne zaman ortaya çıkacağını ya da büyük haberin ne zaman kesinlik kazanacağını merak ediyor olmalısınız.

Hamilelik hesaplama için doğru belirtileri takip etmek gerektiği gibi doğru zaman aralıklarına da dikkat çekmekte fayda var.

Regl dönemi gelen ancak kanaması olmayan kadınlar için şüphe artmaktadır.

Bazı kadınlarda kanama yerine pembe ya da kahverengi akıntılar gelmekte, bu renkli akıntıları enfeksiyon belirtisi ya da adet kanaması sanan kadınlar ise azımsanamayacak kadar fazladır.

Ancak regl tarihlerinin gelmesine rağmen normal şekilde kanaması gerçekleşmeyen kadınlar hamilelik şüphelerini gidermek adına testlere başvurmalıdır.

Hamileliğin ilk belirtileri kendini göstermek için birkaç hafta beklese de kan testi gibi kesin sonuç veren tıbbi yöntemler hemen birkaç gün içerisinde sonuç verebilmektedir.

Özellikle kan testi, hamileliği ifade eden HCG hormonunun fazlası kısa sürede idrara karışacağından ilk günlerde daha güvenilirdir.

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Hamilelik kan ve idrar yoluyla test edilebileceği gibi bu testi yapmak için imkanı olmayanlara ya da bu şüpheyi duymayanlara kendini farklı şekillerde gösterir.

Vücut için bir şok etkisi yaratan fetüsün yarattığı yan etkiler herkeste aynı sıklık ya da şiddette görülmese de anne adaylarını gündelik yaşamda ciddi şekilde etkileyebilir.

Erken Dönem Hamilelik Belirtileri

1.Mide Bulantısı

Hamileliğin ilk belirtileri arasında en yaygını ve en çok bilineni olan mide bulantısı şikayeti, özellikle hamileliğin ilk 2 ila 3 ayında anne adaylarını, genelde sabah saatlerinde olmak üzere ciddi şekilde etkileyebilmektedir.

Sabah saatlerinde yenen hafif atıştırmalıklar, gece saatlerinde yağlı yemekten kaçınmak, yoğun kokulu yiyeceklerden uzak durmak, su tüketimine özen göstermek hamilelikte mide bulantısı sorunu için basit ancak etkili çözümler olarak bilinmektedir.

2.Göğüslerde Hassasiyet

Göğüs uçlarının ağrıması ve hassaslaşması hamile kadınların erken dönemde karşılaştığı bir diğer yaygın şikayettir.

Hormonal seviyelerdeki değişimler göğüs uçlarının tıpkı regl dönemi öncesinde olduğu gibi acıyla şişmesine neden olurken hamilelikte bu şikayet elbette regl dönemine göre daha belirgindir.

hamilelik belirtisi ve hamilelik testi

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Döllenmeyi takip eden ilk birkaç gün içerisinde bu belirti kendini göstermektedir.

Göğüs uçlarının renginde koyulaşma ise yine hamilelik belirtileri arasında belirttiğimiz göğüste hassasiyetle birlikte beliren ve emzirme sürecinin sonuna kadar devam edebilen fiziksel değişimlerdendir.

3.Sık İdrara Çıkma

Döllenmeyi takip eden ilk hafta ile 3. hafta arasında başlayan ve gece uykunun bölünmesine dahi yol açabilen erken dönem hamilelik belirtileri maddelerinden biri de idrara çıkma ihtiyacındaki artıştır.

Hamile kadınlar için tuvalet çok daha sık vakit geçirilen bir yer dönüşmekte ancak diğer belirtiler gibi bu durum da zamanla daha düzenli bir hal alacaktır.

4.Akıntı ve Kanama

Regl tarihi gelmemiş olsa dahi cinsel ilişki sonrasındaki 5 ila 10 gün içerisinde hafif kanama yaşayan kadınlar için hamilelik çanları çalıyor olabilir.

Elbette bu kanama çok yoğun olduğu takdirde uzmana danışılmasını gerektiren ciddi bir durum teşkil edebilir ancak hafif renkli akıntılar ve kanamalar korku yaratmaması gereken doğal süreçlerden kabul edilir.

5.Psikolojik Değişimler

Hormonların hamilelik hesaplama için uğraşan anne adaylarını en yoğun şekilde etkileyen yanı, şüphesiz psikolojik ve ruhsal durum üzerinedir.

Sık duygu değişimleri, öfke patlamaları, ani ağlama ya da gülme isteği gibi normalde yaşanmayan birtakım davranış değişiklikleri tamamen ani hormonal değişiklerden ileri gelen ve etkilerini 2. ila 3. aylarda en yoğun şekilde gösterip 8. ve 9. aylarda tamamen düzene giren diğer hamilelik belirtileri maddelerinden biridir.

6.Halsizlik ve Uyku Hali

Hamile olduğunu nasıl anlarsın, sorusunun aslında psikolojik değişimlerle aynı şekilde kendini gösteren bir diğer yanıtı da halsizlik, yorgunluk ve sık uyku isteğidir.

Özellikle ilk aylarda enerjisi düşen anne adayları için gündelik yaşama uyum sağlamak güç olabilir ve bu süreçte çevre desteği gerekli olabilmektedir.

7.Şişkinlik ve Ödem

Karın bölgesinde şişkinlikler, yemek sonrası sindirimde güçlük, su kaybı ve buna bağlı el ya da ayaklarda ödem, zincirleme bir reaksiyonun birbirini takip eden adımları olmakta ve hamile kadınların süreç boyu yer yer tekrarlayarak yaşadığı şikayetler arasında yer almaktadır.

Tüm bu hamilelik belirtileri hamileliğin kesinlik kazanmasının ardından devam eden ve belirti olmaktan çıkıp gündelik birer şikayet halini alabilen durumlardandır.

Elbette her anne adayı her belirtiyi aynı şekilde yaşamayabilir ancak bu sorunlar karşısında hem çözüm hem tedbir olarak düzenli beslenme, hamilelik haftasına uygun spor programı, sık dinlenme, düzenli uyku, stresten ve zararlı alışkanlıklardan uzak bir yaşamın yanı sıra yoga ve meditasyon teknikleri ya da psikolojik destek almak gibi farklı fikirler de hamilelik takibi boyunca süreci en keyifli ve sağlıklı şekilde atlatılmasına yardımcı olabilir.

Hamilelik Testleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Hamilelik belirtileri anne adayları için oldukça belirgin ve dikkat çekici olsa da elbette böylesi ciddi bir durum karşısında kesinlik arz eden testlere başvurmak en sağlıklı karar olacaktır.

Tıbbi yollarla hamilelik şüphesini gidermek için idrar ya da kanla değerlendirme yapılabilmektedir.

a.İdrarla Hamilelik Testi

Her eczaneden temin edilebilecek kadar yaygın bir hamilelik testi olan idrar testi, uygulanışının basitliği, maliyetinin düşüklüğü ve hızlı yanıt vermesi nedeniyle oldukça yaygın bir şekilde tercih edilir.

Uzmanlar hamile olup olmadığınızı ifade etmede b u testlerin %100 güvenilir olmadığının altını çizmekle birlikte, son zamanlarda geliştirilen test araçları düşünüldüğünde ve özellikle sabah saatlerinde bu testin daha güvenilir olması nedeniyle şüphe duyanlar için uygulanabilir olduğunu da hatırlatıyor.

Her markanın farklı kullanma talimatları olmakla birlikte ambalaj üzerinde bu talimatların size açıkça ifade edildiği bu hamilelik testleri sayesinde dakikalar içerisinde kendi sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Sonuçların en yüksek güvenilirlikle yardımcı olması için uyku sonrası ilk idrara çıkışta uygulanmasının önemli olduğunun tekrar hatırlatılmasında fayda olacaktır.

b.Kanla Hamilelik Testi

Kadınların kanında hali hazırda belli bir oranda bulunan HCG hormonu hamilelik ile birlikte artış gösterirken özellikle bu hormonun idrara karışmasından önceki süreçte, yani döllenmenin ilk haftasında, kan testleri ile hormonal artış gözlemlenebilmekte, bu nedenle kan testi hamileliği değerlendirmede en kesin yol olarak kabul edilmektedir.

Bu testin uygulanması için herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurarak kan örneği vermeniz yeterli olmaktadır.

Kan yoluyla hamilelik testi uygulanması için başvuracak kadınların döllenme sonrasındaki 4. gün itibariyle HCG artışının başlayacağını unutmayarak ilgili kuruma başvurması daha sağlıklı olacaktır.

Sağlıkla ilgili diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir