Ana sayfa » Sağlık » Gastrit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Gastrit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Gastrit; midede yanma hissi, ağrı ve şişkinlik ile ilk belirtilerini gösteren, mideye yerleşen ve midede sayısı artan helicobakter isimli bakterinin yol açtığı bir sağlık sorunu olarak, toplumumuzda kadın erkek fark etmeksizin pek çok kişide görülüyor.

Zamanında teşhis ve tedavi edilmediğinde mide kanseri ve ülsere neden olabilen bu rahatsızlık, doktor tarafından reçete edilen birtakım ilaçların düzenli kullanımı ile iyileşebiliyor.

Bu yazımda yaygın bir sindirim sistemi sorunu olan gastrite dair kısaca sizi bilgilendirmek, mide iltihaplanmasının nedenlerine ve tedavi yöntemlerine değinmek istiyoruz.

İşte, gastrite dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Gastrit Nedir?

En genel tanımıyla mide zarının iltihaplanması olarak ifade edilen gastrit; akut ve kronik gastrit olacak şekilde iki sınıfta ele alınıyor.

Genellikle helicobacter pilori isimli bir bakteriyel enfeksiyonun mideye yerleşmesi sonrasında kişide görülen bu rahatsızlık, bazen de sigara ve alkol kullanımı, stres, ağrı kesici sınıfında değerlendirilen birtakım ilaçların düzenli kullanımı vb. farklı etkenlere bağlı olarak da gelişebiliyor.

Kronik gastrite nazaran daha şiddetli semptomlarla seyreden akut mide iltihabı, ilaç kullanımı sonrasında kısa bir süre içerisinde geçerken, kronik mide iltihabı, maalesef ki iyileşmiş ve semptomlar hafiflemiş gibi görünse de belirli bir zaman dilimi sonrasında tekrarlayabiliyor.

gastrik neden olur

Gastrit Belirtileri

Bu durumda hastaların ilaç kullanımına devam etmenin yanı sıra beslenmelerine ve yaşam stillerine dair birtakım değişikliklerde de bulunmaları gerekiyor.

Gastrit Neden Olur?

Farklı nedenler doğrultusunda midede gelişebilen bu hastalığın en önemli nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Helicobakter pilori isimli bakterinin midenin iç yüzeyindeki mukoza tabakasını enfekte ederek, midede iltihaplanmaya yol açması, hastalığın en yaygın ve en bilindik nedeni olsa da bazen de hastalık, midedeki asit miktarını yükselten etmenler doğrultusunda da gelişebiliyor.
 • Düzenli sigara ve aşırı alkol tüketimi, stres, düzensiz ve dengesiz beslenme vb. etmenler; mide asidinde artışı tetikleyerek, mide zarına zarar verebiliyor.
 • Bazen de midedeki bu iltihaplanmanın arkasında Crohn hastalığı, sarkoidoz gibi başka rahatsızlıklar da yer alabiliyor.
 • Aspirin, ibuprofen vb. ağrı kesicilerin düzenli olarak tüketilmesi de mideyi savunmasız bırakarak, midedeki asit salgılanımını arttırabiliyor.
 • Aşırı yağlı gıdaların sıklıkla tüketimi, fast-food tarzı beslenme alışkanlığı, yiyeceklerin kızartılarak tüketilmesi de bu rahatsızlığa yakalanma riskinizi yükselten etmenler arasında bulunuyor.

Otoimmün gastrit:

Vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi sağlıklı hücrelerine saldırdığı diğer otoimmün rahatsızlıklarda olduğu gibi otoimmün gastritte de bağışıklık sistemi, mide zarına saldırarak, midedeki koruyucu bariyere zarar veriyor.

Özellikle tip2 diyabeti bulunan hastalıklarda çoğunlukla görülen bu rahatsızlığa bazen de B-12 vitamini eksikliği çeken hastalarda rastlanıyor.

Hastalığın bu çeşidinde midede herhangi bir iltihaplanma söz konusu olmuyor.

Gastrit Belirtileri:

Belirtiler kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte bazen de hastada özellikle rahatsızlığın ilk aşamalarında herhangi bir belirti görülmeyebiliyor.

Yaygın şekilde görülen gastrit belirtilerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Karın ağrısı
 • Karında şişlik
 • Hazımsızlık
 • Kabızlık
 • Mide bulantısı
 • Özellikle öğün aralarında midede yanma hissi
 • İştahsızlık
 • Siyah ya da katran renginde dışkı
 • Kusma(kanlı ya da kahve telvesi renginde bir şey)
 • Midede tahriş
 • Karın bölgesinde aşırı basınç
 • Gaz

Gastrit Tedavisi

Tedavi, hastadaki rahatsızlığın kronik mi yoksa akut mu olduğuna göre değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin, ağrı kesici ilaçların kullanımının yol açtığı mide iltihabı, ilaç kullanımının bırakılması ile kendiliğinden geçiyor.

Kronik mide iltihabı tedavisi ise biraz daha zorlayıcı olabiliyor. Bu durumda hastanın, mideye yerleşen bakteriler yok edilene dek doktorun reçete ettiği ilaçları düzenli olarak alması gerekiyor.

Ancak yanlış beslenme alışkanlığına devam edilmesi, sigara ve alkol kullanımı; hastalığın kısa bir süre sonra tekrar etmesine neden oluyor.

Gastrit tedavisinde yararlanılan yöntemleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Gastrit ilacı ile tedavi:

Doktor tarafından midede H.pilori bakterisinin tespit edildiği durumlarda daha çok metronidazol, amoksislin, klaritromisin içeren birtakım ilaçlar reçete ediliyor.

 • Proton pompa inhibitörleri:

Midede asit oluşumuna zemin hazırlayan hücreleri bloke etmeyi amaçlayan proton pompa inhibitörleri; asit üretimini yavaşlatarak, iyileşmeyi hızlandırıyor.

 • Antiasitler:

Midede asit üretimini engellemeye yönelik olarak reçete edilen antiasitlerin düzenli kullanımı, kronik kabızlık ve ishali beraberinde getirebildiğinden doktor tarafından reçete edilen kabızlık ilaçlarını da kullanmanız gerekiyor.

Gastrite Ne İyi Gelir?

Hazımsızlık, mide bulantısı, kusma vb. semptomları en aza indirgemek adına beslenme alışkanlıklarınızda ve yaşam stilinizde muhakkak birtakım değişikliklere gitmenizi öneriyorum.

İşte, gastrit semptomları ile mücadele etmenize yardımcı olacak önerilerimiz:

 • Yoğurt:

Doğal bir iltihap giderici olan ve mide zarındaki iltihaplanmayı gideren yoğurt; mide şişkinliğine, hazımsızlığa ve kabızlığa oldukça iyi geliyor.

Günde bir kase yoğurt tüketerek, midenizdeki bakterilerin sayısını azaltabilirsiniz.

 • Papatya çayı:

Mide iltihabını gideren ve mideyi rahatlayan papatya çayı, mide ağrısını da önlüyor.

Hem günün yorgunluğunu üzerinizden atmak hem de gastritin ülser ve mide kanseri gibi daha ciddi rahatsızlıklara neden olmasını engellemek adına akşam yemeklerinden birkaç saat sonra bir bardak papatya çayı tüketmenizi öneriyoruz.

 • Tahin:

Doğal bir ağrı kesici olan tahin, mide ağrılarını da en aza indirgiyor. Her gün sabah ve akşamları iki yemek kaşığı tahin tüketerek, karın ağrısı ve mide bulantısını önleyebilirsiniz.

 • Probiyotik:

Mide ve bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısını arttırarak, zararlı bakterileri yok eden probiyotikten zengin gıdalar; hastalık semptomlarını ciddi oranda hafifletiyor.

Kefir, organik yoğurt tüketerek ya da eczanelerden probiyotik hap satın alarak; mide iltihaplanması semptomları ile en iyi şekilde mücadele edebilir; kabızlık vb. sindirim sistemi sorunlarına karşı korunabilirsiniz.

 • B12 vitamini:

Bazen midede iltihaplanmaya vücuttaki ve kandaki B12 vitaminin azalması yol açabiliyor.

B12 eksikliğinden kaynaklanan mide iltihaplanmasının tedavisi amacıyla muhakkak B12 vitamin takviyesi kullanmanızı öneriyoruz.

 • Protein açısından zengin gıdalar:

Mide zarındaki yaralanmalara ve iltihaba iyi gelen yiyecekler arasında yağsız fasulye, baklagiller, yoğurt gibi protein açısından zengin besinler de bulunuyor.

Mide zarı iltihaplanmasının yanı sıra vücudun diğer bölgelerinde bulunan iltihaplara da iyi gelen bol protein içeren gıdalara mutlaka günlük beslenme programınızda yer vermelisiniz.

 • Sindirimi kolay olan gıdalar:

Az yağlı çorba, haşlanmış pirinç, yulaf ezmesi, düşük yağlı süt gibi sindirimi kolay olan gıdalar; semptomları hafifleterek, midenizi rahatlatıyor.

Semptomların artma riskiyle karşılaşmamak adına muhakkak yağlı et, yağlı balık, hamur işi gibi zor sindirilen gıdaların tüketiminden kaçınmalısınız.

Gastrit Diyeti:

Mide iltihaplanması teşhisi koyulan hastaların mutlaka özellikle hastalığın ilk 2 haftasında gastrit diyeti çerçevesinde beslenmeleri gerekiyor.

Peki, gastrit diyeti neleri içeriyor? Neler tüketmekten kaçınmanız gerekiyor?

 • Çay ve kahve gibi kafein içeren içeceklerin tüketimini sınırlandırın.
 • Kola, fanta vb. asitli içecek tüketiminden kaçının.
 • Mandalina, portakal vb. midede asit salgılanımı arttıran meyvelerin tüketimini en aza indirgeyin.
 • Çikolata, semptomları hafiflettiğinden çikolatadan uzak durun.
 • Karabiber, tozbiber, nane, kırmızı pul biber vb. baharat tüketimini sınırlandırın.
 • Domates, mide ekşimesine yol açtığından aşırı domates tüketiminden uzak durun.
 • Günde en az 2 litre su tüketin!

Gastrit diyeti esnasında tüketebileceğiniz besinler:

 • Kereviz, yaban mersini, kabak, kızılcık gibi antioksidan açısından zengin sebzeler
 • Elma, kiraz gibi flavonoid içeren meyveler
 • Balık, baklagiller, yoğurt, fasülye vb. bol miktarda protein içeren ve sindirimi kolay olan gıdalar
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi lif açısından zengin gıdalar

UYARI:

Midenizde ağrı, yanma hissi ile karşılaşmamak adına çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içecekleri tüketmekten kaçınmalısınız!

Gastrit Bitkisel Tedavisi:

Midede iltihaplanmaya neden olan bakterileri yok etmek adına şifalı bitkilerin gücünden yararlanabilirsiniz.

Gastrite iyi gelen bitki ve bitki çaylarına nane, taze zencefil, kedi nanesi, yeşil çay, kekik, zerdeçal çaylarını örnek olarak gösterebiliriz.

Aynı zamanda eczanelerde kapsül formunda satılan hatmi kökü ve kaygan karaağaç bitkisel haplarını da düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Mide iltihabının bitkisel tedavisinde en çok yararlanılan sarı papatya çayı ile şifa bulabilirsiniz.

Bu yazımda kısaca gastrite dair merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlamaya çalıştım.

Sağlık ve afiyetle…

Sağlık hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir