Ana sayfa » Sağlık » Florür Nedir ve Zararları Nelerdir? Florürsüz Diş Macunu Önerisi

Florür Nedir ve Zararları Nelerdir? Florürsüz Diş Macunu Önerisi

Florürsüz diş macunu önerisinde bulunacağım bu yazımda sizleri bilgilendirerek son zamanların popüler konularından biri olan florür ve florürün zararlarına da değinmek istiyorum.

İşte son zamanların en çok tartışılan konularından biri olan florürlü diş macununun zararlarına dair bilmeniz gereken detaylar:

Daha sağlıklı, beyaz ve güçlü dişlere sahip olmak adına kullandığımız diş macunlarının sağlığımızı ciddi anlamda tehdit edebileceğini biliyor muydunuz?

Diş macunlarında yüksek oranda bulunan florür, doğada nötr halde bulunan flor atomunun elektron alarak, iyonlaştığında aldığı ismi tanımlıyor.

Yani doğada kendiliğinden bu iyonu içeren herhangi bir madde bulunmuyor.

Pek çok çözeltide kullanılan bu iyon; diş macunlarının yanı sıra hazır çorbalarda, hazır meyve sularında, paketli/işlenmiş gıdalarda, gazlı içeceklerde, tavuk bulyonlarda hatta bebek mamalarında bile yer alıyor.

Bu yüzden mümkün olduğunca florür içeren besin, gıda tüketimi ve ürün kullanımından kaçınmamız gerekiyor.

>> Florürsüz diş macunu markasını öğrenmek ve bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz..

Florür Nedir?

Eskiden florürün dişleri ve diş minesini güçlendiren bir mineral olduğu düşüncesi, günümüzde yerle bir olmuş durumda!

Öyle ki Çin, Avusturya, Belçika, Norveç, İsveç, Macaristan gibi çoğu gelişmiş ülke, kısa bir süre önce içme sularına florür katmayı sağlıksız olduğu gerekçesiyle durdurdu.

Florürün diş gelişimine destek olduğu düşüncesi, zararlarının faydalarından daha fazla olduğunun bilim tarafından kanıtlanması doğrultusunda tamamen çürüdü.

Ülkemizde şebeke sularına bu zararlı maddeden katılmasa da bazı illerimizin şebeke suyunda maalesef ki hala florür bulunuyor.

Başta Marmara Bölgesi olmak üzere ülkemizin farklı bölgelerindeki şebeke sularındaki yüksek miktardaki florür; zamanla bağışıklık sistemimizi çökertiyor.

Her gün florürlü diş macunu ile dişlerinizi fırçaladığınızda dejeneratif eklem rahatsızlığı başta olmak üzere çoğu sağlık sorununa yakalanma riskiniz kat ve kat artıyor.

Florürlü ürün tüketimi doğrultusunda organlar yeterince gelişemediği gibi hasar bile görebiliyor.

Diş çürümelerine engel olduğu gerekçesiyle pek çok diş macununda kullanılan bu maddeyle ilgili son günlerde yapılan çalışmalar, bu iyonun kansere bile neden olabileceğine işaret ediyor.

Bu maddenin kansere yol açıp açmadığı hala tartışıladursun, florür içeren ürün üretimi ne yazık ki bir türlü sona ermiyor.

Florürsüz Diş Macunu Markaları

Florürsüz Diş Macunu Markası

Florür Kaynakları Nelerdir?

Gıda sektöründeki çoğu hazır içecek ve hazır gıda çeşme suyundan üretildiği için bu ürünleri tükettiğimizde dolaylı olarak bizler de bu zararlı maddenin yan etkilerine maruz kalmış oluyoruz.

Sağlığımızı tehdit edebilecek bu maddeyi içeren gıda ve ürünleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Hazır çorbalar
 • İşlenmiş gıdalar
 • Hazır meyve suları
 • Teflon tencerelerde pişirilmiş gıdalar
 • Sigara
 • Gazlı içecekler
 • Tavuk bulyonlar
 • Anestezide kullanılan kimyasallar

Florürün Zararları: Neden Florürsüz Diş Macunu Kullanmalıyız

Sağlığımızı tehdit eden bu maddeninen önemli zararlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Bağışıklık sistemimizi çökertiyor

Düzenli alındığında merkezi sinir sistemimizde, kemiklerimizde, organlarımızda kısacası tüm vücudumuzda birikebilen bu zararlı madde; bağışıklık sistemimizi çökertiyor.

Bağışıklık sistemimiz zayıfladığında ise grip gibi hafif hastalıkların yanı sıra kanser gibi ciddi rahatsızlıklara da daha kolay bir şekilde yakalanabiliyoruz.

 • Kısırlığa neden oluyor

ABD’de yapılan araştırmalara göre bu zararlı madde, hem erkek hem de kadınların üreme sistemini olumsuz bir şekilde etkiliyor.

Erkeklerde testosteron hormon salınımını düşürürken, kadınların doğurganlık yeteneğini azaltıyor.

Kısacası hem erkeklerin hem de kadınların kısır kalmasına yol açabiliyor. Bu yüzden mümkün olduğunca florürlü ürün tüketiminden kaçınmanız gerekiyor.

 • Alzheimer’e yakalanma riskinizi arttırıyor

Beyin sağlığımız açısından da oldukça zararlı olan bu madde, beynimizde biriktiğinde sağlıklı beyin hücrelerimizi öldürüyor.

Uzun vadeli birikim, Alzheimer, Parkinson, unutkanlık, konsantre olamama hatta davranış değişikliği gibi ciddi sağlık sorunları ile yüzleşmemize neden oluyor.

 • Tiroid hormonlarının aktivitesini yavaşlatıyor

Vücudumuzda biriken bu iyon, tiroid hormonlarımızın daha az salgılanmasına yol açıyor.

Bu durum da başta depresyon, anksiyete, bipolar vb. çoğu ruhsal sağlık sorununa yakalanmamızı tetikliyor.

 • Kemik erimesine neden oluyor

Florürlü içme suyu tüketimi, bu maddenin kemiklerimizde birikmesine neden oluyor.

Bu durum, kemik erimesi başta olmak üzere kemikle ilgili sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor.

Çocuklarda ise kemik kırılmaları yaygın bir şekilde görülüyor.

 • Kas-eklem ağrılarına yol açıyor

Beynimizde, kemiklerimizde ve vücudumuzda kolaylıkla birikebilen bu madde; kemiklerimizde biriktiğinde kas ve eklem ağrıları kaçınılmaz bir hale geliyor.

Ağrılardan şikayetçi olan pek çok kişiye doktorlar tarafından romatizma teşhisi konulduğundan hastaların bu ağrılardan kurtulma şansı da ortadan kalkmış oluyor.

Florürlü ürünün kullanımının kesimi ile giderilebilecek olan kas-eklem ağrıları, ürünün kullanımına devam edilmesi ile daha da artıyor.

 • Çocuklarda zeka geriliği riskini arttırıyor

Yine yapılan bilimsel çalışmalara göre florürlü suyun yoğun kullanıldığı bölgelerde yaşayan çocukların ıq seviyeleri, sağlıklı su tüketen çocuklarınkinden daha düşük oluyor.

Hatta vücuttaki birikim; zeka geriliğine bile yol açabiliyor.

Florürlü Diş Macununun Zararları

En çok kullandığımız, en güvendiğimiz diş macunu markalarında bile maalesef ki yüksek miktarda bu iyondan yer alıyor.

Ancak hem bizim hem de çocuklarımız tarafından kullanılan florürlü diş macunu, beyin sağlığımızdan tutun da üreme sağlığımıza kadar tüm vücudumuzda toksik etki göstererek, hastalıklara adeta davetiye çıkarıyor.

Dişlerimizi beyazlattığını, diş minesini güçlendirdiğini, diş çürüklerini önlediğini iddia eden markalar; aslında kansere, kısırlığa, ağrılara bizleri mahkum ediyor.

Bu yüzden diş macunu seçiminde son derece titiz davranmamız, florür içermeyen diş macunu tercihinde bulunmamız gerekiyor.

Florürsüz Diş Macunu Yararları

Florür içermeyen diş macunu, içerenlerin aksine vücudumuzda herhangi bir toksi etki yaratmıyorlar.

Diş eti sağlığımızı gözetmenin yanı sıra dişlerimizi güçlendirerek, diş minesinin erimesini önlüyor.

Özellikle dünya çapında en çok kullanılan florürsüz diş macunu olan Forever Living Products diş macunu, bileşenlerinde bulunan aloe vera jeli ve Bee propolis sayesinde diş sağlığımızı en iyi şekilde koruyor.

Diş eti kanaması, diş çürüğü, dişlerde taş oluşumunu önleyerek, dişlerimize kapsamlı bakım yapıyor.

Sizler de ağız ve diş sağlığınızı maksimum seviyede gözetmek, florürün olumsuz etkilerinden korunmak adına hemen Forever Living Products Bright Toothgel kullanmaya başlayabilirsiniz.

Florürsüz Diş Macunu Markası

Neden Forever Bright Toothgel Kullanmalısınız?

Aloe Vera jelini tüm dünyaya tanıtan, pek çok kişinin gönül rahatlığıyla ve güvenerek kullandığı FLP markasının bu harika diş macunu; hiçbir şekilde kimyasal ve toksik madde içermiyor.

Ürünün içeriğinde tamamen bitkisel özler yer aldığından ürün, vejetaryenler ve veganlara da hitap ediyor.

Şahane nane aroması sayesinde Forever Bright Toothgel florürsüz diş macunu, nefesinize ve size ferahlık katıyor.

Ürüne ulaşmak ve satın almak için burada ki linke gidin ardından sağ üstte yer alan alışveriş yap butonuna basın.

Önünüze gelen ürün kategorilerinden kişisel bakım ürünlerini seçerek Forever Bright florürsüz diş macununa ulaşabilir ve satın alabilirsiniz.

Florürsüz diş macunu markaları hangileridir

Florürsüz Diş Macunu Markası

Ağız kokusunu önleyerek, gün boyu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor.

Akademisyenler ve diş hekimlerinin işbirliği ile formüle edilen ürün, dişleri parlatıyor, kısa sürede daha beyaz, sağlam ve güçlü dişlere kavuşabilmenize olanak tanıyor.

Dişte tartar, bakteri ve iltihap oluşumunu önleyerek, diş eti çekilmelerini engelliyor.

Yoğun miktarda çinko, demir, kalsiyum, B2 vb. vitamin ve mineraller içeren Bee Propolis bileşeni sayesinde dişlerimizi güçlendiriyor.

Bileşenlerinde bulunan Aloe Vera ise dişlerimizi doğal bir şekilde beyazlatmanın yanı sıra doğal bir anti-inflamatuar olarak ağzımızda bakteri, iltihap ve mikrop oluşumunu önlüyor.

Çocuklarınızı zeka geriliğinden korumak, onların sağlıklı diş ve kemik gelişimlerini desteklemek, çocuğunuzda kemik kırığı riskini önlemek adına bu ürünü tercih edebilirsiniz.

Özellikle bacaklarımızı kullanma yetimizi engelleyen, kemik ve kaslarımızdaki ağrılarla bizi bir ömür boyu yaşamaya zorunlu kılan dejeneratif eklem rahatsızlığına karşı hem kendinizi hem de aileinizi korumak için Forever Bright Toothgel diş macununu hemen satın almanızı öneriyorum.

Buraya tıklayarak ana sayfamıza ulaşabilir ve diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir