Ana sayfa » Sağlık » Faranjit Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Faranjit Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Faranjit (yutak iltihabı); boğazda aniden beliren yanma, ses kısıklığı, öksürük ve ağrı ile belirgin olan boğaz iltihaplarına verilen genel bir isim olma özelliği özelliği taşıyor.

Özellikle çocuklarda sıklıkla görülen bu rahatsızlık, çoğunlukla viral enfeksiyonlardan kaynaklansa da bazen de birtakım bakteriler boğazda yutak iltihabı oluşumuna yol açabiliyor.

Genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçen faranjit belirtileri, bazen kronikleşerek, boğaz ağrısı şeklinde yıllar boyunca devam edebiliyor.

Faranjit ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istediğimiz bu yazımızda faranjit nedenlerine değinmek ardından da bu hastalıkla nasıl mücadele edebileceğinizden bahsetmek istiyoruz.

Faranjit Nedir?

Boğazın hemen arka kısmında yer alan farenksin yani yutak mukozasının iltihaplanması anlamına gelen faranjit; akut ve kronik olarak iki sınıflandırmada ele alınan, virüs, mantar ya da bakterilerden kaynaklanan bir üst solunum yolu rahatsızlığı olarak tanımlanıyor.

Yutak iltihabı olarak da isimlendirebileceğimiz bu rahatsızlık, bulaşıcı bir rahatsızlık olduğundan hastaların tedavi aşamasında son derece dikkatli davranmaları, hastalığı yakın çevresindeki kişilere geçirmemek adına birtakım önlemler almaları gerekiyor.

Boğazda yutma güçlüğü, kızarıklık, kaşıntı ve geniz akıntısı gibi semptomları bulunan rahatsızlık; bazen ateş, ses kısıklığı, ağız kokusu gibi semptomlara da neden olabiliyor.

Viral sebeplerden hastada görülen rahatsızlık, 2-3 gün içerisinde kendiliğinden geçse de söz konusu bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon olduğunda hastanın mutlaka antibiyotik ilaçlar kullanması gerekiyor.

Daha çok sesini sürekli olarak kullanmak zorunda olan, yüksek sesle konuşan meslek mensuplarında görülen faranjit, bazen de toza ve kimyasal buharlara uzun süre maruz kalan kişilerde de görülebiliyor.

Faranjit Neden Olur?

Ağızdan nefes alma alışkanlığı, yüksek sesle konuşma, hava kuruluğu gibi pek çok faktörün yol açabileceği yutak iltihabının diğer nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Soğuk algınlığı
 • Bademcik iltihapları
 • Alkol
 • Sigara
 • Kronik virüs ve bakteriyel iltihaplanmalar
 • Tiroid bezinin iltihaplanması
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
 • Yemek borusu ya da gırtlak tümörleri
 • Asit reflü hastalığı

UYARI: 

Soğuk algınlığı, kuru hava ve ağızdan nefes alıp verme alışkanlığı gibi birtakım etmenlerin yanı sıra gırtlak tümörleri, reflü hastalığı ve tiroid bezi iltihaplanması gibi ciddi rahatsızlıklar da faranjite neden olabildiğinden belirtilerle karşılaşır karşılaşmaz vakit kaybetmeksizin bir uzmana görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Faranjit Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler, hastalığın derecesine ve hastadan hastaya göre değişiklik gösterse de yaygın şekilde görülen semptomları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Bademciklerde şişme ve kızarıklık
 • Yutkunurken ve konuşurken artan boğaz ağrısı
 • Boyun ve boğazda şişmiş lenf bezleri ve yumrular
 • Öksürük
 • Yutkunurken güçlük çekme
 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Boğazda kaşıntı ve gıdıklanma hissi
 • Eklem ve kas ağrıları
 • Burun akıntısı

UYARI:

Faranjit, bebeklerde karın ağrısı, yüksek ateş, mide bulantısı ve kusma şeklinde belirtilerini gösteriyor.

Bebeğiniz huzursuzsa ve sürekli ağlıyorsa aynı zamanda kusuyorsa vakit kaybetmeksizin doktorunuza danışmalısınız.

faranjit nasıl geçer

Faranjit Nedir?

Faranjit Bulaşıcı mı?

Enfekte olmuş bir hastanın ağzından hapşırma ve öksürme ile çıkan enfeksiyonlu damlacıkların hava yoluyla solunması ile hastalık, sağlıklı kişiye kolaylıkla geçebiliyor.

Bu yüzden faranjit hastalarıyla temas esnasında dikkatli davranmalı, onların kullandığı havluları ve kişisel eşyalarını kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Faranjit Nasıl Geçer?

Hastalığın enfeksiyonlardan kaynaklandığı vakalarda doktorlar, antibiyotikler başta olmak üzere iltihabı yok etmeye ve kurutmaya yönelik birtakım ilaçlar reçete ediyorlar.

Bununla birlikte faranjit bitkisel tedavisi, semptomların hafiflemesine ve hastalığın iyileşmesine ciddi ölçüde katkıda bulunuyor.

Faranjite Ne İyi Gelir?

Hastalığın tedavisinde genellikle ilaç kullanımı dışında bazı yöntemlerden de yararlanmanız gerekiyor.

Özellikle söz konusu kronik faranjit olduğunda günlük yaşantınızda mutlaka birtakım noktaları göz önünde bulundurmalı, semptomları şiddetlendiren ortamlardan kaçınmaya özen göstermelisiniz.

Kronik yani bir ömür boyu devam edebilen yutak iltihabını kontrol altında tutabilmek adına;

 • Boğaz kuruluğunu en aza indirgemek adına yatmadan önce bir bardak ılık su için. Aynı zamanda geceleri yatağınızın hemen yanı başına bir bardak su koyun.
 • Gün içerisinde bol miktarda su tüketin.
 • Mümkün olduğunca sıvı tüketmeye özen gösterin. Ancak boğazınızın tahriş olmaması adına sıcak içecekler tüketmekten kaçının. Mümkünse ılık içecekleri tercih edin.
 • Boğaz ağrılarınızı yatıştırmak, boğazınızda bulunan bakterileri yok etmek adına sık sık ılık tuzlu suyla gargara yapın. Gün içerisinde 3-4 sefer ılık tuzlu suyla gargara yaparak, ağrıların şiddetini hafifletir, bakterilerin yayılmasını önleyebilirsiniz.
 • Ekşi, baharatlı ve acı yiyecekler tüketmeyin.
 • Mümkün olduğunca yüksek sesle konuşmamaya çalışın.
 • Düzenli ve dengeli beslenin.
 • Sık sık egzersiz yapın.
 • Tozlu, havasız, kirli ve kapalı ortamlarda vakit geçirmeyin.

Faranjit Tedavisi

Viral faranjit, genellikle kendiliğinden geçme eğiliminde iken bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan yutak iltihabının tedavisinde doktorlar, genellikle antibiyotik ilaçlar reçete ediyorlar.

Boğaz pastilleri, ibuprofen vb. ağrı kesici ve ateş düşürücüler; bakterilerden kaynaklanan yutak iltihabını iyileştirmede reçete edilen en önemli faranjit ilaçları arasında bulunuyorlar.

Doktorun hastaya antibiyotik ilaç yazması için hastanın bademciklerinde iltihabın, boynunda ağrılı ve hassas lenf bezlerinin ve ateşinin muhakkak doktor tarafından yapılan muayene sonrasında teşhis edilmesi gerekiyor.

Faranjit Bitkisel Tedavi

Bazen tamamen iyileşmiş gibi görünse de aylar hatta yıllar sonra tekrar edebilen yutak iltihabının bitkisel tedavisinde en çok tercih edilen yöntemleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Faranjite Bitkisel Çözüm

Prof. Dr İbrahim Saraçğlu’nun faranjitin doğal tedavisinde önerdiği bu gargara, boğaz ağrılarını gidermenin yanı sıra iltihabı ve ödemi de yok ediyor.

Gargara yapacağınız kürü hazırlamak için öncelikle 1 su bardağı suyu cezveye koyun. Cezvedeki suyun içine 1 tatlı kaşığı taze adaçayı ilave edin. Adaçayını kısık ateşte 10 dakika boyunca kaynatın.

Kaynadıktan sonra ocaktan alıp, ılımaya bırakın. Ardından suyunu süzün. Süzdüğünüz adaçayıyla günde 3-4 sefer gargara yapabilirsiniz.

Bir bardak adaçayını bir gün boyunca yani 24 saatliğine kullanabilirsiniz. Ertesi gün mutlaka yeni bir adaçayı demlemenizi öneriyoruz.

 • Elma sirkesi

Vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir besin olan elma sirkesi, güçlü bir antibakteriyel ve antiviral olarak bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor, bakterilerle savaşıyor ve faranjit başta olmak üzere pek çok hastalığı daha kısa bir sürede atlatabilmemize olanak tanıyor.

Elma sirkesi ile faranjiti doğal bir şekilde tedavi etmek için bir su bardağı ılık suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin.

Ardından karışıma az bir miktar bal ilave edin. Bu karışımı günde 1-2 sefer tüketin.

Elma sirkesi ile gargara yaparak da boğaz ve yutaktaki bakteri ve mikropları öldürebilirsiniz. Ancak elma sirkesini bir miktar ılık suyla incelttikten sonra gargara yapmanızı tavsiye ediyoruz.

 • Sarımsak

Faranjit bitkisel tedavisinde sıklıkla yararlanılan sarımsak, antiviral, antibakteriyel ve antifungal bir besin olarak, bakterileri öldürüyor.

Sarımsakla faranjit tedavisi için 1 tatlı kaşığı rendelenmiş sarımsakla yarım çay kaşığı kırmızı tozbiberi ve yarım çay kaşığı tarçını karıştırın. Karışımı 1 su bardağı steril suda 2-3 dakika kaynatın.

Bu karışımı günde birkaç sefer tüketebilirsiniz.

BONUS: Propolis:

Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, iltihap ve bakterileri vücudumuzdan arındıran propolis; arılar tarafından birçok bitkinin ve ağacın gövde kısmından toplanan bir madde olarak; vücudumuzun günlük E, C, B1 ve B2 vitamin ihtiyacının önemli bir kısmını karşılıyor.

Arıların kovanların iç kısmını hijyenik tutmak, bakteri, mikrop ve mantarlardan kovanı arındırmak için kullandığı reçinemsi maddeden üretilen FLP Propolis; vücudumuzdaki iltihabı ve ödemi yok ediyor.

Dünyanın en kaliteli gıda takviyelerini bizlerle buluşturan FLP’nin propolis isimli ürününü kullanmaya başlayarak, sizler de kronik faranjit semptomlarını en aza indirgeyebilir, öksürük, ateş, boğaz ağrısı, boğaz kuruluğu vb. semptomlarla bir ömür boyu yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

Propolis kullanarak, diş eti, ağız ve boğaz sağlığınızı koruyabilir, iltihaplanma, apse oluşumu, diş eti kanaması vb. pek çok soruna karşı önceden önlem alabilir yani ağız ve diş sağlığınzı da koruyabilirsiniz.

Forever Propolis Nereden Alabilirim?

Forever propolis ürününü almak için buradaki linke tıkladıktan sonra açılan ekranın sağ üst köşesinde ki alışveriş yap butonuna basın.

Önünüze gelen kategorilerden arı ürünlerini seçerek 27 kodlu propolis ürününe ulaşabilirsiniz.

Faranjit bitkisel tedavisi

Not: Sağlık hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir