Ana sayfa » Sağlık » Egzama Nedir? Nasıl Geçer? Egzama Kremleri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Egzama Nedir? Nasıl Geçer? Egzama Kremleri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Egzama, pek çok farklı etkene bağlı olarak gelişebilen, deride kızarıklık, şişme ve kaşıntı şeklinde ilk belirtilerini gösteren bir cilt sorunu olarak, yetişkinlerin yanı sıra gençlerin de sıklıkla karşılaştığı bir sağlık sorunu olma özelliği taşıyor.

Nedenleri üzerinde tıp dünyasının bile ortak bir karara varamadığı bu rahatsızlık; genellikle kalıtsal olduğundan ailesinde egzama şikayeti bulunan kişilerin bu rahatsızlığa yakalanma riski artıyor.

Erken dönemde teşhis ve tedavi edildiğinde daha kolay bir şekilde kontrol altında tutulabilen bu cilt sorununun maalesef ki günümüzde kesin bir tedavisi bulunmuyor.

Yani rahatsızlık, sedef ve pek çok cilt sorunu gibi ömür boyu devam eden, kronik bir rahatsızlık olarak ön plana çıkıyor.

Egzama ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istediğimiz bu yazımda aynı zamanda egzamaya ne iyi gelir? sorusunu yanıtlayarak, yazımı sonlandırmak istiyorum.

Egzama Nedir?

Bir diğer adı dermatit olan, pek çok farklı çeşidi bulunan, deride kaşıntı ve döküntüye neden olan egzama; uzun süreli tedavi edilmediğinde ise astımı tetikleyen bir cilt sorunu olarak tanımlanıyor.

Egzama Nasıl Geçer

Egzama

Kesin nedeni bilinmemekle birlikte genetik ve çevresel faktörlerin bir araya gelerek tetiklediği bu rahatsızlık; kendi içerisinde stres egzaması, nörodermatit, atopik dermatit gibi farklı sınıflara ayrılıyor.

Deride kaşıntı ve kabarıkla karakterize olan bu cilt sorununa çoğu zaman deride pullanma, kepeklenme, çatlaklar ve kabuklanma da eşlik ediyor.

Çocuk, genç ya da yaşlı fark etmeksizin herkeste görülebilen bu rahatsızlığa bazen de potasyum bikromat vb. etkin maddeler içeren ilaçlar, kozmetik ürünler de neden olabiliyor.

Egzama Bulaşıcı mı?

Çoğu cilt sorunu gibi bulaşıcı olmayan egzama, temas yoluyla hastadan diğer kişilere geçmiyor.

Yani hastalığın bulaşıcılık arz eden bir rahatsızlık olmadığını ifade edebiliriz.

Egzama Belirtileri:

Hastalığın belirtileri tıpkı diğer cilt sorunlarında olduğu gibi hastalığın hangi evrede olduğuna, hangi faktörlerden etkilendiğine ve hastanın bağışıklık sistemine göre değişiklik gösterebiliyor.

En yaygın görülen, tipik egzama belirtilerini ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Deride su dolu kabarcıklar(ilk evrede)
 • Deride kabuklanma ve kepeklenme
 • Deride kaşıntı
 • Deride kızarıklık
 • Deride şişme

UYARI: Bazen hastalık, deri kaşıntısı şeklinde ilk belirtilerini gösteriyor.

Vücudunuzda şiddetli kaşıntılardan şikayetçiyseniz; cildinizde hiçbir kızarıklık, kabarcık ya da şişme olmamasına rağmen mutlaka bir dermatologa görünmenizi öneriyoruz.

Egzama Çeşitleri Nelerdir?

Onlarca farklı çeşidi bulunan hastalığın en sık görülen çeşitlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Atopik dermatit:

En sık görülen egzama çeşidi olan atopik dermatit; genellikle hastanın çocukluk döneminde ilk sinyallerini gösterirken, ilerleyen süreçte daha şiddetli semptomlara neden oluyor.

Atopik dermatit şikayeti bulunan hastalar, hastalığın ileri evresinde kolaylıkla saman nezlesine ya da astıma yakalanabiliyor.

Bu rahatsızlık, çocuklarda daha çok dirsek ve diz kıvrımlarında, bebeklerde ise yanak ve saç derisinde görülüyor.

 • Kontakt dermatit:

Dermatit çeşitleri arasında oldukça yaygın görülen kontakt dermatit; genellikle çamaşır suyu, boya, takı vb. bazı maddelere karşı aşırı hassasiyet gösteren kişilerde görülüyor.

Genellikle alerjik bir tepkime olsa da bazen de herhangi bir alerjisi bulunmayan, yalnızca cildi yabancı etkenlerle savaşma yetisini kaybetmiş kişilerin cildinde de belirebiliyor.

 • El egzaması:

Ellerde kızarıklık, kaşıntı, çatlak ve içi su dolu kabarcıklarla karakterize olan el egzaması, hastanın sadece ellerinde görülüyor.

Daha çok cildi sürekli olarak kimyasallarla temas eden temizlik işçileri bu hastalığa yakalanıyor.

 • Stres egzaması:

Hastalığın stresten kaynaklanan bu çeşidine daha çok gergin, hassas, endişeli bir karakter yapısına sahip olan kişilerde rastlanıyor.

Deride kaşıntı ile ilk sinyallerini veren rahatsızlık, ilerleyen süreçte pul pul deri döküntüleri ve kabuklu yaralarla daha da belirginleşiyor.

 • İltihaplı egzama:

Bakteri ve virüslerin yol açtığı iltihaplı egzamada deride sıklıkla içinden sıvı akan kabarcıklara ve kabuklanmalara rastlanıyor.

Bu durumda hem rahatsızlığın hem de iltihabın birlikte tedavi edilmesi gerekiyor.

Egzama Geçer mi?

Kronik bir rahatsızlık olan bu dermatit şekli; tedavi ile kontrol altında tutulsa da bazen semptomlar hafiflemiş ve iyileşmiş gibi görünse de daha sonraki süreçte tekrar ciltte belirebiliyor.

Bu yüzden hastaların bir ömür boyu dermatite neden olabilecek eylemlerden kaçınmaları, hastalığın tekrar etmemesi adına oldukça önem arz ediyor.

Egzama Nasıl Geçer?

Hastalık, bazen kendi kendine iyileşme eğiliminde olsa da bazen de hastalıkla mücadele etmek oldukça zorlayıcı olabiliyor.

Tedavi, genellikle hastalığın çeşidine, hastanın cinsiyetine göre yani bireysel bir şekilde planlanarak yürütülüyor.

Düzgün ve doğru planlanmış bir tedavi; hastalık semptomlarını hafifletmeyi ve kontrol altında tutmayı hedefliyor.

 • Egzama Tedavisi:

Tedavi amacıyla doktorlar daha çok cildin sorunlu bölgesine topikal olarak sürülen kremler reçete ediyorlar.

Kremlerin yanı sıra merhemler, losyonlar, kortizon kremleri, topikal immünomodülatörler de tedavide tercih edilebiliyor.

Topikal tedavinin yeterli olmadığı durumlarda ise doktorlar daha çok antihistaminik, antiviral ve sistemik kortikosteoridler vb. ilaçlar reçete ediyorlar.

İlaçla tedaviden de istenilen sonucun alınamaması durumunda hastanın isteği üzerine fototerapiye yani UV ışık terapisine başvurulabiliyor.

Ancak ışık terapisinin cilt kanserine yol açabilme riski bulunduğundan fototerapinin mutlaka alanında uzman bir doktorun gözetiminde gerçekleştirilmesi ve hastanın düzenli olarak rutin kontrollere katılması gerekiyor.

 • Egzama Kremleri:

Tedavide kullanılan kremler, hastalığın çeşidine göre değişebiliyor. Yağ ve su karışımı içeren kremlerin yanı sıra cildin nem dengesini gözeten merhemler ve losyonlar da tedavide başarılı olabiliyor.

Hipokort krem, Dermatop krem, Bepanthol sendirem kaşıntı kremi, Ketoral krem, Momecon krem, Dermovate krem; dermatite iyi gelen kremler listesinde başı çekiyorlar.

 • Egzama şampuanı:

Kaşıntı, kızarıklık ve pullanmanın saç derisinde olduğu durumlarda hastaların şampuan kullanmaları gerekebiliyor.

Kepeklenmeyi de beraberinde getiren bu rahatsızlığın tedavisinde kullanan şampuanlara Seboderm, Fungoral, Ketarol, Konazol isimli şampuanları örnek olarak gösterebiliriz.

Egzamaya Ne İyi Gelir?

Krem, losyon ve ilaçların düzenli kullanımının yanı sıra hastanın bilinçli bir şekilde davranması da hastalığın seyrini doğrudan etkiliyor.

Özellikle stres kaynaklı kaşıntıdan muzdarip olan hastaların muhakkak stressiz bir yaşam sürmeleri gerekiyor.

Dermatit ile mücadele edebilmek amacıyla:

 • Mutlaka sıcak su yerine ılık suyla duş alın. Duş esnasında cildinizi tahriş etmeyecek bitkisel sabunlar kullanın. Banyo sonrasında cildinizi yumuşak bir havluyla hafifçe kurulayın.
 • Cildinizdeki yaraları mümkün olduğunca kaşımamaya ve yaralarla oynamamaya çalışın.
 • Her gün cilt tipinizle uyumlu bir vücut nemlendiricisi kullanın.
 • Cildinizi kaşımaktan kendinizi bir türlü alıkoyamıyorsanız, tırnaklarınızı düzenli olarak kesin.
 • Sentetik iç çamaşırı ve kıyafet giymekten kaçının. Pamuklu iç çamaşırları kullanma alışkanlığı kazanın.
 • Stresten kaynaklı egzamanın tedavisinde başarılı olmak adına yoga, meditasyon gibi aktivitelerden yararlanın. Gerekli durumlarda psikolojik destek almayı ihmal etmeyin.
 • Hastalığı tetikleyen alerjenden uzak durun. Tahriş edici maddelerle temasınızı gerektiren bir mesleğiniz varsa mutlaka eldiven ve yüz maskesi takın.

Egzama Nasıl Geçer Bitkisel Tedavi:

İlaç ve krem tedavisine alternatif olarak, birtakım bitkilerden yararlanarak da bu cilt sorunuyla mücadele edebilirsiniz.

Dermatite iyi gelen bitkileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Çuha çiçeği yağı:

Omege 6 yağ asitleri açısından oldukça zengin olan ve cildi nemlendiren çuha çiçeği yağı; derideki kaşıntıyı almanın yanı sıra kızarıklık, pullanma ve kepeklenmeye de iyi geliyor.

Bu mucizevi yağı sorunlu bölgeye topikal olarak uygulayabileceğiniz gibi oral yolla da tüketebilirsiniz.

 • Hindistancevizi yağı:

Bitkisel tedavi yöntemleri arasında sıklıkla yararlanılan Hindistan cevizi yağı; güçlü bir antibakteriyel olarak, deriyi bakterilerden arındırmanın yanı sıra cildi de nemlendirerek, kaşıntıyı alıyor.

 • Salatalık:

Harika bir iltihap giderici olan salatalık suyu, dermatitin tedavisinde kolaylıkla yararlanabileceğiniz bir yöntem!

Salatalık ile dermatit tedavisi için öncelikle salatalığı dilimleyin. Ardından da içi su dolu bir kapta bir saat bekletin.

Suyunu süzdükten sonra salatalık dilimlerini sorunlu bölgeye koyun. 5-10 dakika bekleyin.

Bu işlemi günde 3-4 sefer tekrarlayın.

 • Zerdeçal:

Bağışıklığımızı güçlendiren zerdeçal, düzenli olarak tüketildiğinde dermatit belirtilerini ciddi ölçüde hafifletiyor.

Zerdeçalı çay olarak tüketebileceğiniz gibi tozunu yemeklerinize baharat olarak da ekleyebilirsiniz.

 • Sarı kantaron:

Dermatit tedavisi denildiğinde akla ilk gelen bitkilerden biri olan sarı kantaron, dermatiti doğal bir şekilde tedavi ediyor.

Tedavi için sarı kantaron kremini sorunlu bölgeye sürebileceğiniz gibi sarı kantaron çayı da tüketebilirsiniz.

Not: Sağlık hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir