Ana sayfa » Sağlık » C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? C Vitamini Faydaları Nelerdir?

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? C Vitamini Faydaları Nelerdir?

C vitamini vücudumuz tarafından üretilemeyen, bu yüzden de tükettiğimiz besinler aracılığıyla almamız gereken bir vitamin olarak, sağlığımıza pek çok açıdan katkıda bulunuyor.

Başta taze sebze ve meyveler olmak üzere doğada çoğu besinde bulunan C vitamini, özellikle portakal, greyfurt, çilek vb. meyvelerde, lahana, ıspanak, karnabahar gibi sebzelerde yüksek oranda yer alıyor.

Bazı hayvanlar ve bitki türleri bu vitamini kendileri üretebilirken insanların böyle bir şansı bulunmamaktadır.

Bu nedenle daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilmemiz için mutlaka vücudumuzun günlük C vitamini ihtiyacını besinler aracılığıyla karşılamamız gerekiyor.

Bu yazımızda C vitamini nedir? Faydaları nelerdir? sorularını yanıtlamanın yanı sıra bu vitamin açısından zengin besinlere değinmek ve eksikliğinin olumsuz etkilerinden hızlı bir şekilde kurtulabilmeniz için harika bir c vitamini taksiyesi olan üründen bahsetmek istiyoruz.

İşte, tüm vitamin çeşitleri içerisinde özel bir yere sahip olan bu değerli bileşene dair bilmeniz gerekenler:

C Vitamini Nedir?

1907 yılında Holst ve Frolich isimli iki bilim adamı tarafından başlatılan bilimsel deneylerde C vitamininin skorbüt hastalığını önleyici bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.

c vitamini olan meyveler

C Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir diğer adı askorbik asit olan ve bir monosakkarit çeşidi olan C vitamini, eksikliğinin skorbüt hastalığının asıl sebebi olduğunun anlaşılması üzerine araştırmalar uzun yıllar boyunca devam etmiştir.

Harris ve Nelson gibi pek çok bilim adamı yaptıkları çalışmalar sonrasında bu bileşeni glikozdan sentezlemeyi başarmışlardır.

Daha çok vücudumuzun akciğer, göz, omurilik gibi bölümlerinde yoğun miktarda bulunan bu bileşen çoğu organizma tarafından salgılanabilse de insanlar tarafından muhakkak diyetle yani gıdalar aracılığıyla vücuda kazandırılması gereken bir vitamin çeşididir.

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan, vücudun biyokimyasal sürecine katılan, tüm canlı dokularda yer alan, insanların yanı sıra bitkiler ve hayvanlar için de zorunlu olan bir besindir.

C vitamini eksikliğinde kişide nefes darlığı, eklem ağrıları, halsizlik, diş etlerinde kanama gibi pek çok sağlık sorunu görülebilir.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Taze meyve ve sebzelerin yanı sıra çiğ ette de bol miktarda bulunan bu bileşenin en zengin kaynaklarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Portakal

Şüphesiz ki ilk akla gelen meyveler listesinde başı çeken portakalın 100 gramı bile günlük ihtiyacımızın %75’i gibi büyük bir bölümünü karşılıyor.

Ayrıca greyfurt, kivi ve mandalina gibi narenciyeler de bu bileşeni yüksek oranda içermektedir.

 • Biber

A ve K vitamin deposu olarak bilinen yeşil ve kırmızıbiberden günde yalnızca 1 adet tükettiğinizde günlük ihtiyacınızın yaklaşık 4 katını karşılamış oluyorsunuz.

Yeşil biberin yanı sıra kırmızı biber de bu bileşeni içeren güçlü bir gıda olarak, çoğu hastalığa yakalanma riskinizi düşürüyor.

Bu yüzden salatalarınıza mümkün olduğunca biber eklemenizi öneriyoruz.

 • Karnabahar

B6,K, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum gibi besinler açısından ideal bir kaynak olan karnabahar, güçlü bir C vitamini takviyesi için mükemmel bir besindir.

Ayrıca lifli bir besin olduğundan metabolizmamızı hızlandırarak, zayıflamamıza da katkıda bulunuyor.

Kişiyi tok tutan bir besin olan karnabaharın sindirimi kolaylaştırıcı niteliği, diyet programına eklendiğinde yağ yakımını kolaylaştırıyor.

 • Karalahana

100 gramında yaklaşık 41 mg C vitamini bulunan, Karadeniz’e özgü yöresel bir lezzet olan karalahana, kükürt, magnezyum, potasyum, demir mineralleri açısından da harika bir kaynak olarak, kas ve iskelet sisteminizi güçlendiriyor.

100 gram haşlanmış lahana tüketimi ile günlük vitamin ihtiyacınızın %68’ini karşılamanız mümkün!

 • Brokoli

Özellikle buharda pişirildiğinde ya da fazla kaynar suda bekletilmeden haşlandığında özelliğini kaybetmemeyi başaran brokoli, listemizin bir diğer üyesi olma özelliği taşıyor.

Hangi Besinlerde Bulunur?

Kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, başta grip, nezle ve soğuk algınlığı olmak üzere çoğu hastalığa karşı bizleri koruyan bu bileşeni içeren diğer besinler aşağıdaki gibidir;

 • Çilek
 • Kekik
 • Kızılcık
 • Ispanak
 • Taze fasülye
 • Bezelye
 • Kavun
 • Haşlanmış patates
 • Ahududu
 • Limon
 • Maydanoz
 • Soğan
 • Domates
 • Balkabağı
 • Yabanmersini

C vitamini içeren besinler yukarıdakiler ile sınırlı olmamakla birlikte bu vitamin genelde taze meyve ve sebzelerde yer alıyor.

Ancak kırmızı ve beyaz et tüketimi ile de bu bileşeni vücudumuza kazandırabiliyoruz.

Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam sürebilmemizin ilk koşullarından biri olan bu bileşenin tüketimi bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin yanı sıra diyabetide önlemektedir.

Ayrıca saç dökülmesini giderirken, baş ve eklem ağrılarına iyi gelme gibi son derece hayati görevleri bulunuyor.

C vitamininin en önemli faydalarını ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalık semptomlarını hafifletmenin yanı sıra üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bizleri koruyor.
 • Yüksek tansiyonu düşürme ve dengeleme özelliği sayesinde kişinin ani kalp krizi, felç ve inme ile karşılaşma riskini azaltıyor.
 • Kandaki glikoz miktarını düşürerek, tip2 diyabete karşı koruma sağlıyor.
 • Sinir sistemi sağlığına katkıda bulunarak, depresyon, anksiyete, panik atik gibi ruhsal sağlık sorunlarıyla yüzleşme olasılığımızı düşürüyor.
 • Faydaları arasında eklem, kas, migren tarzı baş ağrılarını gidermek de bulunuyor.
 • Özellikle romatoid artrit, fibromiyoloji gibi kişiyi ciddi anlamda rahatsız eden kas ve eklem ağrılarından muzdarip olan hastalara bu bileşeni gün içerisinde bol bol tüketmeleri öneriliyor.
 • Göz sağlığına da iyi gelen C vitamininin faydaları arasında güçlü bir antioksidan olarak, hücrelerimizi serbest radikallerin yıkıcı etkilerine karşı korumak da bulunuyor.
 • Diş ve ağız sağlığını koruyarak, diş köklerini güçlendirip, dişlerimizde çürük oluşumunu önlüyor.
 • Kanserle mücadelede özel bir yeri olan bu şifalı vitamin, kanser hücrelerinin vücudumuzda daha geniş alanlara yayılmasını engelliyor. Aynı zamanda kanserli hücrelerin iyileşmesini hızlandırıyor.
 •  Hamileler tarafından yeterli miktarda tüketildiğinde hem annenin hem de bebeğin sağlığını gözetiyor.
 • Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminin tamamlanması için anne adayının hem hamileliği boyunca hem de emzirme döneminde bu bileşeni içeren besinleri bol bol tüketmesi gerekiyor.
 • Kolajen üretimini uyararak, cilt ve saç sağlığına da katkıda bulunuyor.
 • Cildi besleyen ve nemlendiren bu vitamin, yaşlanmanın etkilerini de yavaşlatıyor.
 • C vitamini serumu ya da C vitamini ampulü kullanılarak hazırlanan cilt bakım maskeleri, cilde pürüzsüzlük ve canlılık katıyor.
 • Güçlü, sağlıklı, kolay kırılmayan saçlara sahip olabilmenin yolu da bu bileşeni içeren gıdaların yeterli tüketiminden geçiyor.
C Vitamini Eksikliği

Sağlığımız açısından hayati önem arz eden bu bileşenin eksikliği diş etlerinde kanama, deri altında küçük kanamaların yol açtığı cilt morlukları, uyuşukluk, sürekli halsizlik ve yorgunluk hissi, depresif hissetme, duygu durum bozuklukları, kas ve eklem ağrıları, nefes darlığı şeklinde belirtilerini gösteriyor.

Kendinizi sürekli olarak mutsuz, üzgün, hüzünlü hissetmenizin sebebinin C vitamini eksikliği olabileceğini unutmamalı, nefes darlığı, yorgunluk, diş eti kanaması vb. belirtiler sizde mevcutsa mutlaka bir doktora görünerek, kan testi yaptırmalısınız.

C Vitamini Takviyesi

Eğer vücudunuzda bu bileşenin eksikliğini yoğun bir şekilde hissediyorsanız piyasada satılan c vitamini takviyelerinden satın alarak bu eksikliğinizi hızlı bir şekilde giderebilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Günümüzde ki meyve ve sebzelerin vitamin ve minarel değerlerinin oldukça düşük olduğu ve bu nedenle birçok insanın vitamin ve minarel takviyelerine ihtiyaç duyduğu bilinen bir gerçek.

Eğer sizde yediğiniz besinlerden yeteri kadar yararlanamadığınızı ve takviye almanız gerektiğini düşünüyorsanız size Forever Living Products firmasının ağızda emilerek tüketilen absorbent c vitamini takviyesini öneririz.

Bu ürün vücutta vitaminin tam emilimini sağlamak için besinsel bir lif olan yulaf kepeği ile kombine edilmiştir. Bu teknik ile vücutta her tabletten 60mg c vitamini emilimi sağlanır.

c vitamini hapı ve c vitamini takviyesi

Yapılan bilimsel çalışmalar 1 sigaranın vücudumuzda ki 25mg c vitaminini yok ettiğini kanıtlamış ve insanların bunu takviye olarak alması gerektiğini raporlamıştır.

Bahsettiğimiz absorbent c ürününü dermokozmetik ürünler satan bazı eczanelerde bulabileceğiniz gibi bir çoğunda da bulamayabilirsiniz.

Ürünü internetten sipariş vermek için burada ki linkle tıklayarak açılan sitenin sağ üst köşesinde bulunan alışveriş yap butonuna tıklayın.

Daha sonra gelen ekrandan gıda takviyesi ürünlerini seçin. Ekranı aşağı kaydırarak 48 kodlu absorbent c ürününü bulabilir ve satın alabilirsiniz.

c vitamini takviyelerinin faydaları

Son olarak eğer sigara içiyorsanız kesinlikle hayatınızdan çıkarmanızı ve sporu hayatınızın bir parçası haline getirmenizi dileriz. Sağlıklı günler..

Sağlık hakında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir