Ana sayfa » Sağlık » Boyun Fıtığı Nedir? Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Boyun Fıtığı Nedir? Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Boyun fıtığı omurgaların arasındaki disk dokunun jelatinsi yapıdaki iç kısmının, dış kısmı zedeleyerek omurilik ve sinirlere bası yapması sonucunda ortaya çıkan rahatsızlığa verilen addır.

Boyun Fıtığı Nedir?

Hareket yeteneğini kullanmamızı sağlayan omurganın hem sabit durmak hem de hareketli olmak gibi birbiriyle çelişen özelliklerini diskler sayesinde kullanmamızı sağlar.

Omurlar arasındaki bu diskler kayganlığı ve hareket yeteneğini kolayca kullanmamıza yardımcı olur.

Ağırlık kaldırmadan da hareketli yapının bozulması sebebiyle disk fıtığı görülebilir.

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun fıtığı, omurilik ve sinir köklerinde tahribat sonucu oluşan ve genel olarak çalışma hayatının yoğun olduğu 30-40 yaşlar arasında kendini gösteren hastalıkların başında yer alıyor.

boyun fıtığı belirtisi

Boyun Fıtığı Belirtileri

Hastalığın ilerleme sürecine ve zamanına göre belirtiler farklılık gösterse de en yaygın görülen boyun fıtığı belirtileri;

 • Kolda hissedilen ve yayılan ağrı,
 • Parmak uçlarında beliren uyuşma hissi, ardından şiddetli ağrı,
 • Ağrı hissedilen kolda meydana gelen kuvvet kaybı,
 • Denge sorunu ve hareket yeteneğinin kısıtlanması
 • Boyun fıtığının belirtisi olarak baş dönmesi, mide bulantısı ve halsizlik, hareket yeteneğinde kısıtlanma gibi olumsuzluklar görülebilir.

Boyun fıtığı, iki dönem halinde akut ve kronik olarak değerlendirilen süreçlere sahiptir ve hissedilen ağrılar öksürük ve hapşurma ile daha da artabilir.

Belirli süre yatak istirahatinin ardından ağrıların geçmemesi durumunda mutlaka bir beyin cerrahına başvurulması gerekir.

Boyun Fıtığı Neden Olur?

Bu rahatsızlık pek çok nedenden dolayı ortaya çıkıyor olsa da; boyun, bele göre daha ince bir yapıya sahip olduğundan, boyundaki rahatsızlıklar daha erken yaşlarda başlayabilir.

Çalışırken devamlı aynı yere bakmak, bilgisayar ve televizyon karşısında uzun saatler harcamak, klima etkisinde kalmak ve egzersiz yapılmaması gibi sebepler başlıca boyun fıtığı nedenleri arasında yer alır.

Boyun fıtığı fiziksel özellikleri nedeniyle bazı insanlarda daha fazla görülebilir.

Genellikle ince ve uzun boyuna sahip insanlarda kısa boyunlu insanlara oranlara daha fazla boyun fıtığı rahatsızlığı görülmektedir.

Kas yapısı zayıf olan bu yapılar, çevresel etmenlerden daha kolay etkilenir ve bu rahatsızlığa daha hızlı sahip olurlar.

Ek olarak sigara kullanımı da boyun fıtığı riskini arttırmaya yönelik durumlardan sayılmaktadır.

Ayrıca genetik faktörlerin de bu rahatsızlık üzerinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Eğer kişilerin ailelerinde boyun fıtığı teşhisi varsa, fıtık olma durumu da daha sık görülecektir.

Ergonomik olmayan şartlarda çalışma hayatı ve uyku sırasında yapılan uygunsuz hareketler de bu rahatsızlığa neden olabilir.

Oturur durumdayken uyuyakalma, en önemli boyun fıtığı sebeplerinden sayılabilir. Fazla seyahat edenlerin bu konuda dikkat etmesi için boyun yastığı kullanımı önerilir.

Ayrıca ortopedik yastık kullanımı da gece uykusu sırasında meydana gelebilecek hasarları minimum düzeye indirecektir.

Boyun Fıtığı Egzersizleri

Boyun fıtığı egzersizleri, bu rahatsızlıktan korunmak için düzenli yapılması gereken, oldukça rahatlatıcı ve ağrı azaltıcı etkiye sahip hareketlerden oluşur.

Boynu sağ ve sola oynatmadan, boyun kaslarını geliştirmeye yönelik egzersizler bu rahatsızlığa yakalanma riskini azaltmak için oldukça faydalıdır.

Günde 2-3 kez yapılması önerilen bu egzersizleri yaşamın bir parçası haline getirmek boyun fıtığına yakalanmamak için yapılabilecek en doğru şey olacaktır.

Aynı zamanda boyun fıtığı riski olanlar ya da ağrısı bulunan kişiler, düzenli olarak yüzme sayesinde de ağrılarını azaltabilir ve fıtık riskini ortadan kaldırabilirler.

Yüzme sayesinde boyun yapısının bozulması engellenir ve boyunun işlevinin yitirmemesi sağlanır.

Boyun Fıtığı Tedavisi

Cerrahi müdahale gerekmeden önce bazı yöntemlerle tedavi edilmesi mümkün olan hastalıklardandır.

Öncelikle fizik tedavi öneren uzmanlar, fizik tedavi sonrasında ağrıda azalma ya da fıtıkta gerileme olmaması durumunda ameliyat konusunu ele alıyor.

Bu rahatsızlığa en iyi gelen egzersiz olan yüzme, sağlıklı bir omurga ve boyun için oldukça önem teşkil ediyor.

Yüzme sırasında yapılan bazı egzersizler boyunu rahatlatarak ağrıların azalmasını sağlıyor.

Yüzme sırasında yavaş hareket edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, boyun kısmından aşağısının suyun altında olması gerektiğini belirtiyor.

Bu sayede boyun ve omurganın daha kolay hareket etmesi ve ağrıda azalma hedefleniyor.

Son yıllarda oldukça popüler olan boyun fıtığı yastığı, ağrıları azaltma amacıyla sulu yastıkların da kullanılabileceği farklı bir tedavi aracı sayılıyor.

Bu yastıkların daha yumuşak olması için su düzeyini kendinize göre ayarlayabilir ve ağrıları daha kısa sürede azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Düzenli olarak vücuda alınan magnezyum da boyun fıtığı tedavisi için oldukça önemli sayılıyor.

Bu nedenle eğer sizede teşhis konulduysa doktorunuzdan magnezyum takviyesi için bilgi isteyebilir ve magnezyum içerikli gıdalar tüketebilirsiniz.

Bedenin farklı bölgelerinden eklem kısımlarına doğru ince iğnelerin iletilmesi şeklinde yapılan akupunktur yöntemiyle de boyun fıtığı nedeniyle oluşan ağrılar ortadan kaldırılabilir.

Birkaç seans uygulanan akupuntur sonrasında boyundaki ağrılar azalacak ve daha kolay ve rahat bir tedavi yöntemi uygulanmış olacaktır.

Boyun fıtığı tedavisinde önerilen diğer bir yöntem ise; masaj yaptırmak. Bu nedenle boyun, el, kol, sırt ve bacak bölgelerine periyodik olarak masaj uygulanmalıdır.

Masaj esnasında ceviz yağı, çörek otu yağı gibi rahatlatıcı ve ferahlatıcı yağların da kullanılması ağrı düzeyini mümkün olduğunca azaltacak ve aynı zamanda ferah bir his yaratacaktır.

Aynı zamanda sinirlerin ve kasların gevşemesine yardımcı olan bu yağlar ile uyuşma hissini de azaltabilirsiniz.

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Beyin cerrahları tarafından teşhisi konulan ve ameliyata karar verilen hastaların ameliyattan önce dikkat etmesi gereken kurallar bulunuyor.

Ameliyat sonrasında dinlenmeye bırakılar hastanın boyun kısmı boyunluk yardımıyla mümkün olduğunca az hareket edecek şekilde ayarlanmalıdır.

 • Ameliyattan sonra boyunda ve yutkunma sonrasında ağrılar oluşabilir, ameliyat sonrası beklenen etkilerdendir.
 • Doktor tarafından yapılan tüm önerilere dikkat edilmesi gerekir.
 • Genel anestezi alınması sebebiyle ameliyat sonrasında yaklaşık 6 saat boyunca yemek ve su alınmaması gerekir.
 • Ameliyat sonrasında hastanın baş kısmının alt tarafına yastık konulmalıdır.
 • Ameliyattan 6 saat sonra yemek yenmesi serbest olacaktır fakat yumuşak ve yutması daha kolay ürünlerin yenmesine başlanabilir. Oturur pozisyonda yemek yenmesi gerekir. Doktorunuz bu konuda bilgilendirecektir.
 • Ameliyattan sonraki ilk gün ameliyat edilen bölgeye pansuman yapılacak ve rahatlaması sağlanacaktır.
 • Ameliyattan sonraki 7 gün boyunca otururken ve ayaktayken boyunluğun çıkarılmaması ve boyun hareketlerine dikkat edilmesi gerekir. Yatar pozisyonda boyunluk kullanımına gerek yoktur.

Sinir sıkışması ve ağrı şikayetleri 10 gün sürebilir fakat 3 haftadan sonra devam eden ağrılar için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Sinir sıkışmalarının erken teşhisinin önemini vurgulayan uzmanlar, erken tanı sayesinde kas erimesinin de önüne geçilebileceğini iletiyorlar.

Erken tanısı konulduğunda ise bu gibi sorunlar ortadan kalkacak ve zincirleme bir rahatsızlık önlenmiş olacaktır.

Kol ve kasların hareket yeteneklerinin azalmasına sebep olan kas erimesi fark edilmemesi ve ilerlemesi durumunda felç gibi ciddi sonuçlar da doğurabilir.

Buraya tıklayarak ana sayfamıza ulaşabilir ve diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir