Ana sayfa » Sağlık » Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir? Kimlerde Görülür? Tedavisi ve Sonrası

Beyin Kanaması Belirtileri Nelerdir? Kimlerde Görülür? Tedavisi ve Sonrası

Beyin kanaması birdenbire beliren baş ağrıları, mide bulantısı ve konuşma güçlüğü ile seyreden bir durum olarak, geç kalındığı takdirde hastanın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanıyor.

Kafatasının ve beynin yalnızca birkaç dakika içerisinde bile hasar görmesi ile sonuçlanan bu durum, ölümle sonuçlanabileceği gibi ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor.

Vücudumuzda damarlar vasıtasıyla gerçekleşen kan akışının aniden beyne doğru yükselmesi ile gerçekleşen beyin kanaması, karaciğerde aşırı miktarda toksin birikimi, yüksek tansiyon, sigara tüketimi gibi farklı nedenlerden kaynaklanabiliyor.

Beyin kanaması belirtileri başlıklı bu yazımda aynı zamanda beyin kanaması neden olur? Nasıl tedavi edilir? sorularını da kısaca yanıtlamak istiyorum.

İşte, bu ciddi hastalığa dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Beyin Kanaması Nedir?

Beyin kanaması, tıp dilindeki adıyla anevrizma; beyinde bulunan atardamar duvarlarının zayıflaması yüzünden beyindeki bazı damarların yırtılması ve kanın bu yırtıklardan sızarak beyni tahrip etmesi anlamına geliyor.

Atardamarlardaki zayıflama sonrasında damarlarda görülen balonlaşmaların yırtılması ile gelişen kanamalar, genellikle damarlardaki gelişim bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıksa da bazen de bu duruma damar sertliği, damarlarda iltihaplanma, kafa travması gibi birçok faktör de yol açabiliyor.

beyin kanaması tedavisi

Beyin Kanaması Belirtileri

Çoğunlukla beyin-omurilik sıvısı boyunca gelişen kanamalar, bazen de kendiliğinden meydana gelebiliyor.

Beyin Kanaması Belirtileri

Müdahalede geç kalındığı takdirde kişinin hayatını kaybetmesi riskini doğuran anevrizmaların (beyindeki balonlaşma ve kanama riski) en yaygın semptomlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Beyin Kanaması Belirtileri;

 • Başın herhangi bir tarafında bir süredir devam eden ısrarcı ve şiddetli ağrılar,
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Ense kökünde sertleşme
 • Çift ya da bulanık görme
 • Işığa karşı aşırı hassasiyet gösterme
 • Halsizlik
 • Uyuşukluk
 • Yüz felci
 • Konuşma yetisinde azalma(geveleyerek konuşma, cümle kurmada zorlanma vb.)
 • Hareket kabiliyetinde azalma( yürüyememe vb.)
 • El ve kollarda güç kaybı
 • El ve bacaklarda karıncalanma ve uyuşukluk
 • Bayılma ve nabız azalması(beyin kanamasından yaklaşık 10 dakika sonra görülür)
 • Denge ve koordinasyon eksikliği
 • Gözleri rahat bir şekilde hareket ettirememe
 • Gözün arkasında ya da üstünde ağrı
 • Göz kapağı düşmesi(göz sinirlerindeki felç sonrasında gelişir)

UYARI:

Kanamalar; beynin hemen iç kısmında olabileceği gibi omurilik çevresinde de görülebiliyor. Bazen de sızma şeklinde olan kanamalar; beyin damarlarında pıhtı oluşumu ile sonuçlanabiliyor.

Kanda pıhtılaşma olması durumunda hasta hayatını kaybetmekten kurtulsa da bu pıhtılaşma, kanamanın tekrarlamayacağı anlamına gelmiyor.

Beyin kanamalarının %50 gibi büyük bir bölümü ölümle sonuçlanırken, bazen de kanamalar, beyin hasarına bağlı kalıcı nörolojik bozukluklara yol açabiliyor.

Ya da kısmi felç sonrasında hasta komaya girebiliyor. Beyne giden kan akışındaki kesilmenin yanı sıra beyin damarlarındaki balonlaşma ve pıhtılaşma pek çok inmeyle sonuçlanabiliyor.

Bu yüzden yukarıdaki belirtilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşan kişilerin durumu ciddiye almaları ve vakit kaybetmeksizin kendilerine en yakın hastanenin acil bölümüne görünmeleri gerekiyor.

Beyin Kanaması Neden Olur?

Beyin kanaması nedenleri arasında başın darbe alması, beyin içindeki damarlarda tıkanıklık, kan akışının yetersiz olması nedeniyle beyin dokusunun hasar görmesi, beyin tümörleri ilk sıralarda yer alsa da bazen de bu ciddi durumun arkasında hipertansiyon, diyabet gibi başka bir sağlık sorunu da yatabiliyor.

En yaygın beyin kanaması sebeplerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Travma:

Darbe sonrası beyin dokusu hasarı, damar zedelenmeleri, beyin kemiğindeki kırıklar; beyin kanaması ile sonuçlanabiliyor.

 • Hipertansiyon:

Beyindeki yüksek kan basıncı, beyin dokusunu zedeleyerek, beyin zarları arasında kanamaya yol açabiliyor.

 • Damar tıkanıklığı:

Beyin atardamarlarında ya da küçük toplardamarlarda görülen tıkanıklıklar, hasar görmüş beyin dokusunda kanama gelişimini tetikliyor.

 • Beyin tümörleri:

Bazen de beyindeki kanamaların arkasında beyin hücrelerinde tümör yani kanser oluşumu gibi ciddi bir sağlık sorunu yer alabiliyor.

Beyin kanaması belirtileri ve nedenleri ile ilgili sizleri bilgilendirdikten sonra yazıma beyin kanaması çeşitleri ve tedavisi ile devam etmek istiyorum.

Beyin Kanaması Çeşitleri

Bu ciddi durum, kanamanın çeşidine ve beynin hangi bölgesini etkilediğine göre farklı sınıflara ayrılıyor.

 • İltihap sonucu gelişen kanamalar:

Damarlarda yayılan mikropların yol açtığı bu durum; nadir görülse de kanamaya yol açabiliyor.

 • İğ biçimli kanamalar:

Bu kanama çeşidi, beyinde iğ şeklinde genişleyen damarlarda görülüyor.

 • Kaza sonrası gelişen kanamalar:

Beynin darbe alması sonrasında hasar gören damar duvarlarının zayıflaması ve yırtılmasının neden olduğu kanamalar, bu sınıfta ele anlıyor.

 • Kese biçimli kanamalar:

Beyin kanamasının en sık görülen bu çeşidinde beyin tabanında çatallanan bölgede kanama gelişiyor.

Beyin Kanaması Kimlerde Görülür?

Her yaş grubunda görülebilen bu durum, 25 yaş üstü kişilerde daha sık görülüyor.

Erkeklerin yanı sıra kadınların hayatını da tehdit edebilen bu rahatsızlığa özellikle 50-60 yaş aralığındaki erkeklerde sıklıkla rastlanıyor.

Ailesinin tıbbi öyküsünde anevrizma bulunan kişiler, risk altında bulunuyor!

Beyin Kanaması Tedavisi

Doktorlar; hastalığın teşhisi amacıyla öncelikle hastanın şikayetlerini dinliyor. Ardından kesin teşhis koyabilmek adına hastaları birtakım tanısal testlere tabi tutuyorlar.

Beyin anjiyografisi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, manyetik rezonans anjiyografi; hastalığın teşhisinde sıklıkla başvurulan yöntemler arasında bulunuyor.

Hastalığın teşhisini takiben doktorlar; farklı tedavi yöntemlerinden yararlanabiliyor.

Beyin kanaması tedavisinde sıklıkla yararlanılan yöntemleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Gözlem(cerrahi olmayan tedavi)

Beyin damarlarındaki baloncuk ya da tıkanıklıkların küçük olduğu ve daha az kanama riski taşıdığı durumlarda doktorlar; ameliyat yerine gözlem yani hastayı takip etmeyi tercih ediyor.

Gözlem altındaki hastaların sigarayı bırakmaları ve kan basıncını arttırabilecek durumlardan uzak durmaları bu noktada önem arz ediyor.

Doktorlar, kan basıncını kontrol altında tutmaya yönelik bazı ilaçlar reçete edebiliyor.

 • Cerrahi tedavi:

Cerrahi tedavi yani ameliyat ile hasta kafatasında minik bir pencere açılıyor. Ameliyat sonrasında titanyumdan imal edilen küçük bir klip ile ameliyat edilen yer yani anevrizmalar kapatılıyor.

Kalıcı olan bu klipler; hiçbir şekilde ilerleyen süreçte hastanın sağlığını tehdit etmiyor.

Ameliyat sonrası hastanın herhangi bir komplikasyonla karşılaşmasını engellemek adına 3-5 gün boyunca hastanede yatması, taburcu olduktan sonra ve işe başlamadan önce evde en az 1 hafta dinlenmesi gerekiyor.

 • Damar içi tedaviler:

Kafatasının açılmadığı damar içi tedavilerde kasıktaki damarlardan beyin atardamar sistemine ulaşılıyor.

İşlem esnasında kullanılan kataterler aracılığıyla ve röntgen ışıklarının sayesinde beyni besleyen dört atardamara erişiliyor.

Ardından bükülebilir telden imal edilen ince bir tel beyin anevrizmasına yerleştiriliyor. Ancak damar içi tedavi sonrasında hastanın uzun yıllar boyunca takip edilmesi gerekli olabiliyor.

Beyin Kanaması Sonrası:

Ameliyatla ya da yalnızca gözlemle süren iyileşme sürecinde anevrizmaların(beyindeki balonlaşmalar) yeri, beyinde kanama olup olmadığı gibi faktörler belirleyici oluyor.

İyileşme sürecinde rehabilitasyon, fizik tedavi, konuşma terapisi gibi birçok yöntemden yararlanılıyor.

Özellikle inme gerçekleşen hastalarda rehabilitasyon ve fizik tedavi, hastaların eski sağlıklarına kavuşabilmeleri adına önemli bir yer tutuyor.

Bu süreçte hastalar, kavramsal güçlükler, konuşma problemleri, görsel bozukluklar, kısmi ya da tam körlük, hafıza problemleri yaşayabileceklerinden hastaların düzenli olarak doktor kontrollerine gitmeyi ihmal etmemeleri gerekiyor.

UYARI:

Beyin kanaması vuku bulduğunda dakikalar ile yarıştığınızı unutmamalı, belirtilerden biriyle karşılaşmanız durumunda doğru zamanlama ve doğru müdahale ile hayatınızın kurtulabileceğini göz önünde bulundurmalı ve acilen doktora görünmelisiniz!

Bu yazımda beyin kanaması belirtileri nelerdir? Neden olur? sorularını yanıtlamaya çalıştım.

Sevdiklerinizle birlikte sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmeniz dileğimle…

Sağlık hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir