Ana sayfa » Sağlık » Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bel fıtığı genellikle bel ve kalçada şiddetli ağrılara yol açan, günlük hayattaki hareket yeteneğini kısıtlayan, ilerlediği seviyeye göre birkaç hafta ya da ay içinde iyileşme gösteren rahatsızlıklar arasında yer alıyor.

Yetişkinlerde sıklıkla görülen bel fıtığı, masa başında çalışanları ve az hareket edenleri risk grubuna dahil ediyor.

Genellikle 30-60 yaş arasında daha sık görülen rahatsızlık, erken fark edildiğinde uygun tedavilerle çözüme ulaşabiliyor.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığı çeşitli sinyaller vererek kendini ortaya çıkarır. Bacaklarda ağrı, eğilip kalkma sırasında ağrı ve hareketi engelleyen sinir sıkışmalarıyla teşhis konulabilecek düzeye gelmiş olur.

En yaygın görülen bel fıtığı belirtileri olarak; vücuttaki sinir bölgelerindeki uyuşmalar, bacaklarda güç kaybı ve refleks kaybı, yürüme, oturma ve yatma sırasında zorlanmalar sayılabilir.

Disklerde kayma meydana gelmişse, sinir bölgelerindeki uyuşma ve karıncalanma hissi oldukça rahatsız edici hale gelir.

Sırtınızın alt kısmında oluşan fıtık, kalça ve baldırlarda yoğun bir ağrıya sebep olur.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir

Kasların da ciddi oranda güçsüzleşmesine sebep olan bu rahatsızlık, herhangi bir nesneyi kaldırma ve tutma konusunda zorlanmaya neden olacaktır.

Eğer bacaklarınızda veya sırtınızda ağrı ve uyuşukluk gibi hisler mevcutsa, bir uzmana başvurulması önerilmektedir.

Peki bel fıtığı neden olur? Hareketsizlik, fazla kilo, omurgaya baskı yapan hareketler bu rahatsızlığa neden olan başlıca etkenlerdendir.

1-Hareketsiz Kalmayın.

Vücudumuzda tüm yükü taşıyan omurgamız gibi görünse de sırt ve bel kasları, karın kasları ve boyun bölgesi de oldukça önem taşıyor.

Omurganın esnek olmasını sağlayan disklerin baskı altında kalması ve zorlanması sonucunda şekil bozuklukları ortaya çıkabiliyor.

Düzenli egzersiz yapılmadığı takdirde kaslar güçsüz kalır ve kasların taşıması gereken vücut ağırlığı da omurgaya baskı yaratır.

Bu rahatsızlık fazla yük sebebiyle de ortaya çıkar. Bu nedenle hareketsiz kalmak yerine bol bol egzersiz yapmak iyi bir çözüm olacaktır.

2-Fazla Kilolardan Kurtulun.

Fazla kiloların kalp, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarını yol açtığı bilinse de en önemli zorluğu iskelet sistemine yaşattığını söyleyebiliriz.

Vücut ağırlığı taşımak zorunda kalan omurga, bir süre sonra işlevini kaybetmeye başlar.

Esneklik sağlayan disklerin şeklinin değişmesiyle sinirlerin fonksiyonu bozulur ve omurgada görev kaybına sebep olur. Fazla kilolardan kurtulmak hem omurganızı rahatlatacak hem de daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı bir hayata devam edebilmek için fazla kiloları kontrol altına almak gerekiyor.

3- Sigaradan Uzak Durun.

Son yıllarda bel fıtığı tedavisi için yapılan araştırmalardan çıkan en ilginç sonuç, sigaranın disklerin iyileşmesini yavaşlattığı ve tedaviyi zorlaştırdığı bulgusuydu.

Bu yüzden uzmanlar, bel fıtığı tedavisi olacak kişilere sigaradan uzak durması gerektiğini belirtiyor.

4-Ani Hareketlerden Kaçının.

Günlük hayatta özellikle kadınların ev işi yapması sırasında, farkında olmadan yaptığı ani hareketler omurgaya fazlasıyla zarar veriyor.

Eşya kaldırırken omurgayı koruyacak şekilde hareket etmek gerekiyor. Yerden eşya kaldırırken dizlerin yere doğru kırılması ve eğilerek kaldırılması ciddi önem taşıyor.

Yüksek bir dolaptan eşya almaya çalışırken uzanarak almak yerine merdiven kullanmak en doğru çözüm olacaktır.

Masa başında çalışırken dik pozisyonda olmak ve bel boşluğunu dolduracak yastık desteği almak önemli kuralların başında geliyor.

Pek çok fizik tedavi uzmanı tenis topunun bel fıtığı tedavisi için yardımcı rol oynadığını belirtiyor.

Sert bir yüzeyde tenis topunun üzerine yatarak yavaşça hareket etmeniz sayesinde, omurganızdaki baskı ve sertliği azaltmanız daha kolay olacak ve dolaşım sisteminizin de güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda kaliteli uyku düzeni olan kişilerin az uyuyanlara oranlar daha az bel ağrısı hissettikleri çeşitli deneylerle kanıtlanmış durumda. Bu nedenle uzmanlar, düzenli uyku konusunda dikkatli olmak gerektiğini belirtiyor.

Ağrı azaltan birkaç adımdan birisi de; ağrı hissettiğiniz bölgeye sıcak ve soğuk kompresler uygulamak.

Aynı süre baz alınarak eşit olarak sıcak ve soğuk kompres uygulamak hem kan dolaşımını hızlandıracak hem de iltihaplanmayı azaltacaktır.

Kompres sırasında yatıştırıcı etkiyi arttırmak için çeşitli bitkiler ve aromatik yağlar kullanmanız da rahatlatıcı olacaktır.

Halk arasında sert zeminde yatmanın iyi geleceği düğüncesin yanlış olduğu yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Sert zeminde yatmak, çoğu zaman omurga için rahatsız edici olacağı için ağrının artmasına sebep olabilir.

Bu nedenle sert zeminde yatmak yerine yatağınızı değiştirmeniz ve ortopedik, omurga yapınıza uygun bir yatak tercih etmeniz son derece yerinde bir karar olacaktır.

Kimler Bel Fıtığı Riski Taşıyor

  • İnşaat işinde çalışanlar, ağır yük kaldıranlar ve eğilme, yan dönme gibi an hareketler gerektiren şoförlük gibi mesleklerde bulunanlar,
  • Doğuştan kaynaklanan duruş bozukluğu olanlar,
  • Gebeler,
  • 30 yaş üstünde olanlar,
  • Kemik erimesi gibi kalsiyum kaybına yol açan rahatsızlığı bulunanlar,
  • Yüksek risk altında çalışanlar 
Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel fıtığı ağrı şiddeti artmadan fark edilirse daha kısa sürede çözüm bulmaktadır.

Bel ve bacaklarda ağrı şeklinde ortaya çıkarak herhangi bir güç kaybına sebep olmadı ise, henüz başlangıç seviyesinde demektir.

Başlangıç seviyesindeki bel fıtığı için kas gevşetici ilaçlar uygulanır ve genel olarak herhangi bir ağırlık kaldırılmaması istenir.

Birkaç gün istirahat edilmesi durumunda ağrılarda azalma olacaktır. Stresten uzak durulması gereken bu hastalıkta stres, ağrıların artmasına ve gerilmeye sebep olan en ciddi sorunların başında yer alır.

İleri seviyeye gelmesi durumunda, kas gevşetici ilaçların yanında bel fıtığı fizik tedavi sürecine de başlanır. Fizik tedavi sırasında birkaç gün ağrıların artması normaldir.

Fizik tedavi sonrasında da ağrılarda azalma olmuyor ise nükleoplasti denilen ameliyatsız lazer yöntemiyle bel fıtığına son verilebilir. Bazı durumlarda ise ameliyat son çare olmaktadır.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ağrılardan kurtulmak ve tekrar eski sağlığınıza kavuşmak için bel fıtığı ameliyatı net çözüm olabilir. Fakat ameliyat sonrasında eskiye nazaran daha dikkatli olmanız gerekir.

Sigara kullanımı bırakmak bu gerekliliklerin başında yer alır. Sigarada bulunan yüksek orandaki nikotin, damarlarınızın daralmasına ve ameliyat yaralarının iyileşmesinde gecikmeye sebep olacaktır.

Merdiven çıkarken basamakları tek tek çıkmanız ameliyat sonrası omurganızın daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise; yatak seçimidir.

Ortopedik ve omurganızın yapısına uygun bir yatak tercih etmeniz hem bel fıtığı ameliyatı sonrası rahat etmenizi sağlayacak, hem de bundan sonraki süreçte ağrı duymamanızı sağlayacaktır.

Eğer masa başında çalışıyorsanız, ameliyat sonrasında her saat içinde 5-10 dakikalık yürüme molaları vermelisiniz. Hareket yeteneğinizin artması daha hızlı iyileşme sağlayacaktır.

Cerrahi işlem gören hastalarda bel fıtığının aynı yerden tekrarlaması, yeni fıtık oluşumu, omurlarda oynaklığın artma korkusu kişilerde hareketlerin kısıtlanmasına yol açabilir.

Ameliyat sonrası kısa vadede hastaların %25’ine yakın bir kısmı günlük hayatlarına geri döner. İyileşme ve günlük yaşama dönüş süreci ortalama olarak 1-8 haftadır.

Bel Fıtığı Egzersizleri Nelerdir

Bel ağrısını geçirmek için yapacağınız birkaç basit egzersiz hareketi ile çözüme kavuşabilirsiniz.

Evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz bel fıtığı egzersizleri, hem omurganızı esnetecek hem de ağrısız, sağlıklı bir iskelet sistemine sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Bu hareketlerin en başında ‘köprü’ adı verilen egzersiz yer alıyor. Sırt üstü yatarak kalçanızı yukarı doğru kaldırmanız ve bu şekilde beş saniye beklemeniz ağrı şiddetini azaltacaktır.

Bu egzersizi gevşeyip, dinlendikten sonra birkaç kez daha yapmanız faydalı olacaktır. Bu egzersizin dışında yere sırt üstü yatarak, bacaklarınızı kendinize doğru çekmeniz de omurganızı rahatlatacaktır.

Bu bel fıtığı hareketleri dışında yarım mekik çekmek de ağrıları ciddi düzeyde azaltmaya yardımcı olur.

Bu nedenle her gün birkaç dakika yapacağınız bel fıtığı egzersizleri ile daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz.

Sağlık hakında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir