Ana sayfa » Sağlık » Güzelliğiniz ve Sağlığınız için Sayısız Faydasıyla A Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güzelliğiniz ve Sağlığınız için Sayısız Faydasıyla A Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

A vitamini saç, cilt, bağışıklık sistemi ve görme yetileri gibi hayati fonksiyonları ayakta tutan oldukça önemli bir besin kaynağıdır.

Bu nedenle A vitamini hem fazlalığı hem eksikliği halinde pek çok soruna davetiye çıkarmaktadır.

Böylesine değerli olan A vitamini hakkında merak edilen ve bilinmesi gereken tüm detayları aşağıdaki yazımızda sizler için derledik.

A Vitamini Nedir?

Yağ içinde çözünebilen önemli vitaminlerden biri olan A vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemi için büyük önem taşıyan bir tür antioksidan maddedir.

DNA’ların hatasız bir şekilde kopyalanmasını, böylece sağlıklı hücre üremesini ve korunmasını sağlayan A vitamini, bir avantaj olarak hem hayvansal hem bitkisel kaynaklardan temin edilebilir.

Bilim dünyasında ilk olarak 1913 senesinde bir büyüme bileşeni olarak kaydedilmiş ve 1930 senesine gelindiğinde ise kimyasal olarak formülü çözülmüştür.

Besinler içerisinde bir yağ asidi şeklinde yer alan bu vitamin, sindirim sisteminde parçalandıktan sonra serbest haliyle emilir ve %90’ı karaciğerde, %10’u ise diğer bölgelerde olmak üzere büyüme ve gelişme amacıyla depolanır.

A vitamini hakkında bilmeniz gereken herşey

A Vitamini İçeren Besinler Nelerdir

Bünye içerisinde hormon gibi davranan bu vitaminin farklı şekillerde vücuda alınması mümkündür. Örnek vermek gerekirse hayvansal gıdalarda preformed adı verilen öncül hali bulunmaktadır.

 A vitaminin temel maddesi beta karoten, aktif hali retinol ve depolanan formu retinil palmitat olarak adlandırılmaktadır.

Karaciğer gibi sakatatlardan, renkli sebze ve meyvelere kadar pek çok yerde bulunan A vitamini faydaları ile cilt ve göz kuruluğundan sivilce ve aknelere kadar pek çok sorunu engellemektedir.

Hatta görme yetisinin en iyi şekilde devam ettirilmesi için eşsiz bir role sahiptir.

Bu nedenlerle A vitamini eksikliği halinde doktorlar tarafından beslenme, ilaç takviyesi ve yaşam düzenlenmesini kapsayan kompleks bir tedavi programı uygulanmaktadır.

Ancak bu noktada unutulmaması gereken, her bileşen gibi A vitamininin de eksikliği gibi fazlalılığının zararlı olduğudur.

Fazlalılığı halinde saçlarda dökülmeler, tırnaklarda kırılmalar ve karaciğerde yağ birikimi gibi sorunlar meydana gelecektir.

A Vitamini Ne İşe Yarar?

A vitamini nedir konusuna hakim olmak adına şüphesiz ki bu vitaminin eşsiz faydalarından bahsedilmesi de gerekmektedir.

Çünkü formülünü bu derece önemli kılan vücudumuz için büyük öneme sahip olmasından ileri gelmektedir.

Bağışıklıktan görmeye kadar pek çok fonksiyonun devamlılığı için gerekli olan bu vitaminin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Depolanmış haldeki A vitamini vücudun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı savunmasını sağlar.
 • Cildin ve tırnakların doğal kılıfını oluşturur.
 • Böbrek, kalp ve akciğer gibi hayati organların fonksiyonel devamlılığını sağlar.
 • Göz retinalarının ışığı absorbe etmesini ve bu sayede görmenin gerçekleşmesini sağlar.
 • Hücrelerin büyümesini, gelişmesini, gerekli farklılaşma evrelerini tamamlamasını sağlar. Başta kemik hücreleri üzerinde bu alanda etkilidir.
 • Gece körlüğü, cilt kuruluğu gibi sağlık problemlerinin oluşmasını engeller.
 • Bu vitamini içeren meyve ve sebzeler sayesinde kansere yakalanma riskinin düştüğü kaydedilmiştir.
 • Özellikle beta karoten açısından zengin besinlerin yeterli miktarda alınması sayesinde ağız, akciğer ve kolon kanserleri önlenebilmektedir.
 • Bağırsak ile midedeki epitelyum dokunun ve ciğerler ile solunum yollarındaki mukoza katmanlarında yer alarak sindirim ve solunumun devamlılığında rol alır.

A Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Tip 2 diyabet türü bilindiği üzere sonradan gelişen ve doğru beslenmeyle kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır.  

Bu vitamini içeren besinlerin tüketilmesi halinde retionik asit adı verilen bir bileşen türevi vücuda girerek ve kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

Saç ve cilt güzelliği için doğal yöntemler arayan ve kozmetik ürünlerden ziyade içeriden sağlanan besin takviyesinin çok daha önemli olduğunu bilenler için de A vitamini takviyesi faydalarını gösterecektir.

Daha sağlıklı saçlar için kafa derisinde üretilen sebum adlı faydalı bir yağ katmanı ancak bu bileşenin varlığında doğal olarak üretilmektedir.

Bu sayede de saçların ya da derinin nem dengesi korunmaktadır.

Karotinoid isimli bir A vitamini türevi hücrelerde biriken serbest radikaller ve elektronlar ile savaşa girerek hem hücrelerin korunmasını sağlar, hem de DNA’ların hasarını engeller.

Çene kemiği, dişler ve diş eti sağlığı, bu bileşen sayesinde büyük ölçüde korunarak diş eti kanamaları, çekilmeleri gibi sorunlar önlenmektedir.

Günlük Alınması Gereken A Vitamini Ne Kadar Olmalıdır?

Hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklara sahip olan bu vitamin bulunduğu besin çeşitliliği sayesinde alınımını kolaylaştırmaktadır.

Ancak eksikliği gibi fazlalığı halinde de sorunlara yol açabilen bu özel bileşenin günlük alınması gereken ideal miktarlar şu şekildedir:

 • İlk 6 ayda 400 mcg.
 • 7. aydan 1. yaşa kadar 400 mcg.
 • 1 ve 3 yaş arasında 400 mcg.
 • 4 ve 8 yaş arasında 400 mcg.
 • 9 ve 13 yaş arasında 600 mcg.
 • 14 yaşından büyük erkekler için 900 mcg.
 • 14 yaşından büyük kadınlar için 700 mcg.
 • Hamilelik döneminde 770 mcg.
 • Emzirme döneminde  1300 mcg.

A Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Bu vitamini ya da retinol içeren besinleri beslenme programına uygun miktarlarda ekleyerek eksikliği ya da fazlalığı konusunda önlem almak mümkündür.

Karaciğer, yoğurt, peynir, keçi ve inek sütü, tereyağı, yağlı türlerdeki balıklar gibi hayvansal gıdalar ile ıspanak, tatlı patates, havuç, balkabağı, şalgam, pazı, kırmızıbiber, kabak gibi sebzeler ve mercimek gibi baklagiller, bu vitamini en fazla içeren besinler arasındadır.

A Vitamini Eksikliği Nedir?

İnsanların yetersiz beslenme alışkanlıklarına sahip olması vücudun fonksiyonlarında aksamalara neden olmaktadır.

Böyle durumlarda öncelikle görme kusurları meydana gelir.

Erken doğum, gelişmekte olan ülkelerde çocukların yetersiz bakımı, emzirme döneminde yetersiz beslenme, kistik fibrozis hastalığı gibi durumlar bu vitaminin eksikliği için risk arz etmektedir.

A Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

A vitamini eksikliği görsel olarak cilt, saç  ve tırnaklarda belirgin şekilde kendini göstermektedir.

Alitretinoin içeren ilaçların alınmasını gerektiren egzama gibi hastalıklar, cilt kuruluğunun yol açtığı kaşıntı ve yanma hissi, bu bileşenin yetersiz alınmasından kaynaklanabilmektedir.

Alitretinoin de cilt için A vitamini ilacı etkisi sağlayan bir takviyedir ve eksikliği halinde ciltte enfeksiyonlar meydana gelmektedir.

Yalnızca cilt değil, göz ve boğazda kuruluk da aynı şekilde mukoza katmanında ve göz yapısında aktif olarak rol alan bu besinin yetersiz alınması halinde yaşanan şikayetlerdendir.

Mukozanın vitaminlerce yoksun kalarak yetersiz salgılanması, epitelyum doku hücrelerinde sertleşmeye ve burun, sinüs, ağız ile idrar yollarının enfeksiyonlara karşı savunmasız bir hal almasına neden olacaktır.

Eksikliği uzun süre devam ettiği takdirde bünyede cilt sağlığı gibi telafi edilebilir ve gerekli takviyelerle düzeltilebilir olan sorunların yanı sıra kalıcı ve ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Pek çok hastalığa davetiye çıkaran bu durum karşısında daha bilinçli olmak için A vitamini eksikliği nelere yol açar, sorusunun yanıtına hakim olmamız etkili olacaktır.

 • Kısırlık
 • Gelişim geriliği
 • Enfeksiyonlar
 • Yara iyileşmelerinin yavaşlaması
 • Gece körlüğü, ilerleyen tablolarda körlük

Bu vitaminin yetersiz alınması halinde gerçekleşen ciddi sorunlar arasındayken, fazla alınması halinde ise karaciğer yağlanmasını tetikleyebilir.

A Vitamini Eksikliği Tanısı Nasıl Konmaktadır?

Göz muayenesinden yararlanılarak tanısı konabilen bu yetersizlik,  ek olarak kan testi ile de görülebilmektedir.

Kesin değerlere ulaşmak ve tam tanıyı koymak için daha çok tercih edilen kan testi, doktorunuz tarafından alınan detaylı aile geçmişi ve hasta özgeçmişi değerlendirmesi ile birlikte tedavi programının ortaya çıkarılmasında referans noktası olacaktır.

A Vitamini Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu sorunun yanıtı doğanın mucizesi olan besinlerde gizli olsa da eksikliğin ilerlemesi halinde ilaç takviyesi gerekli görülmektedir.

A vitamini ilaçları kesinlikle bilinçsizce kullanılmamalı, doktor tarafından yaşa, cinsiyete ve ihtiyaç oranına bağlı olarak belirlenmelidir.

Kapsül ya da tablet şeklinde piyasada bulunan bu ilaçların yanı sıra cilt üzerinde topikal krem şeklinde uygulanabilen vitamin takviyeleri de bulunmaktadır.

Sivilce ve akne kremlerinde yoğun miktarda bulunan bu bileşenin, Carovit ve Avicap isimli çeitleri ise ancak reçete ile temin edilebilmektedir.

Sağlık hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir