Ana sayfa » Köpekler » Profesyonellerin Köpeklerine Asla Yapmayacakları 8 Şey

Profesyonellerin Köpeklerine Asla Yapmayacakları 8 Şey

Son istatistiklere göre, sadece ABD’de 75 milyon evcil köpek var ve bunlar dünyada en çok evcilleştirilen hayvanlar arasında. Bir köpeğe sahip olmak ve eğitim vermek, bir insanın yaşayabileceği en güzel deneyimlerden biridir. Ancak, çoğu köpek sahibi köpeğinin sağlığını riske atabilecek bazı büyük hatalar yapmaktadır.

Burada hem sizin hem de evcil hayvanlarınızın hayatını değiştirecek bazı profesyonel köpek bakım ipuçlarını paylaşmaya karar verdik.

Diş Temizliğini İhmal Etmek

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, 6 köpek sahibinden 5’i evcil hayvanlarının dişlerini fırçalamıyor.

Bu nedenle veterinerler tarafından günde 50’den fazla diş ve diş eti hastalığının tedavisi yapılıyor.

Ne yazık ki, herhangi bir periodontal hastalık yaşayan köpeklerin genellikle % 65’i tedavi edilemez. Bu durum köpek sahiplerinin hastalık semptomlarını ihmal etmesinden kaynaklanmaktadır.

Köpekler genellikle dişlerinin fırçalanmasından hoşlanmaz ve bu nedenle onların dişlerini temizlemek oldukça zaman almaktadır.

Köpek sahiplerinin bu temizliği ihmal etmelerinin ana nedenlerinden biri budur. Ayrıca bazı evcil hayvan sahipleri köpeklerini kuru mama ile besledikleri için fırçalamaya gerek olmadığını düşünür.Bir köpeğin dişlerini fırçalamamak, diş eti iltihabı gibi ciddi iltihaplara yol açabilir.

Tüm köpek sahiplerinin evcil hayvanlarının dişlerini haftada en az 3 kez fırçalamaları tavsiye edilir.

Zincire Bağlı Bir Şekilde Uzun Süre Dışarıda Bırakmak

Bazen köpekleri kısa bir süre için dışarıda bırakmak, eğer açık havada olmaktan hoşlanıyorlarsa oldukça sağlıklıdır.

Ama zincire bağlı bir şekilde kalmaları olumsuz sonuçlar doğurabilir. Köpekler uzun süre bir alanda bağlı kaldıklarında doğal olarak içgüdüsel davranışları artmakta ve o alanı sahiplenmektedirler. Bu nedenle birisi onlara yaklaştığında çok agresif bir tutum sergileyebilirler.

Ayrıca sürekli olarak zincirlenmiş bir şekilde dışarıda kalan köpekler sahiplerinin onları sevmediğini bu nedenle onunla birlikte vakit geçirmediklerini düşünürler.

Bunun sonucunda kaçmanın yollarını arayacak ve kaçtıkları zaman bir daha asla geri dönmeyeceklerdir.

Köpeğinizi kısa bir süre için dışarıda bırakmanız gerekiyorsa ve ortam çok müsait değilse onun güvenliği için zincirlemenizde bir sakınca yoktur.

Köpeğini Arabada Bırakmak

Havalar ne kadar güzel ve serin olursa olsun, sera etkisi bir arabayı dakikalar içinde ısıtabilir ve bu arabada kapalı olarak bıraktığınız köpeğiniz için oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilir. Aşırı ısınan bir arabada ne kadar beklerlerse sağlıkları açısından o kadar kötüdür.

Bunun nedeni, köpeklerin sınırlı ter bezlerine sahip olmalarıdır, bu da onların ısıyı hissetmelerine ve insanlardan çok daha fazla ter atmasına neden olur.

Bazı ülkelerde bir köpeği arabaya bırakmak yasa dışıdır, çünkü yaşamı tehdit eden bir durumdur ve hayvan ihmali ve zulüm olarak kabul edilir.

Yani, bir yere ihtiyacınız varsa, köpeklere izin verilirse, köpeğinizi arabaya bırakmanızın bir seçenek olmaması gerektiğinden, her zaman köpeğinizi yanınıza alın.

Bir yere gittiğiniz zaman eğer yasak değilse köpeğinizi mutlaka yanınıza alın ve onları 3-5 dakikadan fazla arabanın içinde kapalı şekilde bırakmayın.

Arabada yalnız bırakılmış bir köpek görürseniz, sahibini bulmaya çalışmayı, aracın plaka numarasını almayı ve yetkilileri derhal haberdar etmeyi unutmayın.

Veteriner Kontrollerini Atlamak

Evcil hayvanınız oldukça sağlıklı görünüyor ve normal davranıyorsa, en az 6 ayda bir veterinere götürmeli ve bütün kontrollerini yaptırmalısınız.

Hastalanmadan önce hepimizin sağlıklı olduğunu ve bunun tüm canlılar için geçerli olduğunu unutmayın. Veterinerler, bizim hayvanlardaki fark etmediğimiz belirtileri tespit edebilir.

Bazı evcil hayvan sahipleri, köpeklerinin sağlık sorunlarını hızlı bir google aramasıyla teşhis edebildiklerine inandıkları için evcil hayvanlarının sağlığını ihmal ediyor.

Veterinerler tedavi edilmemiş hastalıkların altta yatan semptomlarını köpeğinizin yaşamını tehdit etmeden önce görebilmektedir.

Köpeğinizin iştahının değiştiğini veya nefes almada zorluk yaşadığını fark ederseniz, onu veterinere götürmek hayati önem taşır.

Aşırı Yemek Vermek

Küçük köpeğinizin görünüşüne ve hislerine hayran olabilirsiniz, çünkü tombul bir ayıcık gibi görünürler. Köpeğinizin aşırı beslenmesi uzun vadede sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir ve ömürlerini kısaltabilir. Ayrıca köpeğinizi aşırı beslemek hayvan istismarı olarak da kabul edilir.

Köpeğinizin kilosuna daima göz kulak olmak, onun yiyecek gereksinimleri ve diyetiyle ilgili bir veterinerle konuşmak önemlidir. Bu sayede evcil hayvanınız sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilir.

Köpeğinizin bir günde ihtiyaç duyduğu kalori sayısını ve köpeğinizin temel dinlenme gereksinimini tahmin etmek önemlidir. Evcil hayvanınıza sağlıklı yiyecekler verin ve yaptıkları egzersiz miktarını dikkate alın.

Şiddet Uygulamak

Ne olursa olsun köpeğinize vurmak uygun, yapıcı ve yasal bir davranış değildir. Evcil hayvanınızın da bir canı ve duyguları olduğunu unutmamalısınız. Bu kötü davranış sevimli dostunuzda travmatik sonuçlara yol açacaktır.

Eğer ona şiddet uygularsanız zamanla sizden uzaklaşacaklar ve iletişim kuramayacaklardır. Ayrıca yaptıkları her şeyin yanlış olduğunu düşünerek korkacaklardır ve bu onların eğitimini imkansız hale getirecektir!

Araştırmalara göre, köpekler olumlu eğitim yöntemlerine daha iyi tepki vermekte ve çok daha kolay eğitilebilmektedirler.

Onların kötü davranışlarını cezalandırmak yerine iyi davranışlarını ödüllendirmelisiniz.

Onları Cezalandırmak İçin Bir Yere Kapatmak

Bazı köpek sahipleri, köpeklerini eğitirken kafese kapatmayı ceza olarak görüyorlar. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi, bu durum köpeklerin çok iyi tepki vermediği olumsuz yöntemlerden biri olarak kabul edilir.

Bu durum köpeğinizde beklediğinizden daha zıt sonuçlar doğurabilir. Köpek sahibinin zihninde kafes köpek için rahat ve güvenli bir alandır.

Köpeğin zihninde ise, nedenini anlayamadığı bir şeyden dolayı utanmasına ve endişelenmesine neden olacaktır.

Her hangi bir durumda onları kapalı bir yerde bekletmeniz gerekiyorsa oynayabilecekleri oyuncaklarla birlikte, bir kaç dakikayı geçmeyecek şekilde, sakin bir odada bekletebilirsiniz.

Onlarla Yemeğini Paylaşmak

Uzman köpek mamalarının var olmasının nedeni köpeğinizin sağlığını riske atmadan ihtiyaç duyduğu tüm gerekli besinleri dengelemektir.

Büyük parlak gözleriyle size baktıklarında, yemeğinizden bir ısırık almayı beklerken onlara yiyeceklerinizden verirseniz bu uzun vadede onların sindirim sistemini ve sağlığını etkileyebilir.

Evcil hayvanınızın sağlığını düşünüyorsanız, onlar için özel olarak tasarlanan yiyeceklere sadık kalmalısınız.

Üzüm, kuru üzüm ve mayalı yiyecekler köpekler için ölümcül olabilir.

Bunların dışında köpek sahiplerine siz neler tavsiye edersiniz? Lütfen aşağıdaki yorumlarda belirterek evcil hayvan sahiplerinin bilinçlendirilmesine yardımcı olun.

Buraya tıklayarak ana sayfamıza ulaşabilir ve diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir