Ana sayfa » İsviçre » Bir Türk’ün Gözünden İsviçre’de Yaşam: İsviçre’den Emrah

Bir Türk’ün Gözünden İsviçre’de Yaşam: İsviçre’den Emrah

İsviçre’den Emrah ben! Belki yeni tanışıyoruz, belkide uzun zamandır youtube üzerinden beni takip ediyorsunuz.

Her iki durumda da sizlere kim olduğumu neden YouTube kanalı açtığımı ve İsviçre hakkında tüm merak ettiklerinizi anlatıyorum.

Bu yazımda; İsviçre’ye vize başvurusu nasıl yapılır? Nasıl yerleşilir? Çalışma izni nasıl alınır? Nasıl geçinilir? Market ve araba fiyatları gibi pek çok sorunun yanıtını bulabilir ve İsviçre’de yaşam hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

O zaman hadi birlikte İsviçre’de yaşam hakkındaki tüm bilgileri ve bunların yanı sıra bilinmeyenleri keşfetmeye…

İsviçre’den Emrah Kimdir?

Kanalımla ve İsviçre’de yaşam hakkında merak edilenler hakkında bilgi vermeden öncesinde, kendimden bahsetmekle başlamam daha doğru olacaktır.

İsviçre vize başvurusu

İsviçre’de Yaşam

Ben Emrah Otman, Türkiye doğumluyum ve evlendikten sonra İsviçre’ye yerleştim.

Ancak bu noktada genel algının aksine İsviçre’ye taşınmak için evlenmediğimi ve evlendiğim için ülke değiştirdiğimi belirtmeliyim.

Videolarda da sıklıkla görebileceğiniz üzere eşim Ayşegül ile birlikte Yaman ve Eymen adında iki oğlum var.

İş hayatımdan bahsetmem gerekirse; bir aile şirketimiz mevcut ve ben bu aile şirketinde şoförlük yaparak burada kanton adı verilen farklı şehirlere seyahat ediyorum.

Tüm bu iş ve aile hayatına ek olarak artık takipçilerim için hem eğlenceli hem de bilgilendirici olduğuna inandığım videolarım ile YouTube kanalımla yer alıyorum.

isviçre'de yaşamak

İsviçre Hakkında Herşey

Neden YouTube Kanalı Açtım?

Senelerdir sıkı bir YouTube takipçisi olarak farklı kanalları takip ediyor ve haliyle pek çok video izleme fırsatı ediniyorum.

Bu videolardan bazıları bende büyük bir beğeni yaratırken tabi bazı videolar için ise zaman kaybı demekte yanlış görmüyorum.

İşte kendi kanalımı açmama da tam olarak bu zaman kaybı diyebileceğimiz videoların vesile olduğunu söyleyebilirim.

Yurtdışında yaşıyor olmama karşın çevremin hala %80’ininin Türkiye’de olması nedeniyle İsviçre’de yaşamak hakkında sıklıkla farklı sorular alıyorum.

Yurtdışında bir Türk olarak koşullar, kurallar, aktiviteler ya da gezilecek yerler hakkında aldığım sorular beni bu konseptte bir kanal oluşturmaya yönlendirdi.

Şoför olarak çalışmakta olmamanın verdiği farklı yerler görebilme avantajını da hesaba kattığımızda gerek ailemle gerek tek başıma, elimde bulunan ekipmanlar çerçevesinde takipçilerime farklı güzellikleri aktarmayı ve gösterebilmeyi hedefliyorum.

İsviçre’de gezilecek yerler konusu ne kadar geniş bir alana sahip olsa da tabi ki kanalım içerisinde yalnızca seyahatler yer almayacak.

Takipçilerim için şakalardan, eğlenceli aktivitelere kadar pek çok alanda bu ülkede yaşam hakkında bilgi edinebileceğiniz bir platform yaratmayı amaçlamaktayım.

Bu amaçla normalde yakın çevremin de bildiği üzere çok sık yemek ayırt eden biri olmama rağmen en değişik bulunan lezzetleri bile sizler için tatmam da işin içine dahil!

Yurtdışında yaşamakta olan insanların Türkiye’de yaşayanlara göre ne gibi alışkanlık farklarının olduğunu en eğlenceli dille anlatmaktan, YouTube’un yakalanması gereken en popüler trendlerine dair videolarına, özenle kurgulanmış şakalardan bir günü nasıl geçirdiğimize kadar her konuda videolar bulabileceğiniz kanalımda buluşmak dileğiyle…

İsviçre’de Gezilecek Yerler

Şüphesiz her ülke gibi kendi içerisinde pek çok doğal güzellik ve görülmesi gereken değer barındıran bu ülkede sizler için görülmesi gereken yerleri araştırmaya ve videolarım aracılığıyla yayınlamaya devam etmekteyim.

Blausee ile başladığım İsviçre gezilecek yerler listesini takipçilerim için genişletmeye devam etmekteyim.

Seyahatinizi planlarken İsviçre iklimi hakkında bilgi sahibi olmanızın avantajlı olacağını düşünüyorum. İsviçre Alpleri ülkenin neredeyse %60’ını kapladığından soğuk bir iklimin hakim olduğu bilinmelidir.

Sene boyunca dağlık bölgelerde hava eksilerde seyrederken, deniz seviyesinde kalan ovalarda yazın bu sıcaklık 25 dereceye kadar yükselir.

Alçak şehirlerde yaz gecelerinde hava 10 derece dolaylarında olurken, ülkenin güney kesimi ise her daim yağış alır.

Blausee

Basel’den yola çıkıp Bern’e doğru yola çıktığınızda Blausee adı verilen ve Dünyanın 8. Harikası olmaya aday bir göl mevcut.

Videolarımda ve fotoğraflarımda detaylarını görebileceğiniz göl, dibinin tamamen görünmesi ile hayranlık uyandırıyor ve kesinlikle İsviçre’de görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Gölün park ücreti 4 saat için 3 Euro ve giriş ücreti ise kişi başı 8 Euro şeklinde.

Interlaken- Harder Kulm

Avrupa’nın en yüksek noktası ve en yüksek tren istasyonunun ev sahibi olan Interlaken bölgesi,Bern kantonunda yer alan bir cennet.

Interlaken- Harder Kulm

İsviçre Gezilecek Yerler

İsviçre gezisi içerisinde mutlaka uğranması gereken bölgelerden biri olan Interlaken adını Alp göllerlinin arasında kalmış olmasından alıyor.

Arası trenle 5 dakika, yürüyerek 15 dakika olan West ve Ost şeklinde iki terminali bulunan bölgenin mükemmel bir doğal ortam olduğunu eklemeliyim.

Rhine Falls

Schaffhausen kantonunda yer alan Zürih’te bulunan Rhine Falls, Avrupa’nın en büyük şelalesi olarak mutlaka görülmesi gereken bir diğer doğal güzellik.

150 metre genişliğe ve 23 metre yüksekliğinde olan şelale turistlerden yoğun ilgi görüyor.

Mainfeld  ‘’Heidi Kasabası’’

Küçüklüğümüzde hepimizin Japonlar tarafından yapılan çizgi filmini izlediği ve Johanne Sypri tarafından yazılan dram romanının başkahramanı Heidi’nin köyü turistlerin uğrak noktalarından.

İsviçre de gezilecek yerler

Alplerin sıradan köylerinde de görebileceğiniz doyumsuz manzara, tertemiz hava ve köy hayvanlarının yanı sıra burada Heidi’nin ve dedesinin yaşadığı rivayet edilen bir de küçük kulübe yer alıyor.

Böylece İsviçre tarihi, edebiyatı ve doğası bu küçük kasabada bir araya geliyor.

Jungfraujoch

İsviçre gezisi içerisinde bulunması gereken bir diğer nokta olan Jungfraujoch, aslında Mönch ve Jumgfrau arasındaki en dar nokta ve aslında bir geçit.

İsviçre gözlem evi isviçrede gezilecek yerler

Ancak sene boyu karlarla kaplı bu özel bölgeyi asıl önemli kılan özelliği Avrupa’nın en büyük gözlem evine ev sahipliği yapması.

Pilatus Dağı

Finiküler ya da teleferifle yükseklerine çıkılabilen Pilatus Dağı, 2132 metre yüksekliği ile görülmemiş manzaralar sunuyor.

İsviçre Pilatus Dağı gezilecek yerler

Bu finiküler dünyanın en dik dişli aracı olmasıyla heyecanlandırırken, bölgeyi ziyaret edeceklerin sıcak günlerde dahi tedarikli gitmesini önerebilirim.

İsviçre Hakkında İlginç Bilgiler

İsviçre hakkında bilgi almak isteyenler tarafından yaygın merak konuları kadar ülkenin şaşırtan ya da fazla bilinmeyenler yönleri de sıklıkla aldığım sorular arasındadır.

Bu nedenle sizlerden gelen sorular doğrultusunda videolarımda da detaylarını aktardığım üzere ülke hakkında şu şekilde bahsedebiliriz:

İsviçre yüz ölçümü285 kilometrekare olan bir ülke olmakta, daha rahat anlaşılabilecek şekilde açıklamak gerekirse Türkiye’nin yüzölçümü en geniş şehri olan Konya’dan yaklaşık olarak 2500 kilometre kadar büyüktür.

İsviçre nüfusu ise 2016 yapılan gerçekleştirilen sayıma göre 8.372.000 kişi olarak tespit edilmiştir.

Bu nüfusun %23’ünü ise Türk, Arnavut, Sırp, İtalyan, Fransız gibi farklı yabancı uyruklar oluşturmaktadır.

Rakamlara bakıldığında ise ülkenin Konya’dan biraz büyük olmakla birlikte İstanbul nüfusunun yarısı kadar insan barındırdığını söylemek mümkün olmaktadır.

İsviçre dili anayasada yer alan tek bir dil olmamakla birlikte, ülkede farklı azınlıklar tarafından kullanılan diller konuşuluyor; yani Almanca, Fransızca, İtalyanca ve eski Alp köylerine özgü bir dil olan Romanşça.

Konumları gereği İsviçre Türkiye saat farkı 2 saattir. Türkiye İsviçre’den 2 saat ileridedir.

Batı Avrupa’da bulunan İsviçre nerede sorusunun yanıtını detaylandırırsak, ülkenin kuzeyde Almanya, batıda Fransa, güneyde İtalya, doğuda Avusturya ve Lihtenştayn ile komşu olduğunu söyleyebiliriz.

Gelelim en çarpıcı maddelerden birine; ülke, tüm dünya üzerinde doğrudan demokrasiyle yönetilen tek ülkedir.

Peki bu ne anlama geliyor?İleri demokrasinin bir örneği olan bu yönetim biçiminde herhangi bir sıfatı bulunmasa dahi isteyen ülke vatandaşı anayasaya yasa önerisinde bulunabiliyor ya da yasaya itiraz edebiliyor.

İsviçre devlet başkanı bulunmamakta, çünkü devlet başkanının görevlerini yerine getirmekte olan 7 kişilik bir konsey mevcuttur.

İsviçre başkenti Bern olarak bilinse de aslında anayasa içerisinde bunu destekleyen bir madde bulunmamaktadır.

Yani Bern fiili başkent olmakta ancak ülkenin aslında bir başkenti bulunmamaktadır ve İsviçre şehirleri kendi içerisinde farklı kurallarla yönetilir.

Türkiye’de il kavramı burada kanton olarak adlandırılmakta ve 26 farklı kanton ile bu kantonun kendine ait plakaları, yasaları, mahkemeleri ve yönetim şekilleri mevcuttur.

Örnek vermek gerekirse bir kanton içerisinde trafik kuralları ihlali nedeniyle para cezasına çarptırılırken, seyahatiniz esnasında başka bir kantonda ülke içinde böyle bir ihlalde bulunduğunuz için hapis cezasına çarptırılabilirsiniz.

Yani kantonlar içerisinde ülke genelinde yasak olanların yaptırımlarının da farklı olduğunu söylemek mümkündür.

Ülkenin adıyla birlikte anılan pek çok ünlü ürünü mevcuttur. Örneğin İsviçre Alpleri eteklerinde doğal ortamda üretilen raclette, gravyer, emmantel gibi farklı türleri olan ve delikli görünümü ile bildiğimiz İsviçre peyniri dünyaca ünlüdür.

İsviçre’de Yaşam Hakkında Bilgiler

İsviçre’ye Nasıl Yerleşilir?

Sosyal medya hesapları üzerinden aldığım sorular içerisinde en çok dikkat çeken konu olan İsviçre’ye nasıl yerleşilir sorusuna dair yanıtları videolarımda olduğu gibi yazımda da açıklamaya çalışacağım.

İsviçre’ye yerleşmek için akla gelen ilk yol olan evlilik, bilinmelidir ki kesinlikle gerçek bir evlilik olmak zorundadır.

Kâğıt üzerinde yalnızca yurtdışına yerleşmek amacıyla yapılan evliliklerin hapis cezasına kadar varabilen sonuçlar doğurabildiği unutulmamalıdır.

Evlilik yoluyla ülke değiştirmek isteyenlerin gerçek bir evlilik yapmak zorunda olduğunun altını çizdiğimize göre, gelelim çalışmak için yurtdışına gelme konusuna…

İsviçre’de çalışma izni almak ve bu amaçla oturum izni almak için ülkede bulunan ilgili herhangi bir firmaya özgeçmişinizi yollamanız gerekmektedir.

Firma sizinle ilgili gerekli bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonrasında tarafınıza davet gönderilmekte ve izin almaya dair tüm işlemler firma tarafından halledilmektedir.

İltica etme yoluyla ülkeye yerleşmek isteyenler için gerekli aşamaları şu şekilde 8 adımda özetleyebiliriz:

1. İltica yoluyla oturum izni elde etmek için öncelikle Dublin prosedürü hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin aldığı karar doğrultusunda tüm Avrupa içerisinde Yunanistan hariç herhangi bir ülkeye ayak basıp sonrasında İsviçre’ye iltica etmek için başvuruda bulunmanız ne yazık ki kabul edilmemektedir.

Öncelikle iltica etmeyi amaçladığınız ülkeye ya da Yunanistan’a seyahat etmeniz ve sonrasında iltica için gerekli işlemlere başvurmanız gerekmektedir.

2. Yunanistan üzeri ya da direkt, nasıl olduğu fark etmeksizin ülkeye giriş yaptıktan sonrasında vizenizin bitiş süresine kadar ülkede kalmalısınız.

Bu süre içerisinde hayatınızı devam ettirmeyi amaçladığınız ülkenin ne gibi koşulları ve aradığınız özelliklere sahip olup olmadığını araştırmaya başlayabilirsiniz.

Tercihen burada yaşamakta olan arkadaş ya da akrabalarla birlikte şehirleri tanımaya çalışın.Kendinize ‘Ben İsviçre’de yaşam için hazır mıyım? sorusunu sorduktan sonra yanıtınız olumluysa işlemleri başlatmanız gerektiğini unutmayın.

3. İltica başvurusuna karar verilmesiyle birlikte gidebileceğiniz, saat akşam 17.00’dan sonra gidebileceğiniz 6 farklı iltica başvuru merkezi mevcuttur.

Saat 17.00 sonrasında yapılan başvurularda içeri giriş yapıldıktan sonra dışarı çıkış izni olmadığı ve sabah saatlerine kadar bekleme yapılacağını söylemekte de fayda olacaktır.

İsviçre vizesi başvuru merkezi adresine ulaşmanız halinde güvenlik görevlisi tarafından karşılanır, belgelerinizi ve özel eşyalarınızı teslim ettikten sonra güvenlik taramasının ardından bilgilerinizi beyan edebileceğiniz bir form dolduracaksınız.

Yapılan daha da kapsamlı bir güvenlik taraması sonrasında temel ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz (uyku, banyo, tuvalet vb.) bir toplu yaşama alanına yani bir odaya götürülecekseniz.

Buna ek olarak özel ihtiyaçlarınız için sizlere haftalık 21 frank harçlık ödemesi yapılacaktır.

1 ila 3 hafta kadar bir zaman saat 17.00’ye kadar izinli olmak kaydıyla dışarı çıkma izniniz bulunmakta.

Sürecin ardından mülakat yapılmakta ve farklı bir kantona transferiniz yapılmaktadır.

4. İsviçre sığınma izni için ilk başvurunun ardından 26 kanton bulunan ülkede, yetkililer tarafından yönlendirildiğiniz ve başvuru merkezinizden farklı olarak giriş çıkış saati konusunda özgür olduğunuz bir kantona transferiniz gerçekleştirilecektir.

Yeni merkeze gelmenizle birlikte sizlere yeni bir kimlik verilmekte ve 5 dakika gibi kısa bir sürede yenilenen bu kimliği 6 ayda bir yenilemeniz gerekmektedir.

Gitmiş olduğunuz kantona bağlı olarak da alacağınız haftalık ödeme 70-110 frank aralığında değişiklik göstermek suretiyle artacaktır.

Mülteci dostu sosyalist dernekler ise sizlerin pek çok ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilecektir.İkinci başvuru merkezine gelmenizle birlikte çevreyi daha gözlemlemeniz ve dili öğrenmeye çabalamanız önerilmektedir.

Sürecin sonrasında sizlere ikinci bir görüşme için davet gelecek ve bu görüşme ilkine göre çok daha kapsamlı olacaktır.

Görüşme için 7-20 gün gibi bir süre öncesinden haberdar edilecekseniz. Süreç içerisinde herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti konsolosluk ya da temsilciği ile görüşmeniz kesinlikle yasaktır.

İsviçre iltica yapma talebiniz, TC temsilcilikleri ile görüştüğünüz saptandığı halde tüm süreç iptal edilmektedir.

5. İsviçre iltica başvurusu yapılması ile gerçekleştirilen ilk görüşmenin ardından soruları soran kişi, tercüman, görüşmeyi kaydeden kişi ve İnsan Hakları Kurumu’ndan bir yetkili ile ikinci bir görüşme yapmanız gerekecektir.

Birinci görüşmede yolculuğunuzla ilgili sorulan sorular, tutarlılığınızı ölçebilmek adına tekrar sorulacaktır.

Aileniz, Türkiye’deki yaşamınız, eğitim hayatınız ve İsviçre’ye iltica amacınız sorulacak diğer konulardır.

Belirttiğiniz her kelimenin kaydedilecek olduğunu unutmadan cevap vermeniz gerekmektedir.

Cevaplarda çelişki görülmesi halinde süreç oldukça riskli bir şekilde ilerleyecektir.

Ayrıca vermiş olduğunuz belgeler üzerinden hakkınızda ilgili kurumlarla görüşülerek araştırma yapılmış olduğunu unutmadan, dürüstlükle cevap vermeniz şarttır.

Söylediklerinizin kaydının çıktısının alınması ve sizin bu beyanınızı imzalayarak onaylamanızla görüşme sona erer.

6. Sizlere en geç 2 sene içerisinde olmak kaydıyla olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapılacaktır.Olumlu yanıt almanız halinde mülteci ya da işçi statüsü olarak iki farklı türü mevcut olan B kimliklerin mülteci statüsünde olanını almaya hak kazanmış olacaksınız.

Size gelecek olan bu kimlik sayesinde oturma iznini de almış bulunursunuz. Hatta oy vermek haricinde çalışmak, eğitim almak gibi pek çok hakka sahip olursunuz.

Türkiye’den gelen pek çok kişinin tercih ettiği üzere İsviçre’de eğitim alma isteğiniz halinde, bulunduğunuz kantondan maddi destek almanız mümkündür.

Bir diğer İsviçre oturma izni ise F tipi oturma iznidir. Bu izin türü genellikle iltica başvurusu kabul edilmemesine rağmen İsviçre Başkonsolosluğu tarafından kendi ülkesine savaş vb. nedenlerden dolayı geri gönderilemeyen kişilere sağlanmaktadır.

Her sene yenilenme şartı taşımakta ve çalışma izninin yanı sıra yalnızca bazı kantonlarda ev kiralama ve eğitim alma hakkı da sağlamaktadır.

7. İsviçre iltica başvurusu sonrasında tehlike ya da baskı gördüğünüze ikna olmamaları halinde, yetkililer iltica başvurunuzu reddetme hakkına sahiptir.

Başvuran kişinin ise ret halinde iki kereye mahsus itiraz hakkı bulunmaktadır. İkinci kez itiraz en üst mahkeme kurumlarınca incelemekte ve tekrar reddedilme halinde kişinin anında ülkeyi terk etmesi istenmektedir.

8. Son maddeye geldiğimizde ise öncelikle İsviçre iltica talebinin kabul almasının, diğer ülkelere yapılan başvurulardan çok daha zor olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Başvuru sonrasında pek çok farklı kültür ve ülkeden kişi ile aynı ortamda yaşayacak ve bu kişilere karşı yaklaşımınız dahi gözlemlenerek görevliler tarafından yetkililere görüşmeniz öncesinde bildirilecektir.

İsviçre şehirleri içerisinde önyargılarınızı yıkmanız, sürekli olarak size gelecek mektubu beklemek yerine kendinize faydalı uğraşlar bulmanız ise başvuru sürecini en rahat şekilde atlatmanızı sağlayacaktır.

Gündelik dışarı çıkma izinlerinizde polisle herhangi bir olumsuz konuşmanız olmaması ve İsviçre’ye gelişten itibaren kendi kültüründen olan insanlarla daha az görüşmesi de aranan diğer kurallardır.

Sürecin sabır ve çaba gerektiren, zor ve süresi öngörülemeyen bir süreç olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Süreç boyunca olabildiğince kendinizi kültürü ve dili keşfetmeye odaklamanız, en mantıklı zaman geçirme yöntemi olacaktır.

İsviçre Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre’de lisans, lisansüstü ya da doktora derecesinde eğitim almak isteyen Türkiye vatandaşı öğrencileri için öğrenci vizesi şartı bulunmaktadır.

Peki gelelim asıl soruya: İsviçre öğrenci vizesi nasıl alınır?

Ülkede herhangi bir dil kursu, lisansüstü programı ya da doktora derecesinde bir programa başvuru yaptıktan sonrasında aldığınız onay kağıdıyla birlikte öğrenci vizesi başvurusu için hak kazanmış olursunuz.

Bu doğrultuda alabileceğiniz öğrenci vizeleri ise Schengen C vizesi ve B vizesi olarak ikiye ayrılmaktadır.

Bunlardan biri kısa süreli diğeri ise uzun süreli oturum izni tanır. Kısa süreli İsviçre vizesi yani C vizesi ile 3 aydan kısa süren dil kursu gibi programlara katılma imkanı yakalamış olursunuz.

Ancak doktora gibi uzun süreleri kapsayan programlar için Schengen B vizesi yani uzun süreli vize almanız ise ülkede şart koşuluyor.

İsviçre vize başvurusu,  başvurmuş olduğunuz programın başlangıç tarihinden en fazla 6 ay en az 10 hafta öncesinden yapmanız gerekmektedir.

Kısa süreli vizeler için 10-15 gün, uzun süreli olanlar için ise 8 ila 10 haftalık bir bekleme süresi öngörülmektedir.

İsviçre öğrenci vizesi başvurusu esnasında yetkililer tarafından herhangi bir dil bilme şartına tabi tutulmazsınız.

Ancak dahil olduğunuz program yabancı dil bilmeyi gerektiriyorsa bu durumda konsolosluk ve eğitim kurumu arasında iletişim gerçekleşebilmekte ve sizden farklı testlerde başarı göstermeniz istenebilmektedir.

İsviçre’de yüksek lisans programına başvurmuş olmanız halinde onay aldığınızı, eğitiminizin ve maddi durumunuzun ülkede ikamet etmek için elverişli olduğunu ve yurtdışında kalacağınız yere dair bilgileri belgeler aracılığıyla beyan etmeniz gerekmektedir.

İsviçre vize ücreti ödenmesi ve başvuru kabulüyle birlikte, belgelerinizi sunarak ülkeye ayak basmanız halinde ilk 14 gün içerisinde ‘’yabancılar şubesi’’ne giderek kaydınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Kayıtla birlikte sizlere B oturum izni denen bir kart verilecektir ve bu kartın adresinize teslimine kadar ülkeden ayrılmanız için izniniz yoktur.

Biyometrik kartınızın süresini ise İsviçre eğitim programınız devam ettiği sürece uzatılabildiğini bilmeniz faydalı olacaktır.

Haftada toplam 15 saatlik olma kaydıyla okul döneminde yarı, tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışma hakkına sahip olan öğrencilere ne yazık ki ailelerini yanlarına alma hakkı tanınmamaktadır.

Kısa dönem İsviçre öğrenci vizesi için gerekli belgeler;

 • Geçerli bir pasaport
 • Vize başvuru formu ( İngilizce, tam ve doğru şekilde doldurulmuş)
 • 2 adet güncel biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Kaza durumlarını kapsayan bir sağlık sigortası
 • Eğitim masraflarını karşılayabilecek bir sponsor varlığına dair belge
 • Kayıt yapılan programın onay verdiğini ve talep edilen ücretlerin ödendiğini gösteren belgeler

şeklinde sıralanabilmektedir.

Eğitim amaçlı İsviçre oturum izni ile uzun dönem kalacakların alması gereken vize için istenen belgeler ise kısa dönem vize başvurusu belgelerine ek olarak;

 • Kişinin ülkeyi tercih nedenini ifade ettiği bir motivasyon mektubu
 • Tanınmış bir kuruma kaydınızı ve ücretlerin ödendiğini gösteren belgeler
 • Özgeçmiş
 • Önceki eğitim kurumlarınıza ait belge ve diplomalar
 • Vize bitiş tarihi itibariyle ülkenin terk edileceğini kabul eden onay belgesi

sunmaları gerekmektedir.

İsviçre Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İsviçre çalışma vizesi ve oturum izni ile ilgili sorular, aldığım en sık sorulardan biri olmakla birlikte, ülkede yaşayan biri olarak konuyu özenle açıklamam ve merak edilen yönleriyle ele almam gerektiğini düşündüm.

Öncelikle konuya dair belirtmem gereken durum, vizeniz olsa dahi ülkeye giriş yapmanızın çalışmanız için yeterli olmadığını bilmenizdir.

Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar ne yazık ki ülke içerisinde çalışmak ve para kazanmak için çalışma ve oturum izni alma zorunluluğundadır ve bu süreç duruma göre zorlayıcı olabilmektedir.

Türkiye’de olduğu gibi yurtdışında da farklı sektörlere göre İsviçre’de iş ilanı veren siteler mevcuttur.

Yapmayı arzuladığınız değil, üzerine tecrübeniz olan alanınızda iş seçmeniz ve bu alandaki işlere CV göndermeniz ise sizi avantajlı kılacaktır.

Uygun bulduğunuz iş ilanını bu siteler aracılığıyla seçtikten sonrasında Almanca ya da Almanca bilmiyorsanız en azından İngilizce olarak hazırladığınız CV dosyanızı ilan yetkililerine iletmeniz gerekmektedir.

Özgeçmişiniz içerisinde kendinizden ve tecrübelerinizden detaylı şekilde bahsetmeniz oldukça önemlidir.

Başvurunuzun olumlu karşılanması halinde büyük bir ihtimalle Skype üzerinden görüşme sağlanacaktır ve bu görüşme ile dil yetenekleriniz başta olmak üzere sahip olduğunuz özellikler incelenecektir.

Başvuru yaptığınız iş, alanınızda nadir görülen bir özelliği gerektiriyor ve siz bu özelliği taşıyorsanız ya da firmanın acil eleman ihtiyacı bulunuyorsa İsviçre iş başvurusu talebiniz bir görüşme olmaksızın da kabul edilebilmektedir.

Görüşmenin olumlu sonuçlanması halinde seyahat daveti alır ve seyahatiniz esnasında iş şartları da ya da ortamının sizlere tanıtılması sağlanır.

Anlaşmanın sağlanması halinde Türkiye’ye geri dönerek sizden istenen belgeleri temin etmeniz ve İsviçre vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Eş zamanlı olarak yurtdışında bulunan firma ise sizin adınıza çalışma iznine yönelik işlemleri başlatmaktadırlar.

Sizlere belgelerinizi sunarak yurtdışına gitmeniz ve kaydınızı gerçekleştirmenizle birlikte çalışma ve oturum izni sağlanmaktadır.

Zaman içerisinde kartı çıkarma ya da yenilenme kuralları ise güncellenmekte olup pek çok vatandaş zamanla gelişen dil yetenekleri doğrultusunda bu işlemleri daha hızlı ve kolay bir şekilde halledebilmektedir.

Özetle; firmaya başvurunuzun kabulü, sonrasında firma ve sizin ortaklaşa işlemleri başlatmanız halinde İsviçre çalışma izni almanız mümkün olmaktadır.

Yapılan her olumlu ya da olumsuz geri dönüş yeni bir tecrübe anlamına geleceğinden zamanla kendinize uygun bir iş bulmak kadar prosedür hakkında da bilginiz artacaktır.

İsviçre’de Asgari Ücret ile Nasıl Yaşanılır?

26 kantonu bulunduğundan bahsetmiş olduğumuz ülkede, kantonlar arasında tıpkı kurallar ve yönetim gibi asgari ücret farklılık gösterebilmektedir.

Ancak ortalama bir sayı belirtmek gerekirse, İsviçre asgari ücret ödemesi için 3500 frank denebilmektedir.

Ancak sayının görür görmez döviz kuru ile çarparak heyecanlanmadan önce giderlerin ne denli fazla olduğundan, hatta giderlere göre asgari ücretin ne denli normal karşılanabileceğinden bahsetmem daha doğru olacaktır.

İsviçre ev kirası, mecburi sağlık sigortası (işverenin temin ettiği sigortadan ayrı olarak), telefon ve elektrik faturası, mutfak masrafları ve kişinin sosyal yaşamına dair masraflar olmak üzere sabit bir gider listesi sahibi olacağınız bir ülkedir.

Örneklerle bu giderleri somutlaştırmak gerekirse;

 • 65 metrekare, 2+1 bir dairenin kirası ortalama 1300 frank (ısınma ve su faturası kiraya dahil olmak üzere),
 • Sağlık sigortası iki çocuklu ve iki ebeveynli bir aile için 890 frank
 • Telefon ve internet faturası (aynı şirkette kaynak aldığı varsayılarak) 75 frank
 • Elektrik faturası (üç aylık gelen ancak aya bölünerek belirtilen) 25 frank
 • Mutfak giderleri ise 250 frank

şeklinde ortalama rakamlarla listenebilir. Tüm bunlara ek olarak Türkiye’de ürünlere yansıtılan TRT payı ise bu ülke için senelik alınmakta, dörde bölünerek ödenmekte ve ayda ortalama 30 franka denk gelmektedir.

Arabanızın olmaması halinde aylık 100 frank ile aile abonelik kağıdı almanız halinde toplu taşımadan tüm aile üyelerinin ise faydalanabileceğini ekleyerek ulaşım masrafı için de 100 frank denebilmektedir.

Bahsedilen fiyatlar minimumda tutularak belirtilmiş olup çocukların İsviçre eğitim ücreti ya da giyim masrafı gibi giderler listeye dahil edilmemiştir. Bu durumda kalan miktar 830 frank olmaktadır.

Ailelere çocuk başına 200 frank devlet ödeneği, belediye tarafından belirlenen asgari aile geçim oranının altında kaldığınızı beyan etmeniz halinde alabileceğiniz geri ödemesiz kira yardım ödemesi, çocukların kreşe gitmesi ve kreşin ücretli olması halinde kreş ücretinin ödenmesi ise tablonun kesinlikle düşünülmesi gereken avantajlı yanlarıdır.

İsviçre köyleri ise doğal güzelliğine ek olarak maliyetin daha düşük olmasıyla yalnızca gezme için değil yaşama için de farklı birer alternatif oluşturmaktadır.

İsviçre asgari ücret ile yaşam standardını düşünürken hayat pahalılığını da dahil etmeniz gereken bir ülkedir.

Çünkü ülkenin hayat pahalılığı gerçekten yüksek olmakla birlikte Türkiye’ye yapacağınız seyahatleriniz için birikim yapma isteğiniz de öngörülmektedir.

Birikim yapmanın yanı sıra ülke içerisinde aileyle birlikte keyifli ve rahat zaman geçirmek adına kendinizi geliştirmeniz ve İsviçre çalışma dünyasının farklı deneyim fırsatlarına açık olmanız gerekebilecektir.

Yaşam pahalılığı, gıda ücretleri gibi farklı konularda almış olduğum soruların ise videolarımı izleyerek cevaplarını detaylıca öğrenebilirsiniz.

İsviçre Şehirleri Hangileridir?

2017 yılında yapılan nüfus sayımına göre 8.327.126 kişinin yaşadığı İsviçre’nin başkenti Bern’dir. Başkent Bern ile;

 • Basel
 • Zürih
 • Cenevre
 • Lozan
 • St.Gallen
 • Davos
 • Lugano
 • Montreux
 • Zermatt
 • Weissbad
 • Vevey
 • Villars
 • Luzern

şehirleri ülkede bulunan en ünlü şehirler arasındadır.

İsviçre’de Gündelik Yaşam

İsviçre’de yaşam ve gündelik görevlerin önemli bir kısmı olan otopark sisteminden bahsetmek, Türkiye’de yaşadığımız bir sorunun yurtdışındaki yansımasından bahsetmek olacaktır.

Ben İsviçre’de ev önünde bulunan park alanı için 40 Frank aylık ödeme yaparak dilediğim park hakkına sahip oluyorum.

Park alanları beyaz çizgilerle yol üzerinde belirtilmiş olup beyaz çizgiler arasında sınırsız ve dilediğiniz süre park hakkına sahipsiniz.

Mavi çizgiler ise tıpkı beyaz çizgiler gibi yolun park alanlarını gösteren ve belirli süre sınırı olan çizgilerdir.

Sizlere verilen bir karta işlenen bilgiler doğrultusunda mavi çizgiler arasında ne süre ile kaldığınız polis tarafından kontrol edilmektedir.

İsviçre evleri ve apartman yaşamından bahsedecek olursak evinizin önünden çocuklarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz basket sahaları ya da oyun parkları gibi alanlara sahip olmaktasınız.

Kendi zevkleriniz için sahip olduğunuz imkanlar arasında İsviçre alkol fiyatları hakkında konuşmamak olmaz.

Çünkü Türkiye’de ciddi bir bütçe ayrılmasını gerektiren alkol fiyatları ülkede oldukça ucuz. Ayrıca kısa bir araba ya da tramvay gibi toplu taşıma seyahatiyle ulaşabileceğiniz

Almanya marketlerinde de alkol fiyatları gerçekten alışılmışın dışında uygunlukta.

Örnek vermek gerekirse 0.7 litre Absolut votka fiyatı 14.49 Euro, yine 0.7 litrelik Jack Daniel’s viski 18.99 Euro şeklinde marketlerde satılmaktadır.

İsviçre içki fiyatları gibi et fiyatlarından da bahsetmek gerekirse; hindi etinin kilosu 5.49 Euro, karışık kıymanın kilosu 3.99 Euro, Adana kebap kilosu 6.49 Euro, dana kuşbaşı 6.99 ve kuzu kuşbaşı 9.99 Euro olarak, sıradan bir Türk marketinden içiniz rahat şekilde alışveriş yapmak mümkün olmaktadır.

Görüldüğü gibi birim fiyat üzerinden düşünülürse İsviçre’de yaşam pahalılığı Türkiye’deki besin fiyatları da göz önünde bulundurulursa oldukça makul bir hal almaktadır.

İsviçre ekonomisi güçlü temellere dayandığından dünyaca ünlü bir çapa sahip. Bu konunun en iyi örneklerinden biri de tüm dünyanın en büyük zenginlerinin yatırımlarını yöneten ünlü İsviçre bankaları.

Ülkenin bu denli sağlam temellere oturan ve istikrarlı bir ekonomisinin olması da alım gücünü ve haliyle gündelik yaşamı direkt olarak etkiliyor.

Kiralar ya da zorunlu sigortalar maddi açıdan büyük bir yük gibi görünse de bu konuda alınan devlet yardımlarının yanı sıra alkol, teknolojik cihaz, araba gibi Türkiye’de lüks harcama olarak görülen pek çok ürün ülkede oldukça ucuza temin edilebiliyor olması büyük ayrıcalık.

İsviçre’de Telefon ve Araba Fiyatları

İsviçre’de telefon fiyatları oldukça sık aldığım sorulardan biri olmakla birlikte, birçok kişinin de bildiği üzere Türkiye’den telefon almak yerine Avrupa’dan telefon almak ve Türkiye’ye harç bedeli ödeyerek getirmek çok daha uyguna mal oluyor.

Ancak harç bedellerinin artışı ile birlikte bu yöntemin ne denli mantıklı olduğu kafaları karıştırabiliyor.

Sizler de belirttiğim fiyatlardan yola çıkarak yurtdışından telefon alırken sınırda 500 TL daha ek ödeme yapacağınızı düşünerek İsviçre’den telefon almak konusunda kendi kararınızı verebilirsiniz.

 • iPhone XS Max (64 GB) : 1297 Frank
 • iPhone XS (64 GB) : 1195 Frank
 • iPhone XR (128 GB) : 949 Frank
 • iPhone 8 (64GB) : 697 Frank
 • Samsung Galaxy S9 Plus : 847 Frank
 • Samsung Galaxy S9 : 697 Frank
 • Samsung Galaxy S8 : 397 Frank
 • Samsung Galaxy A8: 397 Frank
 • Samsung Galaxy Note 9: 1075 Frank
 • Huawei Mate20 Pro : 997 Frank
 • Huawei P20 Pro : 799 Frank

İsviçre’de araba fiyatları ise tıpkı teknolojik ürünler gibi merak edilen bir diğer konudur. Araba alıp Türkiye’ye getirmek elbette pek tercih edilen alım bir yöntemi değil.

Ancak İsviçre 2. el araba fiyatları listemize göz atarak ve alınan asgari ücretlerle aynı birimde bir fiyat karşılaştırması yaparak, ülkede alım gücünün ne derece yüksek olduğunu siz de görebilirsiniz.

Pek çoğu Türkiye’de yüzlerce bin lira olan 2. el araçlar için İsviçre araba fiyatları şu şekilde:

 • Wolkvagen Touareg (2015 model, 3.0, V6, TDI): 44 800 Frank
 • BMW X5 M50D (2014 model) : 58 800 Frank
 • BMW X3 35D XDrive (2013 model): 41 800 Frank
 • Maserati Quattroporte 3.0, V6 S: 59 800 Frank
 • Volkwagen Beetle 1.2: 14 800 Frank
 • BMW 120D XDrive: 31 700 Frank
 • BMW 118i Essential: 22 800 Frank
 • Mini Cooper 1.5 (2014 model) : 15800 Frank
 • Seat Leon 2.0 TFSI Cupra: 16 800 Frank
 • Wolkvagen Golf (2017 model) : 26 900 Frank
 • Volvo V90 2.0 D4 Momentum (2017 model) : 47 600 Frank
 • Audi A4 Avant (2017 model) : 17 800 Frank
 • Renault Clio 1.5 DCI Swiss Edition : 13 500 Frank
 • Audi A3 Sportback 1.3 T FSI Ambiente: 17 800 Frank
 • Mercedes A 45 AMG 4m: 48 800 Frank

İsviçre’den Emrah ve İsviçre Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yurtdışında yaşama ve çalışma izni almakla ilgili soruların oldukça geldiğini, hatta soruların en büyük ortak paydasının yurtdışına gelme ve yaşam koşulları olduğunu söyleyebilirim.

 • Aslen nereliyim?

Kütüğüm Susurluk,  Balıkesir olmasına rağmen burada hiç yaşamadım. Kocaeli’de doğup büyüdükten sonra yurtdışına yerleştim.

 • Ne işle meşgulüm?

Ailemin şirketinde transport işleri ile ilgileniyorum.

 • Kilo verdiğim oldukça belli oluyor, nasıl kilo verdim?

118 kilodan 92 kiloya düştüm. Doğum günüm olan 18 Nisan’da kilo verme kararı aldım ve bir fitness salonuna yazılarak haftanın üç günü, günde bir buçuk saat spor yapmaya başladım.

Ekmek ve kızartma tüketimine son verip ızgara ve haşlamaya yemeye başladım. 6 ay içerisinde görülür şekilde kilo kaybı sağladım.

 • Eşimle nasıl tanıştım?

Ayvalık’ta yazlığımızın yer aldığı site içerisindeki Cemre isimli bir aile dostumuz, kuzeni Ayşegül ile beni tanıştırmak istediğini söyledi.

İlk başta reddettiğim bu teklifin sonrasında ısrar üzerine 25 Aralık’ta Taksim Meydanı’nda şu anki eşimle tanıştım.

Kendisinin hayalini kurduğum kişi olduğunu görür görmez anladım ve oldukça heyecanlandım.

Ne yazık ki heyecandan sohbet edemesek de eşim yurtdışındayken internet üzerinden konuşmaya başladık ve Türkiye’ye geldiğinde havalimanında kendisine evlenme teklifi ettim.

 • Türkiye’de yaşamıyor olmama rağmen diksiyonumu nasıl koruyorum?

Türkiye’de yaşadığım senelerde 6 yıl tiyatro eğitimi aldım ve yerel bir kanalda radyo spikerliği yaptım. Bunların etkisiyle iyi bir diksiyon kazandığımı düşünüyorum.

 • Teknolojik ürünler Türkiye’de mi daha ucuz, yoksa yurtdışında mı?

Daha ucuz göründüğü söylenebilir ve bunun nedeni Türkiye’deki vergi oranlarıdır.  İsviçre telefon fiyatları için örnek vermek gerekirse geçtiğimiz günlerde yapılan bir promosyonla bir markette Samsung Galaxy S8 329 Frank.

Türkiye’deki alınan maaşların birim üzerinden değerlendirildiğinde ve alım gücü kıyaslandığında teknolojik ürünlerin çok daha uygun fiyatlı olduğunu düşünmek mümkündür.

 • İsviçre trafik kuralları nasıl işlemektedir, ne gibi ceza yaptırımları vardır?

Ülkenin tam anlamıyla bir kurallar ülkesi olduğunu söylemek mümkün. Otobanlarda 120 km, şehirlerarası yollarda 80 km. olmak üzere farklı yollarda ise 60 ya da 30 hız sınırlamaları mevcuttur.

Bu sınırı en fazla 5 km. ile aşabilir, örneğin 120 km. hız sınırı olan bir yerde hızınız 126 km. olduğu anda radara girdiğinizde sicilinize 121 km. yaptığınız şeklinde bir kayıt işlenir ve cezaya çarptırılırsınız.

40 Frank ile başlayıp 250 Frank’a kadar gidebilen cezalar söz konusudur. Bu fiyatı aşan cezalar mahkemeye taşınır ve daha ciddi bir durumdur.

Elbette kantonlar arasında ceza uygulamaları da farklılık göstermektedir.

 • Bulunduğunuz ülkenin katı kuralları olduğu, hatta belli bir saatten sonra sifon dahi çekmenin yasak olduğu söyleniyor. Bu doğru mudur?

İsviçre’de yaşam kurallara dayalı bir sistemle ilerlemekte birlikte aslında bulunduğunuz evin ya da apartmanın kendi kuralları arasında böyle bir madde varsa bu söylentinin doğru olduğu söylenebilir.

Belli saatler haricinde ses kurallarını ihlal ettiğinizde ve komşunuzun şikayeti üzerine ceza almanız mümkündür.

Görüldüğü gibi İsviçre hakkında bilgi verirken kendime dair tüm merak edilenleri de elimden geldiğince açıklamaya çalışıyorum.

Sizler de İsviçre’de yaşam ve bana dair tüm merak ettiklerinizi instagram hesabım üzerinden sorabilirsiniz.

Ayrıca youtube kanalıma abone olarak İsviçre’de çektiğim eğlenceli vloglarımı takip etmeyi unutmayın.

İsviçre’den herkese selamlar, saygılar! Hoşçakalın 🙂

Buraya tıklayarak ana sayfaya ulaşabilir ve sitede ki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir