Ana sayfa » İnsanlar » Göz Renginizi İki Ay İçinde Değiştirebilecek 10 Yiyecek

Göz Renginizi İki Ay İçinde Değiştirebilecek 10 Yiyecek

Hepimiz bazen daha açık veya koyu gözlere sahip olmayı hayal ediyoruz. Saçlarımızın rengini değiştirdiğimiz gibi gözlerimizin rengini de değiştirebilseydik, harika olmaz mıydı?

Kontakt lensler bunu yapmanın bir yoludur, ancak gözle ilgili herhangi bir sorun yoksa bunları takmayı birçok insan istemez.

İnsanlar çocukluklarından itibaren sahip oldukları göz renginin hiç değişmeyeceğini düşünüyor. Ama ya bu doğru değilse?

Bazı yiyecekleri iki ay boyunca yiyerek göz renginizi daha parlak veya daha koyu yapabilir hatta belki de göz renginizi değiştirebilirsiniz.

İşte 60 gün içinde göz renginizi doğal olarak değiştirebileceğiniz 10 yiyecek;

10. UVA URSİ ÇAYI (AYI ÜZÜMÜ ÇAYI)

Uva ursi çayı genellikle idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır, ancak sağlık probleminiz olmasa bile içilmesi gereken harika bir bitki çayıdır.

Bu çay güçlü antiseptik özelliklere sahiptir ve cildin kalitesini iyileştirmenin yanı sıra çeşitli cilt durumlarını tedavi ettiği bilinmektedir.

Uva Ursi çayı gözlerinizin daha parlak görünmesini sağlar. Ayrıca gözlerinizdeki kasları gevşetir ve göz bebeğinizin büyüklüğünü değiştirir.

Eğer göz renginizin daha koyu ve belirgin olmasını istiyorsanız bu çayı deneyebilirsiniz.

9. BAL

Eğer organik balı iki ay veya daha uzun bir süredir yediyseniz, göz renginizin eskisinden daha açık ve parlak olduğunu fark etmiş olabilirsiniz.

Öte yandan, bal yemek alerjiniz olmadıkça size hiçbir şekilde zarar vermez. Ayrıca genel sağlığınızı destekleyip, sizi enfeksiyonlardan koruyabilir, reflünüze iyi gelebilir ve belkide göz renginizi 60 gün içinde değiştirmenize yardımcı olabilir.

8. ISPANAK

Ispanak uzmanlar tarafından en çok önerilen yeşil yapraklı besinler arasındadır. Vücudumuzu serbest radikallere ve hastalıklara karşı korur.

Bu sebze süper gıda olarak adlandırılabilecek çok sayıda büyük besin içerir. Ispanağın içinde gözlerinizin sağlığını ve parlaklığını destekleyen karotenoidler sayesinde göz renginiz kristalleşecek, üstelik demir içeriği sayesinde gözleriniz çok daha parlak bir hale gelecektir.

Üstelik, ıspanakta bulunan A vitamini ve folat, göz, cilt ve saç sağlığına çok iyi gelmektedir.

Bir tiroid hastası olmadığınız sürece, bu sebzeyi diyetinize dahil etmemek için hiçbir neden yoktur.

Özellikle astım ve çeşitli kanser türlerini önlemeye, kan basıncını kontrol etmeye ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olduğuna dair birçok kanıt vardır.

7. BALIK

Balık, göz renginizi değiştirmek isteyip istemediğinize bakmaksızın diyetinize katmanız gereken bir besindir.

Sağlığınız için son derece faydalı olan çok sayıda vitamin ve mineralin yanı sıra protein açısından da zengindir.

B, A, C, D, E, K vitaminlerini ve vücudunuzun mümkün olan en iyi şekilde çalışmasını sağlayan Kalsiyum, Demir, Magnezyum ve Fosfor gibi mineralleri içerir.

Balığın içinde ki vitaminler ve mineraller (özellikle A vitamini) gözünüzün rengini değiştirebilme yeteneğine sahiptir ve eğer yaşamınız boyunca düzenli olarak balık yemeye devam ederseniz, değişim kalıcı olabilir.

Beslenme uzmanları, haftada bir ya da iki kez, balık yemeyi öneriyorlar.

6.PAPATYA ÇAYI

Birçok faydası bulunan papatya çayı içerdiği A,C ve E vitaminleri sayesinde göz sağlığınızı korurken gözlerin rahatlamasına ve gözlerinizdeki koyu halkaların düzelmesine yardımcı olur.

Papatya çayından günde 1 bardak içilmesi durumunda göz rengini açtığı söylenir.

Düzenli olarak papatya çayı içmek stresi azaltırken aynı zamanda gözlere daha sıcak bir renk tonu verir.

Ayrıca mide rahatsızlıklarını yatıştıran papatya çayının doğal sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.

5.ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı her hastalık için iyi gelen ve sayısız faydaları olan bir besin kaynağıdır. Linolenik asit ve oleik asit gibi büyüleyici bileşenler gözünüze güzel bir renk verir.

Bu yağ aynı zamanda eklem ağrıları için harikalar yaratırken en iyi organik nemlendirici olarak da bilinir. Stresin etkilerini azaltır ve kandaki kötü kolesterolü düşürür.

4. SOĞAN

Düzenli soğan tüketiminin sağlığa birçok faydası olduğu bilinmektedir. Bu özelliklerini temel bileşeni olan folat’a borçludur.

Soğanlar ayrıca, hem sağlığımız hem de gözlerimiz için çok değerli olan C vitamini ve kükürt içerir.

Düzenli soğan tüketiminde cildinizde ve göz renginizde yaşlanma sürecinin yavaşlaması gibi etkiler görebilirsiniz.

Ayrıca çiğ soğan tüketirseniz Melanin denilen göz pigmentini harekete geçirerek göz renginiz açılacak ve gözleriniz parlayacaktır.

3. Fındık

Fındık daha sağlıklı olmamızı sağlayan esansiyel amino asitler, vitaminler ve minareller içerir.

Ancak bu sadece taze fındıklar için geçerlidir çünkü kavurma işlemi sırasında bütün besin maddeleri yok denecek kadar azalır.

Son derece sağlıklı bir yiyecek olan fındık proteinler, sağlıklı yağlar ve çok az miktarda karbonhidrat içerir.

Çok sağlıklı olmasına rağmen kalorisi yüksek olduğu için yüksek miktarda tüketilmesi önerilmez.

Taze fındığı düzenli bir şekilde yerseniz gözlerinizin renginde bir aydınlanma oluşturabilir ve gözlerinizi daha parlak bir hale getirebilirsiniz.

2.ET

Et ürünleri iriste renk değişikliğine neden olan çinko ve magnezyum gibi çeşitli mineraller açısından zengindir.

Ayrıca vücudun tüm yaşamsal süreçlerini sürdürmek için gerekli olan proteinleri sağlarken, sürekli bir iyilik halinin sürdürülmesine yardımcı olur.

Eğer düzenli şekilde et yerseniz göz renginizin olduğundan daha koyu bir renge sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

1. ZENCEFİL

Araştırmalar, zencefilin astım semptomlarını azalttığını ve aşırı ilaçların neden olduğu karaciğer hasarını iyileştirdiğini kanıtlamıştır. Tüm bunlara ek olarak, göz renginize kademeli değişiklikler getirmede harikadır.

Eğer zencefili düzenli kullanırsanız gözleriniz daha parlak görünebilir ve uzun süreli kullanımda göz renginizde bir değişim yaşayabilirsiniz.

Göz rengini değiştiren besinlerle ilgili söyleyeceklerimiz bu kadar. Bir sonraki videolarda görüşmek üzere hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir