Ana sayfa » Finans » Yüzyılın finansal icadı: Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır?

Yüzyılın finansal icadı: Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır?

Bitcoin adını birçoklarınız duydunuz, ama tam olarak ne olduğunu bilmiyorsunuz! Sizlere bu konu hakkındaki tüm gerçekleri en ince ayrıntısına kadar anlatacağız. Eminiz ki, yazımızın sonunda aklınızda hiçbir soru işaret kalmayacak!

Bitcoin nedir?

Evet! Başlıkta da belirttiğimiz gibi bitcoin yüzyılın finansal icatlarından bir tanesidir. Herhangi bir bankaya gerek duymadan, para aktarabilir ya da alabilirsiniz.

P2P adı verilen açık bir kaynak kodu ile ilk defa, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından üretilmiştir. Daha doğrusu bulunmuştur diyelim biz buna!

Ancak bulan kişinin ismi konusunda hala günümüzde spekülasyonlar devam etmektedir.

Aslında Nakamoto isminin IMF (Dünya Bankası) ya da Elon Musk olduğunu söyleyenler de vardır. Ancak kesin olarak Nakatomo ya da diğer isimler konusunda kimse kesin bilgi verememektedir.

2008 yılında hayatımıza giren dijital para kavramı, ilk olarak da internet dünyasının karanlık yüzü olan Dark Web tarafından kullanılmıştır.

Yasadışı faaliyetlerde genellikle kullanılan bu para birimi, iz bırakmaması ve alan ya da gönderen kişiye ait bilgilerin tespit edilememesi gibi nedenlerden dolayı, tercih ediliyordu.

Bitcoin Nedir

Finans açısından kullanılması ise yakın bir tarihe dayanmaktadır.

Aslında bir kripto para olan bitcoinin çıkmasından kısa bir süre sonra, bir sürü kripto para türünün de ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

En bilinen kripto para türleri ise Eterehum ve dogecoin para türleridir.

Bu para, herhangi bir ülkenin merkez bankası tarafından basılmıyor ya da üretilmiyor. Bir bilgisayar yazılımı, bu para birimini üretiyor.

P2P (Peer to Peer) yani kişiden kişiye para transferi olarak adlandırılan ve açık kaynak kodlu bir yazılımdan söz ediyoruz.

Tabii ki bu yazılımında sınırlı sayıda bitcoin üreteceğini söyleyelim. 21 milyon adet sanal para üretildikten sonra yazılım görevini tamamlamış olacak.

Herhangi bir devlete ait olmaması ve basılan bir para türü olmamasına karşın, tabi ki bu para biriminin de bir kontrol sistemi var.

Buna da blockchain adı veriliyor. Aslında bu bir tür ağ ve birçok kullanıcı tarafından kontrol ediliyor. Bu kullanıcılara da madenci adı veriliyor.

Bitcoin nasıl alınır ve nasıl kazanılır?

İnternet üzerinden birçok platform üzerinden kripto para birimi satın alabilirsiniz. Tabi ki burada kastettiğimiz tüm kripto para birimleri!

İlk ortaya çıktığı zamanlarda yalnızca bitcoin para birimi satın alınabiliyordu. Ancak şimdi birçok tür kripto para birimini satın almak mümkün. üstelik birçok ödeme seçeneği ile alabilirsiniz.

Öncelikle bu soruyu biraz daha genişletelim ve nereden satın alınacağınıza dair sizleri bilgilendirelim. Yazımızda en güvenilir bazı yabancı ve yerli sitelerden kısaca bahsedeceğiz.

Böylelikle nereden satın alabileceğinizi kesin olarak bileceksiniz.

binance.com adlı site Çin kökenli ve bu sitede birçok güvenilir alışveriş yapılıyor. Kendi kripto para birimleri de bulunan sitede birçok alt coin satın alabilir ya da satabilirsiniz.

cex.io adlı siteden de kolaylıkla dijital para satın alabilirsiniz. Ancak bu sitede küçük de olsa alım satımlarda sorun olduğunu belirtelim.

Kripto para nasıl alınır sorusunun cevabını daha birçok sitede bulabilirsiniz. Biz burada belli başlı site isimleri veriyoruz. Araştırarak da birçok siteyi kendiniz de bulabilirsiniz. Ancak yerli sitelere değinmeden geçmek de olmaz değil mi?

coinim.com sitesi kısa bir süre önce faaliyet geçmesine rağmen, güvenilir olduğunu kanıtladı. Bu siteden güvenli bir şekilde alım satım işlemlerini yapabilirsiniz.

paribu.com sitesi, Türk borsaları arasında en çok kullanılan sitedir diyebiliriz. Ancak bu site yalnızca Bitcoin para birimini satıyor.

Fiyat grafiği ve güncel durumu

altin.in sitesinden Türkçe dilinde bitcoin para birimi durumunu güncel olarak öğrenebilirsiniz. Şu anda bu para biriminin düşüşte olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun iki temel nedeni var. Birincisi madencilik ücretinin artması ki bunun da nedeni,  bitcoinin ikiye bölünmesi.

Çatallanma adı verilen bu durum aslında bu para biriminin ortaya çıkmasından sonra birçok kere yaşandı. Son olarak ise Bitcoincash ve Bitcoin olarak ikiye bölündü. Bölünme öncesinde ise fiyatı oldukça geriledi.

Yaklaşık olarak çatallanmadan önce 1 bitcoin 11 bin dolar seviyelerinde idi. Çatallaşmadan sonra ise 4 bin beşyüz seviyelerine kadar geriledi.

Bahsettiğimiz nedenlerden dolayı fiyat grafiği epey bir dalgalanma yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor.

Kripto Para Hakkında Güncel Haberler

Yakın zamanda gelen bir bilgiye göre, 2019 yılı bitcoin için yükseliş dönemi olacak. aynı şeyleri altcoinler için de söyleyebiliriz. Bunun temel nedeni ise dünya genelinde yaşanan ekonomik etkileri olarak gösteriliyor.

Daha güvenilir olan kripto paralara talep artacağı için değerinin de önümüzdeki yıllarda artacağını söyleyebiliriz.

Bir başka haberimiz ise Almanya başta olmak üzere, kripto para borsasının yaygınlaşacağı. Almanya aldığı bir karar ile dünyanın en büyük ikinci kripto para borsasını açacak.

Bunu diğer ülkelerde takip edecek. Özellikle Avrupa ülkelerinde dijital paraya olan talebin yoğun olduğunu söyleyebiliriz.

Amerika talebin yoğunluğu açısından dünya da birinci sırada geliyor. Bu nedenle en yoğun bitcoin alışveriş trafiğinin genel olarak Amerika’da olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin fiyat grafiğini 2018 yılının sonlarına doğru incelediğimizde, belirgin bir düşüşün devam ettiğini görüyoruz. Bu düşüşün yüklü miktarda yatırım yapan kişileri oldukça endişelendirdiğini söyleyebiliriz.

Bitcoin yıllara göre fiyatını arttıran bir hacme sahipti. Bazı yıllarda dalgalanma olmasına karşın, yükselişini sürdürüyordu. En son çatallanma olayından sonra düşüşü hala devam ediyor.

Bitcoin madenciliği nedir?

Gelelim en can alıcı soruya… Bitcoin madenciliği nedir sorusunu eminiz ki birçok kişi merak ediyor. Bu sorunun cevabını iki şekilde verebiliriz. Gerçek madenciler ve pasif madenciler.

Aktif olarak madencilik yapanların elinde güçlü cihazlar bulunuyor. Bu cihazların çok fazla elektrik tükettiğini ve çok gürültülü çalıştığını söyleyelim. Ayrıca çok güçlü sunuculara ihtiyaç duyuyorlar.

Şu anda madencilik alanında Çin başı çekiyor. İkinci sırada ise Amerika yer alıyor. Yani aktif olarak ve gerçek anlamda, madenciliği büyük ülkelerde bulunan, büyük firmalar yapıyor.

Hatırı sayılır bir yatırımın gerektiğini de bu arada belirtelim.

Bitcoin üretme işi olan madencilik, blockchain zinciri sayesinde yapılıyor. Bir bitcoin üretmek için bir evin günlük olarak kullandığı elektrikten daha fazla elektrik tüketiliyor.

Ayrıca algoritmalar karışık olduğundan dolayı, ciddi bir matematik problemi de söz konusu.

Neyse ki sistemde bulunan ve full node adı verilen yazılımlar sayesinde, yapılan her işlem kayıt altına alınıyor ve algoritmaların kontrolsüz olmasının önüne geçiliyor.

Bitcoin grafik okuma ve daha birçok işlem içinde zincirin kullanıldığını söyleyebiliriz. Bitcoin madenciliği nedir sorusunun bir başka cevabı da sunuculardır.

Tabi ki tüm bu bilgilerin belli bir yerde toplanması gerekiyor ve bu işinde oldukça maliyetli olduğunu söyleyelim.

Bitcoin madenciliği siteleri diye bir kavram var. Aslında bu sitelerin gerçek madencilik işlemlerini yapmadıklarını söyleyelim.

Yalnızca cüzi bir ücret ödedikleri kişileri madencilik için kullanıyorlar. Kendi kazandıklarından daha düşük miktarlarda kullanıcılara ödeyerek, yüksek kar elde ediyorlar.

Sistem ilk olarak ortaya çıktığında yüksek karlar söz konusu idi. Ancak günümüzde madencilik işi oldukça zorlaştı.

Bitcoin madenciliği ne kadar kazandırır sorusuna verebileceğimiz yanıt, ne yazık ki olumlu değil. Günde 1 dolar bile kazandırmayan bir işten bahsediyoruz. Ancak tabi ki bu durum pasif kullanıcılar için geçerlidir.

İsterseniz gelin birlikte bitcoin madenciliği hesaplama işlemlerini her iki madenci türü için de yapalım.

Aktif olarak madencilik yapan bir kişi 10 hash gücünde ve 0,41 kWh enerji harcayarak, bir günde ortalama olarak 0,33 TL kazanır. Günlük olarak bu kazanç, 7,89 TL’dir.

Pasif olarak madencilik yapan bir kişi ise bu değerin onda biri kadar kazanır.

Görüldüğü üzere kazançlar o kadar fazla değil. Ancak bu durum tabi ki her zaman böyle değildi. İlk çıktığı zamanlarda oldukça karlı olan bu iş, şimdilerde pek o kadar da karlı görünmüyor.

Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Madencilik aslında, zaten üretilmiş olan bu para biriminin bulunmasıdır. Bunu farklı şekillerde yapmak mümkündür.

Madencilik için güçlü bir bilgisayara ve ekstradan sadece bu iş için üretilmiş olan cihazlara ihtiyaç vardır.

Eğer sizde bitcoin madenciliğinin yasal olup olmadığını merak ediyorsanız birçok ülkede bu konuda hazırlanmış bir yasa yok.

Buna bizim ülkemizde dahil. O yüzden yasal olduğunu söyleyebiliriz. Ama yasal olmadığını da söyleyebiliriz. Biraz kafa karıştırıcı bir durum tabii ki…

Altcoin madenciliğinde de olduğu gibi aynı yasallık durumu aslında tüm kripto para birimleri için geçerlidir.

Gpu mining türü madencilik pasif ve aktif madencilerin en çok kullandığı ve tercih ettiği bir yöntemdir. Ekran kartı ağırlıklı olarak algoritmaları çözmek ve mevcut olan coinleri bulmak için kullanılır.

Aktif olan kişiler ayrı bir donanım cihazı ile birlikte ekran kartını kullanırlar. Pasif olan kişiler ise başka bir site üzerinden sadece ekran kartlarını kullanarak madencilik işlemini yerine getirirler.

ASIC mining ise tamamen bu işin profesyonel olarak yapılmasıdır. Yalnızca bu işte uzmanlaşan bir cihazdan bahsediyoruz.

Bu işlemin adı “uygulamaya özgü tümleşik devreler” olarak adlandırılır. Harici bir donanımdır. Yukarıda bahsettiğimiz özel cihazların genel adıdır diyebiliriz.

Bu donanımların fiyatlarının pahalı olduğunu söyleyelim bu arada.

Bir diğer madencilik türü ise bilgisayarın hem ekran kartının, hem de işlemcisinin kullanıldığı türdür. Bu türde ise genelde aracı bir site yardımı ile madencilik yapılır. Cyrptoload, faucethub ve bunun gibi siteleri örnek olarak gösterebiliriz.

Bitcoin borsaları hakkında faydalı bilgiler

Yerli bitcoin borsaları, coinim.com ve btctürk siteleridir. Bu sitelerden alım satım işlemlerinizi yapabildiğiniz gibi aynı zamanda da borsa işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin borsası aynı zamanda altcoin işlemlerini de içerir. En azından artık günümüzde altcoinleri de kapsayacak düzeydedir. İşlem yapabilmeniz için öncelikle bir bitcoin cüzdan edinmeniz gerekir.

Bitcoin Türkiye borsalarında, yukarıda bahsettiğimiz sitelerde işlem görmektedir. Ancak sistem normal borsalara göre daha farklıdır. Bitcoin kazanma yolları çok farklı olmasına karşın, borsalarda kur farklarından çok kazanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Sistem aslında oldukça basittir. Yalnızca alım ve satım geçerlidir. Bu para birimini ve altcoinleri alıp satarsınız, hepsi bu kadar.

Ancak bu işlemler, blockchain sistemi üzerinde gerçekleşmez. Borsa için kullandığınız hesap cüzdanlarınızdan, kayıtlı olduğunuz borsa hesabına dijital para gönderirsiniz.

Yani blockchain sisteminin dışında al ve sat işlemi yaparsınız. Bu sayede kur farkından ve komisyondan kazanmış olursunuz.

Normal borsa sistemlerinde olduğu gibi hisse senetleri ya da devlet tahvilleri söz konusu değildir. Ancak normal borsa işlemlerindeki al ve sat üzerinden kazandığınızı ve sistemin bu yönü ile normal borsalara benzediğini söyleyebiliriz.

Borsada işlem yapmadan önce bitcoin fiyat grafiği yıllık ve aylık olarak kontrol edilmelidir.

Ülkemizdeki Durum

Koineks, paribu ve bittrex gibi siteler, ülkemizde faaliyet gösteriyor. Bu sitelerde kripto para alım satımı yapabilir ve tıpkı borsalarda olduğu gibi kur farkından kazanabilirsiniz.

Bitcoin borsası, diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de aktif olarak kullanılır. Ancak işlem hacmi, diğer ülkelerdeki borsalara göre daha düşüktür. Bunun nedeni ülkemizde yeterince yaygın olmamasıdır. Aynı şekilde bitcoin şirketleri de ülkemizde yaygın değildir.

Türk bitcoin siteleri, kullanıcılarına çok farklı seçenekler sunmaktadır. Ancak güvenilmez olan yani scam olarak niteleyeceğimiz sitelerin sayısı da oldukça fazladır.

Bir bitcoin cüzdan edinin

Banka hesabı ya da normal bir cüzdandan bahsetmiyoruz. Bahsettiğimiz şey sanal bir cüzdan ve yalnızca bu cüzdanda kripto paraları saklayabiliyorsunuz.

Yüksek güvenlik önlemleri ile donatılmış cüzdanınızdan, siz istemediğiniz sürece dijital para çekilemiyor. Ancak bilgisayarınıza bulaşan bir virüs, tüm işleri değiştirebilir.

İki faktörlü güvenlik önlemini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Nedeni ise cep telefonunuz ya da e-posta adresinize gönderilecek olan güvenlik koduna yalnızca sizin ulaşabilmenizdir.

Eğer iki faktörlü güvenlik işlemi yapmazsanız, cüzdanınız tarayıcıda açık olduğu zaman, hesabınızdaki dijital paranın çalınması yüksek olasılıktır.

Bu cüzdanlar çevrimiçi, mobil ve masaüstü bitcoin cüzdanları olarak üçe ayrılırlar.

Masaüstü cüzdanlar bir programdır ve internet bağlantısı kullanılarak işlem yapmaya olanak sağlarlar.

Çevrimiçi olan cüzdanlar ise internet tarayıcısı aracılığı ile bir hesap açılarak kullanılan türlerdir.

Coin cüzdanı açabilmeniz için; adınız, e-posta adresiniz ve kendi belirlediğiniz bir şifre gibi bilgilere sahip olmanız gerekir.

Giriş işlemlerinizi sizden istenen bilgileri tamamladıktan sonra yapmış olursunuz. Size bir güvenlik anahtarı verilir.

Bu anahtarı kaybetmemeniz gerekir. Kurtarma kodu olarak da düşünebilirsiniz. Hesabınız açıldığında ise para transfer edebileceğiniz ya da alabileceğiniz 12 haneli rakam ve harflerden oluşan bir adrese sahip olursunuz.

Bu adresi Bitcoin cüzdana para aktarma işlemi, ya da para alma işlemleri için kullanırsınız. Para çekme işlemide aynı şekilde yapılır.

Elektronik cüzdan açma işlemini daha iyi anlayabilmeniz için aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz.

Kazanma yolları: Az ama öz!

Kazanmanın elbette birçok yolu var. Ancak şunu söyleyelim, çok kazandıran site diye bir şey yok. Sabırla ve biriktirerek, hatırı sayılır bir miktara ulaşmanız da elbette mümkündür.

Tabi ki biz burada bazı sitelerin ismini vereceğiz. Ancak site ismi vermeden önce aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

İstikrarlı ve güvenilir bir şekilde kazanmak istiyorsanız, Cyrptoload sitesini tavsiye ediyoruz. Bu sitenin mantığı oldukça basittir.

Tek yapmanız gereken e-posta adresi ya da Facebook ile hesap oluşturmak. Chrome ile aynı olan bir tarayıcı da indiriyorsunuz.

Bu tarayıcı aynı zamanda bitcoin madenciliği yapmanızı sağlıyor ve ekran kartı üzerinden sanal paranızı biriktiriyor.

Faucethub adlı siteden birçok uygulama ile coin kazanabilirsiniz. Bitcoin kazanma botu ise bir başka yöntem!

Ancak çoğunun güvenilir olmadığını belirtelim. Bu konuda internet üzerinde çok fazla bilgi bulabilirsiniz.

İnternetten de indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Ancak kurmadan önce güvenlik tedbirlerini almayı unutmayın!

Bitcoin kazanma programı genel olarak bir sitenin kendi oluşturduğu bir yazılımdır. Yine aynı şekilde her yazılıma güvenmeyin! İndirmeden ve kurmadan önce program hakkındaki yorumlara mutlaka bakın!

Bitcoin kazanma yolları 2018 yılında, geçmiş yıllara oranla biraz daha azaldı diyebiliriz. Nedeni ise çok sayıda sahte ve kullanıcıları kandıran sitelerin ve programların çoğalmasıdır.

Bitcoin kazanma siteleri 2018 yılında oldukça arttı. Bazı siteler madencilik tarzında kazandırırken, bazıları da resim yayınlama ya da sosyal medya üzerinden kullanıcı bulma tarzında çalışıyor. Ancak bunların da çok kazandırmadığını bir kez daha hatırlatalım.

Son olarak eğer böyle bir yatırım yapmayı planlıyorsanız çok iyi düşünmeli ve mantıklı hareket etmelisiniz. Aksi taktirde fazlasıyla zarara uğrayabilir ve elinizde ki sermayeyi kaybedebilirsiniz.

Finansal konularda ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir